Abdülmecit Kimdir?

Son Güncelleme: 30 Mayıs 2012 - 4:52 0 Yorum Yazar:

Abdülmecit biyografisiAbdülmecit, (d. 25 Nisan 1823, İstanbul – ö. 25 Haziran 1861, İstanbul). 31. Osmanlı padişahıdır.

Abdülmecit
Abdülmecit
Padişahlık sırası 31
Saltanat süresi 2 Temmuz 1839 – 25 Haziran 1861
 
Önce gelen II. Mahmut
Sonra gelen Abdülaziz
Doğumu 25 Nisan 1823
Ölümü 25 Haziran 1861
Annesi Bezmialem Sultan
Babası II.Mahmut
Bakınız: Osmanlı Hanedanı soy ağacı


II.Mahmut’un Bezmialem Sultan’dan olan oğludur. Osmanlı Devleti’nin son 4 padişahının hepsinin babasıdır. Ayrıca en çok sayıda oğlu padişahlık yapmış olan padişahtır.

Batı kültürüyle yetiştirilmiştir. İyi Fransızca konuşur ve batı müziğinden hoşlanırdı. Babası II. Mahmut gibi yenilik yanlısıydı. Babasının vefatı üzerine tahta çıktı. Abdülmecit’in tahta çıkışı sevinç uyandırmıştı. Tâlihi, Mustafa Reşit, Mehmet Emin Ali, Fuat paşalar gibi devlet adamlarına rastlamasıydı. Saltanatı sırasında en çok tutucuların muhalefetiyle karşılaştı. Aracısız halkın dertlerini halkın kendi ağzından dinleyen ilk padişahtır.

Tanzimat Fermanı Abdülmecit’in zamanında ilan edildi. Tanzimat’ın uygulamasında karşılaşılan güçlükleri yerinde görmek amacıyla yurt gezilerine çıktı. 1844’te İzmit, Mudanya, Bursa, Gelibolu, Çanakkale, Limni, Midilli, Sakız’ı ziyaret etti; 1846’da Silistre’ye kadar uzanan bir Rumeli gezisi yaptı. Her yıl Meclisi Vâlâyı Ahkâmı Adliye’yi bir nutukla açması, onun milletvekili düzenine yakınlığını gösterir.

Abdülmecit, babası gibi tüberküloza yakalanmıştı. Ihlamur Köşkü’nde öldüğünde (25 Haziran 1861) 39 yaşındaydı.Fatih Çarşamba da Yavuz Selim Camii Haziresinde kendi türbesinde yatmaktadır.

Abdülmecit Kimdir? ile Benzer Yazılar:

30 Mayıs 2012 Saat : 4:52
  GENEL

Abdülmecit Kimdir? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------