Alfred Bernard Nobel Kimdir?

Son Güncelleme: 31 Mayıs 2012 - 6:01 0 Yorum Yazar:

Alfred  Bernard Nobel 1“Merhametsiz yarımhayat, bağırarak bu hayata adım attığında, insan dostu doktor tarafından boğulması gerekirdi. En büyük yararlı hizmetleri: tırnaklarını temiz tutmak ve hiç kimseye yük olmamak. En büyük hataları: ailesinin olmaması, neşeli olmaması, iyi midesi olmaması. En büyük ve tek hakkı: canlı gömülmemesi. En büyük günahı: hakedilmeyen zenginliği saymamak. Hayatındaki önemli olaylar: yok.”

Alfred Nobel kendi hakkinda

Alfred Bernhard Nobel (1833-1896) dinamit gibi çeşitli patlayıcılar geliştirdi. Hem barışta hem de savaşta pek çok kullanımı olan bu icatlar ona büyük servet getirdi. Nobel, 10 Aralık 1896’da 63 yaşında öldüğünde bütün mal varlığını, her yıl barış, edebiyat, fizik, kimya, fizyoloji ve tıp alanında olmak üzere beş dalda ödül verilmesi için bir vakfa bıraktı. İlk Nobel Ödülü günümüzden tam 101 yıl önce 10 Aralık 1901’de verildi.

Alfred Nobel’in Vasiyeti

“Ardımdan bıraktığım gayrimenkulumun ve servetimin tamamı, aşağıdaki şekilde dağıtılacaktır. Kapital, emniyetli bir şekilde Fon’da toplanmalıdır. Bu fon’un geliri her yıl Insanlığa en büyük hizmeti yapan kişilere dağıtılmalıdır. Bu gelir beş ana bölüme ayrılmalı ve aşağıdaki şekilde dağıtılmalıdır. Bir kısım fizik sahasında en büyük keşfi yapan kişiye verilmelidir. Bir kısım kimya sahasında en büyük keşfi yapan kişiye verilmelidir. Bir kısmı fizyoloji ya da tıp alanında en büyük keşfi yapan kiþiye verilmelidir. Bir kısım edebiyat sahasında en büyük eseri yazan kişiye verilmelidir. Bir kısım Milletlerarası barış ve kardeşlik için en büyük çalışmayı yapan kişiye verilmelidir. Fizik ve kimya konusundaki keşifler, Isveç ilim konseyince değerlendirilmelidir. Tıp konusundaki çalışmalar Stockholm’deki Caroline Enstitüsü tarafından değerlendirilmelidir. Edebiyat ve barış konusundaki mükafatlar norveç Parlementosu tarafından seçilen beþ kişilik bir heyet tarafından değerlendirilmelidir. En büyük ve kesin arzum mükafatlar adaylara dağıtılırken kesinlikle milliyet tefrika yapılmamasıdır. En mühimi, mükafatı alacak şahıs bir Iskandinavyalı da olabilir, olmayabilir de ”     ( Paris, Kasım 27, 1895 Alfred Bernard Nobel )

(6. kategori olarak ekonomi daha sonra eklendi.)

Nobel ödülleri verildikleri bu alanlarda en yüksek itibar haline geldi. Nobel ödülü bilim ve teknolojide önemli ilerlemeler kaydeden kişilere verilmektedir:

Baeyer – Sentetik indigo boyasını ilk geliştiren kişi

Fermi – İlk nükleer reaktörü kuran kişi

Fleming, Chain ve Florey – Penisilini ilk keşfeden kişiler

Marconi – Radyonun mucidi

Röntgen – X-ışınlarını ilk keşfeden kişi

Shockley, Bardeen ve Brattain – Transistörü icat eden kişiler

Nobel ödülü verilen diğer icatlar ve keşifler:

Antibiyotikler

Karbon-14 testi

Elektrokardiyogram ve CAT taraması

Elektron mikroskobu

Lazer ve holografi

Süperiletkenler, yarıiletkenler ve entegreler

Çeşitli vitaminler

Alfred Bernard Nobel Kimdir? ile Benzer Yazılar:

31 Mayıs 2012 Saat : 6:01

Alfred Bernard Nobel Kimdir? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------