Aktif bir oyuncu olmak isterim

Son Güncelleme: 26 Nisan 2014 - 2:14 0 Yorum Yazar:

Begüm Birgören röportajÖmre Bedel, Kaçak, Ağır Roman Yeni Dünya, adlı dizilerden tanıdığımız Begüm Birgören, bu kez 11 Nisan’da vizyona giren ‘Kendime İyi Bak’ adlı filmde karşımıza çıktı.

Birgören “Yaşım her ne olursa olsun hayatımın son anına kadar çalışan aktif bir oyuncu olmak isterim” diyor.

13 yaşınızdan beri tiyatroyla ilgileniyorsunuz. Sizin için tiyatro nasıl başladı?
Her çocuk gibi oyun oynamaya doymayan bir çocuktum. O oyun ruhu ergenlikle birlikte tiyatroya aktarıldı diyebilirim. Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nin hafta sonu kurslarına başladığım günden bu yana da devam etti. Uzun seneler çocuk oyunları, okul tiyatroları… Aslında standart süreçlerden geçtim ben de.

Hakkınızda fazla bilgi sahibi değiliz. Sizi daha yakından tanıyabilir miyiz, nasıl bir çocukluk geçirdiniz?
Sessiz-sakin, biraz çekingen, hatta içli diyebilirim. Kendi halinde bir çocuktum. İstanbul Anadolu yakasında doğdum. Bence Anadolu yakası; bir çocuğun büyümesi için daha elverişli, daha korunaklı. Sokakta oynamaya bayılan, şimdiki gibi tablet bilgisayarlarda değil, yaralı bereli, dizlerde hiç geçmeyen kabuklarla dolaşılan bir çocukluktu benimkisi. Öyle iblis, Kara Fatma kızlardan değildim ama cici bir kız da olmadım hiçbir zaman. 11 yaşındayken bir kız kardeşim oldu. Onunla oyunlar oynarken biraz geç büyüdüm.

Eskişehir’de doğduğunuz yazıyor internette…
Nereden çıktı bilmiyorum ama düzeltemedik bu bilgiyi. İstanbul nefis bir şehir ama aidiyet hissi olmayan biriyim. Alışkanlıklarımı kolay değiştiremiyorum ama sadece rastlantısal bir şekilde doğduğum ve yaşadığım şehir dışında çok büyük bağlılığım yok İstanbul’a. Başka bir şehir insanıymışım gibi hatta.

‘Kendime İyi Bak’ filminizden bahsedelim mi biraz?
Türü itibariyle, romantik-dram. Aşk üçgeniyle kurgulanmış bir hikâye. Filmin büyüsünü bozmamak için konuya dair bir şey anlatmıyorum. Ama özetle yer yer hepimizin yaşadığı anların sahnelere döküldüğü bir aşk filmi.

Bu filmde oynamayı size kabul ettiren ne oldu?
İki tane oyunculuktan gelme genç insan. Tüm paralarını, birikimlerini, ilk filmleri olan bu filme aktardılar ve harekete geçtiler. Öncelikle bu benim için çok saygı duyulacak bir durum. Yüzleşmemiz gereken bir gerçek var ki biz senede yüzlerce film çıkartan bir ülke değiliz. Şu an sinemada iyi-kötünün tartışıldığı değil, çıkan yeni işlerin tümüne ihtiyaç duyduğumuz bir dönemdeyiz. Bence bu dönemde biz oyunculara düşen en büyük sorumluluk desteklemek. Tabii ki bu bir koşulsuz kabul ediş değil, senaryo üzerinde konuşmalarımız oldu, karşılıklı fikir alışverişlerinde bulunduk. Bir de daha önce bu kategoride bir rol de oynamadığım için ne yapabileceğimi görmek istedim.

HASSAS DETAYLAR KUSURSUZ GEÇTİ

Çekimler ve set ortamınız nasıldı?
Süreç çok profesyonel geçti. Bir oyuncunun çalışma sürecinde beklediği ya da hassas olduğu detaylar vardır. Bunlar kusursuz atlatıldı, kendimi çok rahat hissettiğim bir setti.

Sette çalışırken prensipleriniz var mıdır?
Dizi uzun soluklu bir süreç ve “15 senedir hiçbir zaman geç kalmadım” diyemem ama benim için çok önemlidir zamanında orada bulunmak, kimseyi bekletmemek. Ertesi gün setim varsa geç saatlere kadar dışarıda kalmam. Enerjimi alacak şeylerden kaçınırım.

Bu zamana kadar birçok projede yer aldınız. Sizin için farklı bir yere sahip olan var mı?
İçinde bulunduğum işlerin hepsi, yönetmeni, oyuncu kadrosu ve hikâyesi paket halinde bir bütün benim için. O yüzden her birini çok seviyorum. Dönem projeleri belki biraz daha farklı bir yerde olabilir. Dekor, kostüm ve yaratılan dünya günümüz işlerinden farklı olması itibariyle mi bilmiyorum oyunculuk kısmı daha eğlenceli geliyor. Kendi hayatımda tecrübe edemeyeceğim bir atmosfer içinde olmak çok heyecan verici.

Kariyer planlamanızda hedefleriniz neler?
Planlı yaşayan ve beş senelik kalkınma planları olan insanlara bayılıyorum hakikaten. Hissiyatıma denk düşen, o an için doğru bulduğum projelerin içinde oluyorum. Ama en önemlisi yaşım her ne olursa olsun, hayatımın son anına kadar çalışan, aktif bir oyuncu olmak isterim. Kendi yazdığım hikâyeyi çekmeye kalkışabilirim bir gün. Üniversitede kavramsal sanatla aklını bozmuş, video işlerine sarmış biriydim. Oyunculuk bir yana, bienalde işleri sergilenen ya da bir kez bile olsa katıldığımı görmek isterim.

Yani siz sorunca biraz hayalimden bahsetmiş gibi oldu ama istek işte (gülüyor).

Kendi hikâyenizi çekme şansınız olsa kimleri oynatırdınız?
Nasıl olsa bir hayalden bahsediyoruz. Ben de en uçuklarından başlayayım. Her zaman çok beğendiğim isimler olsun isterdim. Çok uzun bir listem var; Mads Mikkelsen, Christoph Waltz, Julie Delpy, ShiaLa Beouf, Naomi Watts, Paul Dano diye yüzlerce isimle devam edebilir. Türkiye’de deçok arzuladığım oyuncular tabii ki var ama bir gün neden olmasın diye hayali biraz deniz aşırı yerlerden söyledim.

ANTİN KUNTİN BİR TON UĞRAŞIM VAR

İşinizden size kalan zamanlarınızı nasıl geçirmeyi tercih edersiniz?
Aslında dizide çok toplu bir programım var. Haftada 2-3 gün ortalamayla çalışıyorum. Geri kalan zamanımda yüksek lisans yapıyorum ama şu ara filmin koşuşturması yüzünden hiçbir yere yetişemiyorum. Boşluklarımda genellikle film ve sezon sezon biriktirdiğim dizilerimi izliyorum. Spor yapıyorum, kendi kendime uğraşlarım var evde terapi gibi bana iyi gelen. Cam boyama, t-shirt yapma, bahçede toprakla, çiçeklerle uğraşma, ne bileyim antin kuntin bir ton uğraşım oluyor.

Aşkı yaşamak ne zaman hangi döneminde güzel?
Herhalde birlikte hayal kurabildiğin zaman. Yani soruyu doğru anlıyorsam, bana göre ortak zevk alınarak yapılan bir şeyler olduğunda, birlikte eğlenebildiğin zamanlar aşkı daha yaşanılası hale getiriyor.
,

Hayatınızda biri var mı?
Evet, var. AKŞAM

Aktif bir oyuncu olmak isterim ile Benzer Yazılar:

26 Nisan 2014 Saat : 2:14
  GENEL

Aktif bir oyuncu olmak isterim Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------