Beykoz Kundura Fabrikası Hakkında

Son Güncelleme: 12 Aralık 2014 - 12:41 0 Yorum Yazar:

Beykoz Kundura Fabrikası Resimleri1810 yılında tabakhane olarak kurulan Beykoz Deri ve Kundura Fabrikası İstanbul’un en eski fabrikalarından biridir.
Fabrika Osmanlı ve Türk ordusuna ayakkabı deri ürünlerinin tedarikini sağlamıştır. Osmanlı İmparatorluğu dönemine (II. Mahmut döneminden imparatorluğun yıkılışına kadar), Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna ve birçok tarihi olaya şahitlik yapan fabrika 1933 yılında Sümerbank’a devredilmiştir.

O zamandan bu yana hafızalarımızda asla eskimeyen sağlam Sümerbank ayakkabıları olarak yer edinen deri kunduralarının üretimini gerçekleştirmiştir. 80′li yıllarda zamanla sadece orduya üretim sağlayan fabrikada üretim 1999 yılında durdurulmuştur. 2004 yılında özelleştirme kapsamında ise Yıldırım Holding’e satılmıştır.

Beykoz Kundura restorasyon ve dönüşüm projesinin genel tasarımının geliştirilmesi ve gereken bürokratik yolculuğu süresince kapılarını sinema, dizi, fotoğraf ve video klip çekimlerine açmıştır. 2005 yılından beri bugüne kadar sayısız birçok projeye ev sahipliği yapmış ve hala da yapmaya devam etmektedir. Kısa süreli çekimlerle başlayan bu macera zaman içinde gelişerek Beykoz Kundura‘nın yeni kimliğinin oluşmasına da ön ayak olmuştur. Yaklaşık 10 senedir yaratıcı endüstriye hizmet etmektedir. Zamanla hafızalarda yer edinmekle beraber sahip olduğu tarihi ve kültürel mirasının bilinciyle yenileme projesinin tasarımı geliştiriliyor.

Beykoz’a ve İstanbul’a değerini daha da hissettirecek bu proje için çalışmalar sürerken hala çekimlere ve etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam etmektedir.

 

Beykoz Kundura Fabrikası Hakkında ile Benzer Yazılar:

12 Aralık 2014 Saat : 12:41
  GENEL

Beykoz Kundura Fabrikası Hakkında Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------