Başakşehir’de ruhsatlar yerinde dağıtılıyor

Son Güncelleme: 28 Eylül 2013 - 9:49 0 Yorum Yazar:

  • Anasayfa
  • Başakşehir’de ruhsatlar yerinde dağıtılıyor

başakşehir ResimleriBaşakşehir Belediyesinin örnek projelerinden olan “Yerinde ruhsat dağıtım” uygulaması Başakşehir’in farklı bölgelerinde yer alan alışveriş merkezlerinde devam ediyor.
Uygulamada müdürlük yetkilileri kurumları ziyaret ediyor, ruhsat başvuruları, evraklar elden alınıyor ve ruhsatlar elden veriliyor.

Başakşehir Belediyesi Ruhsat Denetim Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmanın son adresi ise Metrokent ve Merkez Kayaşehir AVM’lerindeki işyerleri oldu.

Uygulama iki yıldır devam ediyor

İki yıldır devam eden uygulamayla, bu süre zarfında Başakşehir Alışveriş Merkezlerinde işyeri bulunan 450 esnafın işlemleri yerinde tamamlanarak ‘Elden Ruhsat’ları teslim edildi.

Başakşehir genelindeki Alışveriş Merkezlerinde yürütülen çalışmanın Metrokent ve Merkez Kayaşehir AVM’lerinde ki uygulamasında işyeri sahiplerinin ruhsatları Ruhsat İşleri Müdürlüğü yetkilileri tarafından elden verildi. Ruhsat bedelleri ise Başakşehir Belediyesi Mali Hizmetleri görevlisi tarafından Mobil Vezne ile tahsil edildi.

Belediyecilik uygulamalarında çıta yükseliyor

Belediyecilik uygulamalarını bir üst seviyeye taşıyan yerinde ruhsat çalışmasında İşyeri sahiplerinin belediyeye davet edilmesi yerine müdürlük yetkilileri işyerlerini ziyaret ederek ruhsat başvurularını ve evrakları işyerinde teslim alıyor. İşlemi tamamlanan işyerlerinin ruhsat harçları işyerlerinde tahsil ediliyor ve hazırlanan ruhsatlar işyerlerine götürülerek yerinde esnafa teslim ediliyor.

Başakşehirli esnaf, Belediyeye gelmeden ruhsat alabiliyor

Başakşehir Belediyesi ‘Yerinde Ruhsat dağıtım’ uygulamasında öncelikle Ruhsat İşleri Müdürlüğü yetkilileri işyerlerini ziyaret ederek gerekli evraklar hakkında bilgilendirme yapıyor ve gerekli evrakların tamamlanması için süre veriliyor. İtfaiye, Emniyet vb. müdürlüklerle yazışmalar yapılıyor ve süre sonunda işyeri yeniden ziyaret edilerek evraklar teslim alınıyor ve ruhsat müracaatı oluşturuluyor. İşyerinin ruhsat harçları Mali Hizmetler Müdürlüğü tarafından seyyar pos cihazı ile işyerine gidilerek tahsil ediliyor. İtfaiye, Emniyet vb. müdürlüklerle yapılan yazışmaların sonuçlara göre evrakları tamamlanan işyerlerinin ruhsatları hazırlanarak işyerine götürülerek elden teslim ediliyor.

Bu şekilde ruhsat müracaatı, evrak tamamlama, harç yatırma, ruhsatı teslim alma gibi çeşitli nedenlerle belediyeye git gel yapmak yerine esnaf belediyeye hiç gelmeden işyeri ruhsatını almış oluyor.

Esnaf Uygulamadan memnun

Elden ruhsatlarını alan işyeri sahipleri Başakşehir Belediyesi’nin ‘Yerinde Ruhsat Dağıtım’ uygulamasından memnuniyetini dile getirdi.

Zeynel Karhan: Çok iyi bir sistem. Yerinde Ruhsat dağıtım sistemi olmasaydı, işimizi gücümüzü bırakıp eksik evrak tamamlamak için koşturacaktık ve iş kaybı yaşayacaktık. Bu uygulamayla hiç iş kaybı yaşamadık. Hem iş takibi daha kolay oldu.

Saadet Elçi: Bence belediyemize esnaflar olarak çok teşekkür etmemiz gerekir. Böyle bir hizmeti duyduğumda nasıl olabilir diye şaşırdım. Ama yapılabiliyormuş demek ki. Bütün işyerleri için çok büyük kolaylık. Belediyeye hiç gitmeden ruhsatımızı aldık. Tüm evraklarımızı, belgelerimizi gelip aldılar ve ruhsatımızı gelip verdiler.

Cafer Büyükbaş: Biz iş telaşında ruhsata nasıl müracaat edeceğiz diye düşünürken sağ olsun Belediyemizin elemanları ayağımıza kadar gelerek ruhsatlarımızı getirdiler. Çok teşekkür ediyorum. 212haber

Başakşehir’de ruhsatlar yerinde dağıtılıyor ile Benzer Yazılar:

28 Eylül 2013 Saat : 9:49
  GENEL

Başakşehir’de ruhsatlar yerinde dağıtılıyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------