Aristo Kimdir?

Son Güncelleme: 30 Mayıs 2012 - 4:47 0 Yorum Yazar:

kütüphane 1İyonyalı filozof Aristoteles, Ege Denizi’nin kuzeyinde bulunan Stageria’da doğmuştur (M.Ö. 384-322). Stageria’dan Makedonya’nın başkentine taşınmış ve burada öğrenim görmüştür. İyon ve Makedonya etkileriyle yetişmiş ve gençliğinde  ilgisini daha çok tıp üzerinde yoğunlaştırmıştır.Atina’ya, 17 yaşına geldiğinde öğrenimini tamamlaması için  ve  hayatının 20 yılını burada geçirmiştir. Atina’ya gelir gelmez, Platon’un öğrencisi olarak Akademi’ye girmiştir. Platon, sürekli olarak çekiştiği bu değerli öğrencisinin zekasına ve enerjisine hayran kalmış ve ona Yunanca’da akıl anlamına gelen Nous adını vermiştir.Platon’un ölümünden sonra, Aristoteles bu okulda görev aldı ve üç yıl boyunca burada çalıştı. Bu sıralarda II. Philip, oğlu İskender için iyi bir öğretmen aramaktaydı ve Assos’taki okulun yöneticisi olan Aristoteles’e önerildi ve o da bu öneriyi  kabul ederek, II. Filip’in oturmakta olduğu Pella’ya gitti.İskender’in ölümünden sonra idealini gerçekleştirmek için Atina’ya dönen Aristoteles çok sıkıntılar çekti. Aristoteles, dinsizlikle suçlandı. bunun üzerine Aristo Chalcis’e kaçtı. Orada yakalanmış olduğu bir hastalık sonucunda M.Ö. 322 yılında öldü.

Atina’ya idealindeki okulu kurmaya gitmişti ancak aradan geçen uzun zaman onun eski okuluna dönmesine engel oldu. bu yüzden idealindeki okulu kurabilmek için kentin batısında bulunan ve Apollon Lyceios’un (Kurt Tanrı) anısına ayrılmış olan ormanlık alanı seçti. Bugün kullanmakta olduğumuz Lise adı, bu Lyceios’tan gelmektedir.

Akademi ve Lise, temelde  felsefe öğretimi veren okullar olsalar da,  Akademi, daha çok metafiziğe ve bu arada ahlak ve siyaset gibi konuları Lise’de ise, Aristoteles’in daha çok mantık ve bilimlerle ilgilenmesi nedeniyle, bu alanlarda yoğunlaşmıştı. Aristo’nn ölümüden sonra okulu arkadaşı idare etmeye devam etti.Yönetimi devralan arkadaşı okulu kurumsallaştırmayı başarmıştı. Ancak, Lise’nin ömrü Akademi kadar uzun olmadı.

Aritoteles temelde bilimleri matematik,fizik ve metafizik olarak bölümlendiriyordu ve hocası Platon gibi matematiğe önem veriyordu. yani aritmetik, geometri, astronomi… Matematik tarihi açısından sonsuzluk ve süreklilik kavramları üzerine yapmış olduğu tartışmalar oldukça önemlidir. Astronomi hakkındaki görüşlerini Fizik ve Metafizik adlı eserlerinde belirtmiştir.

Aristo’nun bütün  görüşleri orta çağ boyunca bir çok filozozu etkilemiş, ve daha sonraki dönemleri de şekillendirmiştir.

Aristo Kimdir? ile Benzer Yazılar:

30 Mayıs 2012 Saat : 4:47
  GENEL

Aristo Kimdir? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------