Alessandro Volta Kimdir?

Son Güncelleme: 31 Mayıs 2012 - 6:02 0 Yorum Yazar:

Alessandro Volta 1Alessandro Volta 18 Şubat 1745 İtalya’nın Como şehrinde doğdu, 5 Mart 1827 günü orada öldü; İtalyan fizikçi ve kimyâcısı.

Doğumu
18 Şubat 1745
Como italya
Ölümü
5 Mart 1827
Como italya

Volta ilk pili yapan ve bundan elektrik üreterek, elektrik çağını başlatan kişidi. Volta’nın ilk çalışmaları statik elektrik yükünü ölçen elektrometreler üzerinde olmuş ve 1771 senesinde elektrik konusunda ilk eseri yazmıştır. 1774 senesinde Como’da fizik profesörü olan Volta burada 25 sene elektrik konusunda çeşitli yazılar yazmış, deneyler yapmıştır. Elektroskopun geliştirilmesi, odyometre, elektrikli tabanca, yanıcı gazları tutuşturan elektrikli çakmak Volta’nın ilk buluşlarıdır.

20 Mart 1800 günü açıkladığı Volta pili ise elektriğin ilk olarak bir kaynaktan su gibi devamlı akmasını sağlıyordu ki, bu buluşu elektrik çağını açmıştır. Volta pili elektrokimyevi bir olayın sonucu akım üreten elektrik güç kaynağıdır. Volta’nın bu buluşu yapması I.Napolyon’in takdirlerini kazanmasına sebep olmuş, altın madalya ve para ile taltif edilmiştir. Daha sonra Lombardy senatörü olmuş ve bir müddet sonra da Fransız şeref madalyası verilmiştir. İngiliz Kraliyet Cemiyeti 1881 senesinde elektromotif kuvvet birimi olan Volt’u Volta’nın ismine izâfeten kabul ederek kullanmaya başlamışlardır.

Alessandro Volta Kimdir? ile Benzer Yazılar:

31 Mayıs 2012 Saat : 6:02

Alessandro Volta Kimdir? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------