Arapça Yarışmalarında final heyecanı

Son Güncelleme: 28 Nisan 2014 - 11:29 0 Yorum Yazar:

arapça yarışmasıTürkiye İmam Hatip Liseleri arasında düzenlenen ve bu sene 5.si gerçekleştirilen ‘Arapça Yarışmaları İstanbul Bölge Finali’ Başakşehir’de yapıldı.

Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile Akademi Lisan ve İlmi Araştırmalar Derneği tarafından düzenlenen ve Başakşehir Belediyesi tarafından desteklenen yarışmanın İstanbul Bölge Finali, M. Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi (BES) konferans salonunda yapıldı.

“Arapça Öğretimini Geliştirme Projeleri” kapsamında düzenlenen yarışmanın İstanbul Bölge Finaline Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Başakşehir İlçe Kaymakamı Fatih Kocabaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Yılmaz, Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş, Kuveyt, Filistin, Fas gibi ülkelerden temsilciler, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Tek oturum halinde gerçekleştirilen yarışmada konuşan Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İmam Hatip Liselerinin önemine değindi, “Başakşehirimiz yeni bir ilçe olmasına rağmen nüfusumuz hızla artıyor. İlçemizde eğitim kurumlarının sayısının nüfusa paralel olarak artırılması için gayret ediyoruz. Yarışmanın da yapıldığı İmam Hatip Lisemiz, Türkiye’nin en büyük Anadolu İmam Hatip Lisesidir. İmam Hatip ruhu toplumumuzu ayakta tutan değerlerdendir. Bu ruhu yaşatmak içinde biz yöneticilere, öğretmenlere ve özellikle de öğrencilerimize çok büyük görevler düşmektedir. Türkiye genelinde büyük bir yarışmanın ilçemizde yapılıyor olması çok sevindirici. Yarışmaya katılan tüm öğrencilerimizin başarılarının devamını dilerim.”

İmam Hatip Liselerinin sancılı bir süreçten geçerek bu günlere ulaştığının altını çizen Başakşehir İlçe Kaymakamı Fatih Kocabaş, sözlerini şöyle sürdürdü, “Bizim zamanımızda İmam Hatip Liselerine devam edenlere, ‘kendi isteğinle mi, yoksa anne babanın zoruyla mı geliyorsun’ denirdi, çok şükür şimdi öğrencilerimiz kendileri isteyerek geliyor. Altını belli bir ısıda kaynatırsanız saflaşır, İmam Hatiplerimizi de geliştirerek o saflığa ulaştırmalıyız.”

Çekişmeli bir final

Bu sene 5. si gerçekleştirilen Arapça Yarışmalarında öğrenciler bilgi, şiir ve hitabet alanlarında yarıştı. 4 Okulun yarıştığı Bilgi yarışmaları finalinde öğrencilere 15 soru yöneltildi. Şiir ve Hitabet dallarında ise öğrenciler Arapça’yı etkin ve düzgün kullanma becerilerine göre jüri tarafından derecelendirildi.

Arapça Yarışmaları İstanbul Bölge Finalinde jürinin değerlendirmeleri sonucunda Arapça Bilgi dalında, Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi birinci oldu. Yarışmada şiir dalında birinciliği Kadıköy Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi, Hitabet dalında birinciliği ise İstanbul Anadolu İmam Hatip Lisesi kazandı.

Çekişmeli bir finalin yaşandığı yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri ve madalyaları Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İlçe Kaymakamı Fatih Kocabaş tarafından verildi.

11 bin 852 öğrenci elemelere katıldı

11 bin 852 öğrenci Arapça Yarışmaları elemelerine katıldı. Yarışmaya Türkiye genelinde 81 ilden 686 okul başvurdu. Batman, Bingöl, Adıyaman, Sinop, Kırıkkale, Zonguldak, Denizli, Çanakkale ve İstanbul’da olmak üzere 9 bölgenin il birincileri finalde illerini temsil edecekler. Arapça Yarışmaları finali 16-17 Mayıs tarihlerinde Eskişehir Sarar Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin ev sahipliğinde Eskişehir’de yapılacak.

Arapça Yarışmalarında final heyecanı ile Benzer Yazılar:

28 Nisan 2014 Saat : 11:29
  GENEL

Arapça Yarışmalarında final heyecanı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------