Başakşehir’de KAVŞAKLAR

Son Güncelleme: 22 Ekim 2013 - 11:00 0 Yorum Yazar:

Baybulİstanbul’un bir-çok yerinde olduğu gibi Başakşehrimizde de kavşak ihtiyacı iyiden iyiye kendini hissettirmeye başladı.

Sabah ve akşam trafiğinde, hele hava yağmurlu ise Başakşehir’de bulunan etaplara girmek her gün daha ıstıraplı hale geliyor. Sürücüler eğer Kayaşehir’e gidiyorlarsa işleri daha da zor…

Peki, bu hale nasıl geldik?

‘’Usta’’ nın kadrosu dün, şehrin merkezlerinde kilitlenen trafiği tüm olumsuz şartlara rağmen bir bir açarken, bugün kendisine teslim edilmiş bom boş arazide trafiği kitlemeyi nasıl becerdi? Anlamak mümkün değil.

‘’Kayaşehir’de 1 milyonluk şehir kuracağım’’ demek kolay. Bu şehri sabah nasıl tahliye edeceksin, akşam nasıl toplayacaksın? Bu soruyu cevaplayan yok.

Şimdiden söylüyorum:

Bu gidişe bir çözüm bulunamazsa; Kayaşehir yaşanmaz bir şehir haline gelecek. Tabii onun etkisiyle Başakşehrimizde bundan nasibini alacak. Yani 1 milyonluk şehirler 1 milyonluk hapishaneye dönecek.

Sebeplerini arz edeyim ve daha TEM karayoluna çıkmadan, sabah-akşam neden trafikte çakıldığımızı anlatmaya çalışayım:

İSTOÇ’un DEPOZİTE istikametine açılan bir kapısı var. Başakşehir’in tahliye olduğu en önemli akslardan biri olan dere yolu, İSTOÇ’tan gelen bu yolla kesiştiği yerde, bugünlerde yeni biten bir kavşak ve trafik lambası çalışması yapıldı. Geçici çözüm için iyi oldu.

Ancak iki önemli aksın kesiştiği yerde trafiğin böyle palyatif çözümlerle halledilmeyeceği malumdur. Birkaç yıl sonra buraya katlı kavşak yapılacağını söylemeye gerek yok. Hal böyle iken komşu belediyemiz Bağcılar Belediyesi bu kadar bariz duruma rağmen kavşağın hemen dibine İş hanı ruhsatı verdi. Bakalım bu İş hanı, Mall Of İstanbul ve İSTOÇ’un içinde yapılan otel+iş merkezi bittiğinde buranın hali ne olacak…

Aslında bunların bitmesine de gerek yok.Kayaşehir’den gelen ve her gün artarak devam eden trafik zaten ileride buraya kitlemeye yetecektir. MALL OF İSTANBUL vs. işin ekstrasıdır.

Peki, bu saydıklarım faaliyete geçtiğinde bu kavşaktaki trafik ne olacak?Burada kaybedilecek zaman, yakıt, yıpranma masrafları kaç tane iş hanı yapar takdirlerinize bırakıyorum.Ayrıca insanların işine gücüne moral bozukluğu ile gitmesi de işin cabası.Bir müddet sonraister istemez buraya katlı kavşak yapılacak. Ama bu kavşakta aynen diğer yapılanlar gibi yarım kapasite ile çalışacak. Üstelik çevresi tamamlandığı için daha masraflı ve daha uzun sürede bitirilecek.

SEL FELAKETİ

İstanbulumuzun bir-çok yerinde yarı çözülmüş benzer kavşak ve alt geçitler görebilirsiniz. Ancak bu bölgede özel bir durum var:

Malum bir-kaç yıl önce burada meydana gelen SEL felaketi vatandaşlarımızın mal ve can kaybına neden olmuş ve yetkililerimiz ‘’Zinhar bu dere yataklarına artık töbe ruhsat vermeyeceğiz. Hatta bırakın ruhsat vermeyi… Mevcut yapılmış ve dere sınır çizgisini aşmış depo, imalathane salaş yapı ne varsa onları da yıkacağız’’diye, TV ve diğer medya organları vasıtasıyla halka ilan etmişlerdi.

Şimdi bırakın bu binaların yıkılmasını, verilen ruhsatlar emsal gösterilip bu yıkılması gereken kaçak salaş binalar ruhsata bağlanmazsa iyidir. Hatta 1-2 katlı mezkur binalar ruhsatlı(!) hale geldikten sonra yine emsal göstermek suretiyle yıkılıp yüksek katlı yapılırsa hiç şaşmam.

Kayaşehir’in girişi malum. Sabah-Akşam yoğunluğunu bırakın, ölü saatlerde bile karışık düzensiz bir giriş-çıkışı olduğundan her an hem sürücü hem yayalar için tehlikeli bir durum söz konusu.Olimpiyat stadını da düşünecek olursanız orada patlayacak trafik dalgasının burayı ne hale çevireceğini söylemeye gerek yok. Dediğim gibi zaten normal zamanlarda da her daim burası müşkülatlı bir durum arz ediyor.

Hal böyle olunca bırakın ilerde katlı kavşak yapılmasını şu anda bile acil çözülmesi gerekir.

Buna rağmen en büyük konut firmamız ne yapıyor?

Getirmiş bu yoğunluğun olduğu yolun neredeyse dibine yüksek katlı binalar dikiyor.

Yani yarın buraya katlı kavşak yapmaya kalktığınız zaman bu binalardan biri neredeyse katlı kavşağın ortasında kalacak. Bu demektir ki, kavşak yine diğerlerinde olduğu gibi yarım çözülecek ve yarım kapasite ile hizmet verecek. Böylece problemlerimiz üst üste binmeye devam edecek.

Bizim bu halimizi batılı bir seyyah ne güzel özetlemiş:

Cumhuriyet döneminde yapılan çarpık çurpuk minare cami ve diğer yapıları gören batılı bir gezgin; hayretini gizlemeyerek‘’Siz gerçekten bu muhteşem eserleri yapan Osmanlı’nın torunları mısınız?’’der.

Şimdi bu çarpıklıkları gördükçe kendi kendime ‘’ Bu kadro gerçekten –Usta- nın kadrosu mu?’’ diye soruyorum.

Düşünün 5-6 yıl öncesine kadar neredeyse ‘’Kuş Uçmaz Kervan Geçmez’’ denilen bir yerde bugün trafik sıkışıklığı yaşanıyorsa orda bir çarpıklık var demektir.

Kayaşehir’in çözülmemiş birçok sorunun yanında Cami ihtiyacı da çözülmemiş. Kayaşehir’in çözülmüş tek bir sorunu var. O da son hızla 1 milyonluk şehir hedefine doğru gittiğidir.Arkadan kırılan dökülen binlerce değerin kimse farkında değil.

Kayaşehir’in binlerce sorunu yanında niye camiyi zikrettim izah edeyim.

Hristiyan keşişlerin ibadet etmek için kimsenin uğrayıp geçemeyeceği yerlere yaptığı ve inzivaya çekildikleri‘’Savmaa’’ denilen ibadethaneleri vardır. La teşbih bizim büyük inşaat şirketimizin Kayaşehir’de aynen böyle bir camisi var. Her geçip gördüğümde içim cız ediyor. Buraya harcanan emeğe mi, paraya mı bu kadar büyük bir caminin işlevsiz kalmasına mı hangisine üzüleceğimi bilemiyorum.

Başakşehir 1. Etapta çıraklık döneminde yapılan mescitlerin konumuna işlevselliğine ve vakit namazlarında cıvıl cıvıl cemaatine bakın, bir de mahzun bir şekilde tek başına kalmış Kayaşehir’deki bu camiye bakın…

Kalifiye döneminde yapılan Başakşehir 4. Etap konsepti de hoşuma giden bir konsept olduğunu ifade etmek isterim.

Dikkat edilirse burada Cami-Okul-Çarşı bir orada çok güzel bir çözüm olmuş.

Tekrar konuya dönecek olursak; Başakşehirde yapılacak her imalatın çok önemli olduğunu belirtmek istiyorum.

Nedenine gelince…

EN BÜYÜK

Mesele sadece kavşak meselesi değildir.

Siz milyonluk şehirler kurup tahliyesini getirip tek şeritlik bir girdabın içine sokamazsınız.

İstanbul’un en büyük AVM lerinden (MALL OF İSTANBUL –ismide bize ters ya o da ayrı mesele-)birini kurup o noktada çözülmemiş trafiği daha çözümsüz, hale getiremezsiniz.

Çünkü Başakşehrimiz bulunduğu yer itibariyle, ülkemizin en önemli yerlerindenbiridir.

Başakşehir’de hiçbir şeyi yap-şalap, yarım, eksik, yetersiz yapamazsınız.

Neden mi?…

Çünkü:

1- Türkiye’nin en büyük küçük organize sanayi bölgesi sizin ilçenizde.

2- Türkiye’nin en büyük stadyumu (Olimpiyat) sizin ilçenizde

3- Kurulacak olan en büyük uydu kent (Kayaşehir) sizin ilçenizde

4- En büyük mobilya çarşısı (MASKO)

5- En büyük toptancılar çarşısı (İSTOÇ) sınırınızda. Sizi cadde ayırıyor.

6- En büyük havalimanı sizin hinterlandınızda. Başakşehrimizdeki düzen veya

düzensizlik, değil Türkiye’nin, dünyanın bu sayılı Havalimanına ulaşmanızı etkiler. Üstelik dibinizde dururken.

7- Aynı şekilde Ülkemizin en büyük Otogarı (Esenler) yanı başımızda.

Bir de bunlara eklenecek Türkiye’nin en büyük hastane kompleksi (Bioistanbul)yeni yapılacak, daha doğrusu yapımı devam eden Başakşehir stadyumu vs. gibi dev projeleri de eklersek ne demek istediğim anlaşılacaktır.
Emin Batur / 212 HABER

Başakşehir’de KAVŞAKLAR ile Benzer Yazılar:

22 Ekim 2013 Saat : 11:00
  GENEL

Başakşehir’de KAVŞAKLAR Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------