Başakşehir Şehir Hastanesi Temeli Atılıyor

Son Güncelleme: 24 Ekim 2013 - 11:53 0 Yorum Yazar:

Şehir Hastanesi Temel Atma TöreniBayram öncesinde tüm sürücülere trafikte dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulunduklarını anımsatan Müezzinoğlu, “Tüm yetkililerin uyarılarına rağmen, yüzleri aşan kayıplarımız oldu. İnşallah, ders alırız diye temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.

TÖREN ÖNCESİ HAZIRLIKLARI KONTROL ETTİ

Müezzinoğlu, bugün Etlik Şehir Hastanesi’nin yapılacağı inşaat alanını ziyaret ederek, yarın yapılacat temel atma töreni öncesinde yapılan hazırlıkları yerinde görmek istediklerini söyledi.
Şehir hastaneleri konsepti ile Türkiye’nin sağlık alanındaki standartının bir basamak daha yukarı çıkacağını ifade eden Müezzinoğlu, “Böylece, dünya standartlarıyla yarışabileceğiz ve hatta birçok gelişmiş ülkenin de standartlarının önüne geçmiş olacağız” diye konuştu. Müezzinoğlu, bir süre önce Bilkent’te yapılacak şehir hastanesinin temelinin atıldığını hatırlatarak, yarın da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Etlik’teki Şehir Hastanesi’nin temelinin atılacağını belirtti.

Bir ay içinde İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi’nin temelinin atılacığını dile getiren Müezzinoğlu, “İnanıyorum ki, en geç 30 ay sonra, Türkiye genelinde yaklaşık 24 bin yatak kapasiteli yeni şehir hastanelerimizi, ülkemizin ve milletimizin sağlık hizmetine sunmuş olacağız” dedi.

Müezzinoğlu, bunun yeni bir vizyon olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:
“Böylece, Türkiye kendi insanına değil, yakın coğrafyasındaki yaklaşık 1 milyar insana da sağlık alanında standartı yüksek hizmet sunmuş olacak. Bu anlamda da Ankara, önemli bir yer. Yaklaşık 3 bin 566 yataklı ve toplam 7 bin 200’ün üzerinde Bilkent ve Etlik Şehir Hastaneleri, Ankara’yı bir sağlık şehri yapacak. Şimdi, bu sürecin arifesindeyiz. İnşallah, yarın itibariyle Etlik’teki yüklenicilerimizle çok dinamik ve hızlı bir şekilde burayı, Başkentlilerin, ülkenin ve bölgenin sağlık hizmetine sunacak noktaya taşıyacaklar.

Arazi yaklaşık 1.5 milyon metrekaralik bir alan. Bir milyon 72 bin metrekarelik alana hastane kompleksimizi kuracağız. Hastane, birçok alanda yenilikleri olan, teknik alt yapısıyla, inşaat standartıyla, çevre dostu hastane olma özellikleriyle, depreme dayanıklılığıyla, tıbbi teknolojisiyle Türkiye’de ilk defa ‘proton tedavisi’nin de yapılabileceği alt yapısıyla, inanıyorum ki hem Ankara’ya hem Türkiye’ye farklı bir zenginlik kazandıracak. Hastanenin yaklaşık
100 ameliyathanesi olacak. Gerek onkoloji, gerek çocuk ve kadın hastalıkları olmak üzere tüm alanlarda hizmet sunumu ve AR-GE çalışmaları yapılacak bir kompleks olacak. Ben, hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

“TÜRKİYE BU ANLAMDA DA BAŞARISINI TESCİLLEYECEK”

“Şehir efsaneleri” sözünün bundan böyle “Şehir Hastaneleri” olarak değişeceğini ifade eden Müezzinoğlu, “Şehir efsanelerinin, şehir hastanelerine dönüştüğü bir süreci inşallah yaşayacağız” dedi. 15 hastanenin inşaatlarının yıl sonuna kadar başlatılacağını anlatan Müezzinoğlu, yaklaşık 20 ihale ve izin alma sürecinin başlatıldığı hastane komplekslerine ilişkin çalışmaların da devam ettiğini dile getirdi.

Projelerin hayata geçirilmesi sürecinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a verdiği katkılardan dolayı teşekkür eden Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

“Başbakanımızın bu vizyonu olmasa, Başbakanımız bu projelerin birebir takipçisi olmasa, projelerin hayata geçme şansı olmazdı. Dünyada, projeleri bu şekilde başarabilen bir ülke yok. 50 bin kapasiteli bir bütünsel yapıyı, 1-1.5 yıl gibi sürede ihalelerini yapabilecek, startını verebilecek, bunları ülkesine kazandırabilecek bir vizyon ülke, sağlık tarihinin geçmişinde yok. Dünyada, bu şekilde 1-1,5 yıl içinde 25 bin yatağı projelendiren bir ülke yok. Bu, Türkiye’nin geldiği nokta açısından kamuoyunun dikkatine sunmak istediğim bir konu. Bu, ülkenin dinamiklerinin de neleri başarabileceğinin bir ispatı. İnşallah, Türkiye bu anlamda da başarısını tescilleyecek ve 2015 Mayıs itibariyle bunlar yavaş yavaş devreye girmeye başlayacak.

12 Eylül günü toplam 15 hastane ve halk sağlığı laboratuvarı ile ilgili attığımız imzanın toplamı yaklaşık 18 milyar TL. Yani, 18 katrilyona bir defa da imza atabilen bir ülke haline geldik, hem de sadece sağlık alanında. Bu anlamda, ülkemizin 5-10 yıl sonra bölgesinde sağlık turizminde başarılı bir noktaya geleceğine inanıyorum.”

“BİTİŞ TARİHİNİN PAZARLIĞINI, SAYIN BAŞBAKANIMIZ YAPACAK”

Müezzinoğlu, şehir hastanelerinin peş peşe hizmete gireceğini bildirerek, “Aylık aralıklarla 2017 itibariyle 15 şehir hastanesi ülkemizin ve milletimizin sağlık hizmetine girmiş olacak. İki yıl sonra kademeli bir şekilde hizmete girmeye başlayacak” dedi.

Türkiye’deki insanların hizmetlerin en güzeline ve en kalitelisine layık olduğunu vurgulayan Müezzinoğlu, Etlik Şehir Hastanesinde yaklaşık bin 500 hekim, 2 bin 500 hemşire ve ebenin görev yapacağını, diğer görevlilerle birlikte toplam 7 bin 500 kişinin fiili çalışacağını söyledi.

Müezzinoğlu, Etlik’teki kompleksin içinde İl sağlık Müdürlüğü’nün de bulunacağını belirtti. Yeşil alan ve peyzaj düzenlemesinin de yapıldığını ifade eden geden Müezzinoğlu, geniş yeşil alanların bulunacağını kaydetti.

Müezzinoğlu, yüklenici firmaya da başarı dileğinde bulunarak, “En kısa sürede tamamlamalarını temenni ediyorum. Bitiş tarihinin pazarlığını, yarın inşallah Sayın Başbakanımız yapacaktır. Buna hep birlikte yarın şahit olacağız” diye konuştu.

Bakan Müezzinoğlu, konuşmasının ardından inşaat alanında incelemelerde bulundu ve yetkililerden bilgi aldı.
AA

Başakşehir Şehir Hastanesi Temeli Atılıyor ile Benzer Yazılar:

24 Ekim 2013 Saat : 11:53
  GENEL

Başakşehir Şehir Hastanesi Temeli Atılıyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------