Batı karadeniz bölgesi Hakkında kısa bilgi

Son Güncelleme: 2 Haziran 2012 - 7:35 0 Yorum Yazar:

baybulBolu; topraklarının yarıdan fazlası ormanlarla kaplı olan bolu’nun yüzey şekillerinde dağlar, platolar ve ovalar önemli yer tutar.

bolu genellikle karadeniz iklim tipinin içinde yer almaktadır. bunun yanında güney bölümlerinde iç anadolu iklim tipi de görülmektedir.

arkeolojik verilere göre bolu ovasındaki ilk yerleşim m.ö. 3. bine kadar uzanmaktadır. çeşitli yıllarda yapılan kazılarda antinous tapınağı ve tiyatroya ait olduğu sanılan parçalarla, çeşitli dönemlere ait sikkeler, kaplar, şişeler, heykeller ve mezar stelleri bulunmuştur. bu eserler halen bolu müzesi’nde bulunmaktadır.

seben ilçesine bağlı ve birbirlerine çok yakın olan çeltik deresi, hoçaş, kaşbıyıklar ve yuva köylerinde derin vadiler boyunca yükselen kaya kitlelerinin yüzeyinde bir kaç katlı kaya evlerine rastlanmaktadır. bölgenin ilk hıristiyanlık döneminde sık bir yerleşim merkezi olduğu tespit edilmiştir.

yamaç paraşütü için abant dağları’nda çok uygun yerler mevcut olup, yaz aylarında büyük şehirlerden bu sporu yapmak isteyenler için abant’a turlar düzenlenmektedir.

bolu’nun çam kolonyası, fındık şekeri, bolu çikolatası, çam balı, kaymağı, tereyağı, kabaklı gözlemesi; mudurnu’nun saray helvası, köpük helvası, ipek oyaları; gerede’nin deri ve bakır eşyaları; göynük’ün şeker fasulyesi, el dokumaları; seben’in elması, üzümü; mengen’in peyniri; kıbrıscık’ın pirinci, el dokuması torbaları ve kilimleri ünlüdür.

gidilesi yerler: abant gölü    aladağ yaylaları    yedigöller    kartalkaya    mengen

aladağlar – ascelia
kastamonu

eski bir yerleşim merkezi olan kastamonu il merkezi ve ilçelerinde bir çok eski eser ziyarete açıktır. belli başlıları araç, taşköprü, küre, abana ilçeleri sit alanı kapsamındadır. taşköprü’de zımbıllı tepe (pompeipolis), inebolu’da abeş kalesi, geriş tepesi, çatalzeytin’de ginolu koyu, cide ilçesinde gideros koyu arkeolojik sit alanıdır.

il sınırı içinde iklim iki farklı özellik gösterir. sahil boyunca bol yağışlı ve ılıman bir iklim, iç kesimlerde ise soğuk ve kurak karasal iklim hakimdir.

il merkezinin akmescit, hepkebirler, atabey ve ismailbey mahallelerinde özgünlüğünü yitirmemiş, geleneksel türk evi ve yakın dönem osmanlı sivil mimarisi örnekleri bulunmaktadır. bu tür geleneksel evleri, il merkezindeki kadar yoğun olmamakla birlikte, taşköprü, küre, inebolu, araç ve abana gibi ilçelerin eski mahallelerinde de görmek mümkündür.

kastamonu’nun araç ilçesinde munay, fındıklı, sıragömü,kirazlı, başköy yaylaları, daday ilçesinde oluklu yaylası, azdavay ilçesinde suğla yaylası, küre ilçesinde, belören yaylası, tosya ilçesinde kösem yaylası, dipsizgöl, yeşil göl, sekiler yaylası bulunmaktadır.

pınarbaşı ilçesinde ilgarini (ilvarini) mağarası, küre ilçesinde sarpunalınca mağarası, şenpazar ilçesinde kuyluç mağarası görülmeye değer mağaralardır.

araç ilçesindeki yaylalarda ve daday atlı turizm merkezinde atlı doğa yürüyüşü yapılmaktadır. yayla ve plajlar kamp ve karavan turizmine için elverişli olup özellikle abana sahili rüzgar sörfüne uygundur.

etli ekmek, pastırmalı ekmek, tarhana çorbası, ana-kız çorbası, ecevit çorbası, külbastı, mıklama, kapatma, kavurma, erişte, köle hamuru, banduma, kaygana, cırık, biryan kebabı, mantı, haluçka, simit tiriti, mısır çöreği, baklava, kaşık helvası, pekmezli un helvası, çekme helva, hasüde yörenin sevilen yemek ve tatlılarındandır.

gidilesi yerler: inebolu    cide    abana

görülesi mekanlar: yaralıgöz dağı    tarihi evlerin hepsi    küre dağları milli parlı ve ılgaz dağları milli parkı


kastamonudaki dünyanın ikinci büyük kalyonu – gimlli
  Küre

kocaeli

istanbul’u trakya dışında tüm ülkeye bağlayan kara ve demiryolu üzerinde yer alan, roma döneminin nicomedeia isimli bu önemli şehri bugün zengin bir endüstri merkezidir. tipik 18’inci osmanlı dönemi sivil mimarlık örneği olan saatçi ali efendi konağı restore edilmiş haliyle etnografya müzesi’dir. yerel tatlısı pişmaniye, şekerin binlerce ince tel haline getirilmiş şeklidir. izmit’in doğusunda yer alan hereke önemli bir halıcılık merkezidir. dünyada güzellik ve kaliteleriyle tanınmış hereke halıları istanbul pazarlarının en yüksek fiyatlı halılarıdır. izmit’in kuzeyinde, karadeniz’in kıyısındaki özellikle kerpe, kefken ve kovanağzı kumsalları ve küçük rahat otelleriyle tatilcileri cezbetmektedir.

genel anlamda karadeniz ile akdeniz ikliminin kesiştiği bir iklim tipi bölgede egemendir.

“beşkayalar bölgesi tabiat parkı” olarak adlandırılan, sıcakdere ve soğukdere’ nin kesiştiği alanda 6 km. boyunca uzanan kanyon, trekking için oldukça elverişli bir konuma sahiptir. tabiat parkı’nda doğal mağaralar içinde şelaleler ile sarkıt ve dikitler mevcuttur. flora ve fauna açısından çok zengin bölgede menekşe yaylası gibi çadırlı kamp yapılacak düzlükler bulunmaktadır.

kocaeli il sınırları içinde sapanca gölü bulunmaktadır. çarpıcı bir güzelliğe sahip gölde su ürünleri olarak yayın, turna, alabalık, tatlı su kefalı, sazan ve kerevit bulunmaktadır.

izmit’in güneydoğusunda, 1606 metre yüksekliğe sahip olan keltepe (yeni adıyla kartepe!) dağcılık ve kış sporları için elverişlidir. türkiye’nin en nefis alabalık cinsi keltepe üzerindeki küçük göllerde yetişmektedir.

günümüzde dağcıların iniş ve tırmanış çalışmaları yaptıkları ballıkayalar vadisi kireç taşlarının erimesi sonucu gelişen özgün jeomorfolojik şekilleri ile bir karstik boğazdır. vadi içinde göl ve şelaleler ile ballıkaya deresine ulaşan travertenler üzerinde seyir terasları tespit edilmiştir. kamping için çadır kurmaya elverişli düzlüklerinde bulunduğu kanyonda doğu ve batıdaki sırtlarla bütünleşen trekking alanları mevcuttur.

kayser wilhelm köşkünün arkasında bulunan hereke halı fabrikası, 1843 yılından günümüze kadar geçen bir asır içinde ürettiği ipek ve yünlü halılarıyla dünya halıcılık literatürüne girmiştir.

maşukiye’nin alabalığı, kandıra yoğurdu, peyniri, pişmaniye ve saray helvası yöreye özgü yiyecek çeşitleridir.
maşukiye nin meşhur acıka sıda sonunda çıktı tüm marketlerden alınabilir

sakarya

izmit’in doğusunda, sakarya vilayetindeki adapazarı önemli bir tarım ve endüstri merkezidir. sakarya nehri (sangarius) birçok meyva ağaçları ile sebze bahçelerinin yetişmesine imkan veren bu bereketli toprağı sulamaktadır. karadeniz sahili boyunca uzanan geniş plajları başta olmak üzere gölleri, zengin orman ve yaylaları, vadi ve kanyonları, sıcak su ve içme suyu kaynakları sakarya’nın sahip olduğu doğal değerleridir.

sakarya ili doğal bitki örtüsü bakımından oldukça zengindir. kuzey anadolu kıyı dağlarının uzantısı olan dağlar gür ormanlarla kaplıdır.

sakarya’nın iklimi hem marmara bölgesi iklimi hem de karadeniz iklimi özelliklerini taşır. kışlar bol yağışlı ve az soğuk, yazlar ise sıcak geçer.

iklimi, verimli toprakları, ormanları, akarsuları, gölleri ve önemli göç yolları üzerinde bulunması dolayısıyla eski çağlardan beri önemli bir yerleşim merkezi olan sakarya’nın ilk yazılı tarihi m.ö. xii. yüzyıla kadar uzanmaktadır.

islama köfte, sütlü kabak tatlısı, kabak tatlısı, kabaklı kol böreği, çerkes tavuğu, çerkes pastası(peynirli), ezme fasulye, dartılı keşkek, dartı, üre tatlısı yöresel yemeklerdendir.

köprü yolculuk
sinop

sinop karadeniz bölgesinin ortasında anadolu’nun en kuzeyinde, boztepe yarımadasının en dar kesiminde kurulmuştur. karadeniz’in en güzel tabii limanlarından biridir. bölgenin en eski şehirlerinden olan il, 3 üncü yüzyıl filozoflarından diyojen’in doğum yeridir. ormanlarla iç içe girmiş plajları görülmeye değerdir.

sinop’ta iklim, yazlar serin, kışlar ılık geçer, güney ve iç kesimlere inildikçe karadeniz ikliminin etkisi azalır, yağışlar azalır, sıcaklık düşer.

karadeniz’in en küçük yerleşme yerlerinden biri olmakla beraber, en eski şehirlerinden biridir. kuruluşu kesin olarak bilinmemekle birlikte, hitit yazıtlarında buradan sinip ya da sinova şeklinde bahsedilmektedir.

akliman, hamsilos, abalı ve sarıkum’daki orman içi alanlar yürüyüş için elverişlidir.

sinop il merkezinde ulusal ve uluslararası düzeyde yelken yarışmaları yapılmaktadır.

ünlü sinop hapishanesi ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

nohul (üzümlü-cevizli-kıymalı-yoğurtlu), katlama pilaki (hıdırellez yemeği), mısır pastası, kaşık çıkartması (mamalika), keşkek yemeği, hamsi dolması, ayva ve kestane yemeği, kulak hamuru (içi etli mantı), islama, mısır çorbası, mısır tarhanası, sirkeli patlıcan ve sirkeli pırasa yöresel yemeklerdir.
sinop hakkında deniz için giderseniz en ideal ay temmuz ayıdır.haziran sonu ve ağustos başı içinde de ender de olsa güzel olur.yarım ada olması itibarıyla batı tarafında deniz dalgalı veya soğuksa doğu tarafı müsait oluyor.ama aklimana dikkat etmenizi isterim.genelde boğulmalar yaşanıyor.tarihi olarak cezaevi,paşa tabyaları her şehirde olduğu gibi kalesi(cafe olarak hizmette veriyor,geceleri canlı müzik oluyor).kalacak yer olarak sıkıntı çekilmez ayriyetten kamp yerleri mevcuttur.yaşam pahalı değildir.erfelek şelaleleri görülmeye değer.birde menderek vardır.birasını içkisini kapan burada konaklar.kesinlikle bulunulması gereken bir yer.

gidilesi yerler: erfelek şelaleleri

türkiyenin tek fiyordu
zonguldak

zengin tarihi bir geçmişi olan göz alabildiğince yeşili, bin yıllık mağaraları, doğal ve tarihi güzellikleriyle zonguldak görülmeye değer bir ildir.

oldukça engebeli bir arazi üzerine kurulmuş olan kent topraklarının önemli bir bölümünü, akarsu vadileriyle yer yer derin bir biçimde parçalanmış alanlar ve orta yükseklikteki dağlar oluşturur. bol yağışlı bir iklime sahiptir.

ereğli çevresinde bisikletli doğa gezileri düzenlenmektedir. ereğli-armutçuk gökçeler yönünde hem bisiklet gezisi için uygun eğime sahip yol hem de yol güzergahı boyunca tarihsel değerleri ve doğal güzellikleri görme ve izleme olanağı bulunmaktadır.

alaplı’da bacaklı yayla, bölüklü yayla ve kız kulağı yaylası, merkezde göldağı, esenlik, beycuma yayla mevkii, devrek’de bostandüzü, dirgine vadisi ve yedigöller, gökçebey’de pamukdüzü mevkii dağ doğa yürüyüşü yapmak isteyenlerin en fazla ilgi gösterdiği noktalardır. ayrıca, harmankaya, güneşli ve değirmenağzı şelalelerinin bulunduğu doğal güzergah da, trekking amaçlı gezilerde ilk akla gelen yerlerdir.

ereğli pidesi ve osmanlı çileği, çaycuma yoğurdu, devrek çöreği ve simidi ile zonguldak ormanlarında yetişen kuzu kestanesi yörenin adıyla özdeşleşmiş yiyecekleridir.
karadeniz ereğli çok düzenli yapılmış sahil şeridi ve temizliğiyle, balıkçı tekneleri, sahildeki palmiye sıraları, denizle ve sırtını yasladığı yemyeşil yamaçlarla ve ılıman iklimiyle çok sevimli bir yer.
gittiğinizde kalacak otel sıkıntısı yaşayacaksınız, ancak şehir merkezine 5 dakika yürüme mesafesindeki butik otel azim, imdadınıza yetişecek, önceden rezervasyonlu olmanız şartıyla, çünkü 2 aylık bu otelde boş yer bulmak şans eseri mümkün.
sahildeki balıkçılarda taze deniz balıkları yiyebilir, bütün şehri 1 saat içinde yürüyebilirsiniz…yine yürüme mesafesindeki cehennemağzı mağaraları ziyaret edilmesi gereken en önemli yer durumunda.
cehennemağzı mağaraları 3 tane olup, yusufpaşa diye de bilinen cehennemağzı mağarası hades’e girişin olduğu mağaradır. heraclius, yani herkül’ün hades bekçisi kerberos’u öldürdüğü mağara olduğu da mitolojik efsanelerdendir.
zamanında korunmamış olması nedeniyle birçok fresk ve kabartma yokolmuş, ancak duvarda aslan başı kabartması kalmıştır. yeraltı suları mağaraların ikisinde gölet oluşturmuş, sarkıtlar yeni yeni oluşmaya başlamıştır.

gün batımı liman içi
bartın

meşe, kayın ve gürgen, kestane köknar ve çam türleri etkindir. bartın yaban hayatını çift yaşamlılar, sürüngenler, memeliler ve kuşlar oluşturur. bartın’da yazları sıcak, kışları serin geçen ılıman deniz iklimi (karadeniz) hüküm sürmektedir.

bartın 1991’de il olmuştur.

tarihi paphlagonia bölgesi içerisinde birçok antik kent bulunur. bunlardan sesamos (amasra), kromna (kurucaşile) ve erythinoi (çakraz) bartın sınırları içerisindedir.
şehir merkezinde kale ve üzerindeki armalar, iki kilise, bedesten, kuşkayası yol anıtı (dünyada tek) ve inziva mağarası antik kentin görünen yüzleri sayılır. forum, meclis sarayı, şeref yolu, beş bin kişilik tiyatro, akropol, nekropol gibi bölümler toprak altındadır.

ahşap bartın evleri, tanzimat fermanı’nın getirdiği sanat akımlarını türkiye’de ifade eden tek örnektir. 200 yıllık bir dönemi kapsayan evlerin sıcak yüzlerinde art nouveau (sözlük: art nouveau) ve barok sanatları yansıtılır.

bartın, karbonatlı kayaçların yoğun olduğu bir yer olarak dikkati çeker. bu durum mağara oluşumunu kolaylaştırmıştır. örneğin amasra ve ulus ilçelerinde tespit edilmiş 107 mağara vardır. çakraz’daki gürcüoluk mağarası ile kayadibi’ndeki sipahiler mağarası dikit, sarkıt, traverten ve soğan oluşumlarla muhteşem manzaralar sergilemektedir. ayrıca, kızılkum, mogada, göçgün, çambu ve kapısu sahilleri ile eldeş vadisi, uluyayla, ardıç, zoni ve kalkanlı yaylaları, ulukaya ve gölderesi şelalesi civarı ilgi çekebilecek niteliktedir.

bartın yayları, ortalama 1000 metre yükseklikte yeşile bürünmüş ormanlar ve ortasında benek misali geçici ikamet yerleri, zengin flora ve fauna ve muhteşem manzaralar ile birer çekim alanıdır. bartın, yeni parkurlar arayan doğa yürüyüşçülerine zengin seçenekler sunmaktadır.

karadeniz’in bartın’a ait bölümü kristal duruluğundaki turkuvaz renkli sularındaki batık zenginlikleri ile sualtı dalışı için son derece caziptir.

çok çeşitli ve lezzetli bartın yemekleri etli, sebzeli, sütlü, hamur işli ve zeytinyağlı yemekler ile pilav, çorba ve tatlı çeşitlerinden oluşur.

bartın’da turizm açısından gidilebilecek yerler arasında ulukaya köyü-ulukaya şelalesi’nide eklemek gerek. 1 km’lik bir konyonun içinde olan ulukaya şelalesi eşsiz bir şelaledir. herkesin gelip-görmesini temenni ediyor ve herkesi bekliyoruz. bartın-ulus-ulukaya köyü-mustafa çetinkaya mcetinkaya74@mynet.com detaylı bilgi için köyümüzün web sitesini ziyaret edebilirsiniz. http://www.ulukayakoyu.com
mcetinkaya74 (26.05.2005)

gidilesi yerler: safranbolu    amasra    ulukaya köyü    ulukaya kanyonu

görülesi mekanlar: ulus evleri

bartın köprü
karabük

karabük vadiler ve platolardan oluşmaktadır. deniz seviyesinden yüksekliği 270 m. olmasına rağmen 2000 m yi bulan tepe ve yaylalar mevcuttur. bitki örtüsü açısından çeşitlilik ve zenginlik arz eder.

karasal iklimin özellikleri ağır basmaktadır.

sorkun yaylası, sarıçiçek yaylası ve ulu yayla kampçılık ve doğa yürüyüşleri için uygundur.

gözleme, kuyu kebabı, yayım makarnası, su böreği ve ev baklavası bulunabilecek yöresel yemeklerdendir.

Batı karadeniz bölgesi Hakkında kısa bilgi ile Benzer Yazılar:

2 Haziran 2012 Saat : 7:35

Batı karadeniz bölgesi Hakkında kısa bilgi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------