Başakşehir’in gururu Güreşçi

Son Güncelleme: 20 Mayıs 2014 - 2:25 0 Yorum Yazar:

Güreş şampiyonasıGüreşe 11 yaşında abisinin zoruyla başlayan milli sporcu Enes Bilal Yeşilçiçek, Bulgaristan’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’na İBB Başakşehir alt yapısından giden ilk isim oldu.

Grekoromen 85 kiloda güreşen Enes Bilal Yeşilçiçek, Başakşehir’den Avrupa Şampiyonasına İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başakşehir alt yapısından giden ilk isim oldu.İlk Avrupa tecrübesini yaşayan Yeşilçicek, hedefinin olimpiyat şampiyonluğu olduğunun altını çizdi. Güreşe 6. sınıfta başladığını ve 4 yıldır profesyonel olarak müsabakalara katıldığını söyleyen Yeşilçicek, akademik eğitimle sporu bir arada götürmenin çokta zor olmadığını vurguladı. Bazen turnuvalara gittiğinde kamplardan 1 ay gelmediğini kaydeden Yeşilçiçek, “Allah’a şükürler olsun ki hocalarım ve arkadaşlarım bana bu konuda yardımcı oluyor. Kamptan geldikten sonra 1 günde 4-5 sınava birden girmek zorunda kalsam da derslerimde şuana kadar hiçbir sıkıntı yok” dedi.

Ailemin desteğiyle buralara geldim

Bir gününün 5 saatini antrenmanda geçirdiğini dile getiren Yeşilçiçek konuşmasına şöyle devam etti; “Hazırlık döneminde sabah ve akşam olmak üzere 2, maç dönemine girdiğim zaman ise vücudu yormamak için ise 1 antrenman yapıyorum. Akşam ancak 8-9 gibi eve gidebiliyorum. Sabah 6’da kalkıp yine idmana geliyorum sonra okula gidiyorum. Ailemin bana olan desteğini asla küçümseyemem. Zaten onların bana güveni ve desteği sayesinde bu başarıları elde ediyorum. Özellikle anne ve babamı tribünde görmek bana her zaman artı bir motive sağlıyor.”

En ufak bir tereddüdüm yok

Hedefinin olimpiyat şampiyonluğu kazanmak olduğun söyleyen Yeşilçiçek, şuan yolun çok daha başında olduğunu belirterek, “Bunun için daha anaokuldayız diyebilirim. Büyüklerde 18-19 yaşından sonra Türkiye’yi temsil eden bir sporcu olarak müsabakalara çıkıyorsunuz. Önümde en az 2-3 sene daha var. Şuan kazandığım başarıları önemsemiyorum çünkü hedefim olimpiyat şampiyonluğu. Bunun için sürekli çalışıyor ve dua ediyorum. Güreşte başarılı olan herkes antrenörüm olan Cemal hocanın elinden mutlaka geçmiştir. Hem Cemal hoca hem Fatih hoca gerçekten mükemmel insanlar. Onlara güvendiğim için hedefime ulaşma noktasında en ufak bir tereddüdüm yok” ifadelerini kullandı.

Spor insanın hayatını disipline sokar

Güreşe abisinin zoruyla başladığını ifade eden Yeşilçiçek, “Bir süre sonra vücudun kendisi istemeye başladı ve başarılar ardı ardına kendiliğinden gelmeye başladı. Güreşe 6. sınıfta başlamama rağmen çok geç kaldım. En genç 3 veya 4. sınıfta başlamak gerekiyor. Küçüklükten başlanılırsa vücut teknik ve taktiklere daha yatkın olur. Her insanın güreşe mutlaka yeteneği olacak diye bir şey yok ama bu güreş olmasa da herkesin sporla ilgilenmesi gerekiyor. Spor insanın hayatını disipline sokar. O yüzden sporla ilgilenenlerin dersleri iyidir. Gençlere sırf hayatlarını disipline sokmaları için bile spor yapmalarını öneririm. Bana göre spor yapmak hayatın mutlak gereği” dedi. 212 Haber

Başakşehir’in gururu Güreşçi ile Benzer Yazılar:

20 Mayıs 2014 Saat : 2:25
  GENEL

Başakşehir’in gururu Güreşçi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------