’23 yıldır sarhoşuz ama içkiden değil aşktan’

Son Güncelleme: 28 Nisan 2014 - 8:48 0 Yorum Yazar:

  • Anasayfa
  • ’23 yıldır sarhoşuz ama içkiden değil aşktan’

Mustafa Avkıran röportajSabahlar Olmasın’ isimli bir albüm çıkaran tiyatrocu Mustafa Avkıran, eşi Övül Avkıran’a olan aşkını anlattı: 23 yıldır hayatımı bir kadınla paylaşıyorum. Çok uzunca bir süredir sarhoş yaşıyoruz ama içkiden değil aşktan bizimkisi

ATV’de yayınlanan ‘Kaçak’ isimli dizide acımasız mafya babası ‘İsmail Topçuoğlu’nu canlandıran Mustafa Avkıran, meyhane kültürünün en sevilen parçalarını bir albümde topladı. İki yıldır garajistanbul’da devam eden ‘Sabahlar Olmasın’ projesindeki şarkıları müzikseverlerle buluşturan Avkıran’la albümünü ve aşkı konuştuk…

HERKESE HAKKINI VERDİK
Bu proje albüm olarak nasıl şekillendi? Biraz süreçten bahseder misiniz?
İtiraf edeyim ki; ben bu şarkıları sahnede söylediğimde albüm yapma fikri asla yoktu. İçinden içki geçen şarkılar söylüyordum garajistanbul’da. Bir gün beni dinlemeye Hasan Saltık geldi. “Bütün şarkıcıların aklına gelmeyen bir şey yaptığının farkında mısın? Bir tema çerçevesinde şarkı söylüyorsun. Tiyatrocu olduğun için sahne tecrüben çok fazla. Biz, sen şarkı söylerken nasıl nota çıkardığınla ilgilenmiyoruz, ne anlattığınla ilgileniyoruz” dedi ve albüm fikri o gece çıktı.
Albümde konuk yorumcuların olması fikri de mi Hasan Saltık’tan çıktı?
Evet, o “Konuk şarkıcılar olsun” dedi. Ben de “Sadece kadın şarkıcılar olsun” dedim. “Bu şarkıları söyleyen adam yalnızdır, meyhane meyhane dolaşıyordur ama hayatında birtakım kadınlar vardır” gibi bir düşünceyle albüme dört kadın şarkıcı konuk ettik.
O kadın şarkıcıları nasıl belirlediniz?

Çok fazla kadın şarkıcıyla konuştuk. Ben Ceylan Ertem hayranıyım. Onun olmasını çok istedim. Sema ile birçok proje yaptım, bu albüm onsuz olmazdı. Sibel Tüzün’le ‘İstanbul’ diye bir projede çalışmıştım, sesini çok beğenirim. Bir de albümde arabesk bilen biri olsun istiyordum. Dilber Ay da bunun için biçilmiş kaftandı.
Dilber Ay’ı ikna etmek zor oldu mu?
Ben uğraşmadım ama zor oldu. Düzenlemeyi dinlemedi bile geldi, söyledi. Sonra tanıtım gecesine geldi, şarkıyı dinledi. “Niye bir şarkı daha okutmadın bana? Bir şey daha yaparsan, varım ben” dedi. ‘Bir Taş Attım Pencereye’yi Türkiye’de ilk defa Dilber Ay söylemiş. O vermiş İbrahim Tatlıses’e. Bu albüm ona da bir saygı olmuş oldu.
Şarkıları seçerken neye dikkat ettiniz?

Asla tek türden ve bir kişiden olmamasına dikkat ettim. Türkiye’de dinlenen müzik türlerini içeren bir şey olmasını istedim. Tüm şarkıların birbirine kardeşlik ilişkisiyle bağlanması gerekiyordu. Bütün şarkıların tek bir müzik dilinden çıkması için sadece bir kişinin aranjesine karar verdim, çok da güzel oldu.
Telif konusunda sıkıntı yaşadınız mı?
Hasan Saltık’ın açamadığı kapı yok. Fakat kimse şarkısını hediye etmedi. Eser sahiplerine hakları fazlasıyla verildi.

AŞK SARHOŞ EDER
Albümü dinleyen şarkıcıların, sizi kıskanacağını düşünüyorum. Sizin düşünceniz ne?
Bence de öyle. ‘Bu şarkıları ben nasıl kaçırdım?’ diye kafasını vuranlar oluyordur.
Albümde “Sarhoş olmak ne kadar fenaysa, olamamak da o kadar fena” diyorsunuz. Bunu biraz açabilir misiniz?
Sarhoşluk, bedbaht olmak demek değil. İlhamın kaynağı belki de sarhoşluk. “İçip içip sarhoş olun” demiyoruz ki. Şiirle ya da aşkla da sarhoş olunur.
Aşk sarhoşluğu da denir değil mi?
Evet, aşk da öyle bir şey. “Sen aşıksın galiba sarhoş gibisin ya da ‘Kafan yine bir dünya aşık mısın?’ derler.
Demek ki aşk da bünyede sarhoş olma etkisi yaratıyor…
Kesinlikle. Benim annem namaz kılan, ağzına içki sürmemiş bir kadındır. Şimdi şarkıları benimle birlikte söylüyor.
‘Yalnızlık yoldaşım oldu’ diyenlerden misiniz?
Hiçbir zaman yalnızlık yoldaşım olmadı. Aslında yalnızlık Mustafa Avkıran’ın en korktuğu şeylerden biri. O yüzden belki de bu tür işler yapıyorum. Paylaşmayı çok seviyorum. 23 yıldır hayatımı bir kadınla paylaşıyorum. Çok uzunca bir süredir sarhoş yaşıyoruz. (Gülüyor) İçkiden değil ama, aşktan..

HER TÜR MÜZİĞİ DİNLERİM

Albümde sizin favori parçanız hangisi?
‘Dünya Meyhane’, ‘İçmişem Sarhoşum Bugün’ ve ‘En Güzel’. Bu sırayla da şarkılara klip çekeceğim.
Şarkıları icra ederken zorlandınız mı?
Çok zorlandım. Çünkü şarkı söylemek, tiyatro yapmak gibi bir şey değil. Beni mükemmelliyetçilik zorladı. Bazı parçaları en az 50 defa söylemişimdir. Mesela; Alevi deyişi ‘İçmişem Sarhoşum Bugün’… O kadar kuvvetli bir düzenleme oldu ki, o şarkının her dörtlüğü ayrı bir temadan bahsediyor. Detone olmakla değildi sorun, ifade edebilmekti. Onunla uğraştım.
Kimleri dinlersiniz?
Sıla, Kibariye, Tarkan… Müziğin her türünü, her zaman dinleyebilirim. Sabah

’23 yıldır sarhoşuz ama içkiden değil aşktan’ ile Benzer Yazılar:

28 Nisan 2014 Saat : 8:48
  GENEL

’23 yıldır sarhoşuz ama içkiden değil aşktan’ Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------