Bilim Parkı Proje Önerisi

Son Güncelleme: 21 Mayıs 2012 - 11:51 0 Yorum Yazar:

kütüphane 1Bilim Merkezi Nedir? Sivil eğitim ortamları işlevi gören Bilim Merkezleri, bilim, teknoloji ve eğitim alanlarının ortak arakesitinde yer alır. Bilim Merkezleri ziyaretçilerin bilim ve teknoloji ile buluştuğu yeni öğrenme alanlarıdır. Öğrenme zevki, keşfetme mutluluğu, deney yapma heyacanı hissetmek için tasarlanmışlardır. Bilim Merkezleri, “yaparak ve derinlemesine öğrenme” için tüm ön koşulları biraraya getirir.


Bilim Merkezleri’nin Başlıca Amaçları
* Topluma, öğrenme şevki, keşfetme mutluluğu ve deney yapma heyecanı veren bir ortam sunmak.
* Ziyaretçilerin sözel, analitik ve bilimsel düşünce becerilerini artırmak ve geliştirmek.
* Toplumda yaratıcı fikirlerin, yeni bilgilerin, keşiflerin ve icatların tanıtılması ve tartışılması için ortam sağlamak.
* Bu amaçlar doğrultusunda aktif katılımlı bilim sergileri başta olmak üzere konferans, seminer, yaz okulu, sanat sergileri, panel, film gösterileri v.b gibi etkinlikler düzenlemek, bilim ve sanatla ilgili kulüpler ve atölyeler kurmak, bilim fuarları düzenlemek.
kısacası,
* Toplumda merak kültürü oluşturmaktır
Bilim Müzesi ve Bilim Merkezlerine çeşitli ülkelerden tarih sırasına göre verilebilecek önemli örnekler olarak
LONDRA South Kensington Bilim Müzesi (1857)
WASHINGTON Smitsonian Milli Müzesi (1860)
MUNIH Deutsch Müzesi (1921)
DETROİT Ford Müzesi (1929)
CHICAGO Bilim ve Endüstri Müzesi (1933)
SAN FRANCISCO Exploratorium (1969)
TORONTO Ontario Bilim Merkezi (1969)
PARIS La Cité Bilim Merkezi (1987)
AMSTERDAM New Metropoils (1987)
HELSINKI Heureka Bilim Merkezini (1989) sayabiliriz.
Ülkemizdeki İlk Bilim Merkezleri
* Ülkemizde Bilim Merkezi adıyla yapılan ilk uygulama Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Altınpark İşletmeleri bünyesinde Nisan 1993`te hizmete açılan Feza Gürsey Bilim Merkezi’dir.
* Çok daha geniş kapsamlı bir “Bilim Merkezi” kurma girişimi, sivil toplum örgütleri ve İstanbul’daki üniversiteler başta olmak üzere TÜBA, TÜBİTAK ve Milli Eğitim Bakanlığı gibi ilgili eğitim/araştırma kuruluşlarının destek ve katılımıyla gerçekleşen İstanbul Bilim Merkezi Vakfı’nın kurulmasıdır.
* Ülkenin bilim-eğitim-araştırma sorunlarını ve kaynak yetersizliklerini bilen bir grup akademisyen, eğitmen, işadamı, yönetici ve sanatkar “bilgi toplumu yaratılmasında sivil toplum-kamu kuruluşu dayanışması örneği” oluşturan bir yaklaşımla biraraya gelip, “gerçekleri bilmenin ve ifade etmenin yeterli olmadığı ve zaman geçirmeden bir şeyler yapmak” gerektiği düşüncesinden yola çıkmışlar ve
* Eylül 1995 de İstanbul Bilim Merkezi Vakfı nı kurmuşlardır.

Bilgi toplumu oluşturulması yolunda çocukları, gençleri ve yetişkinleri bilim ve teknoloji ile tanıştırmak ve onlara bilimsel düşünceyi benimsetmek amacıyla Ankara’da kurulan Feza Gürsey Bilim Merkezi ve, toplumun her kesiminin geniş katılımıyla kurulan İstanbul Bilim Vakfı’nın ilk aşamada gerçekleştirdiği Deneme Bilim Merkezi ülkemiz adına son derece sevindirici ve takdire layık girişimlerdir.

Ancak, önemli bir başlangıç olan sözkonusu değerli girişimler bu kadarla kalmamalı ve benzer girişimler ülkemizde bir “Bilim Merkezleri Ağı” kurulmasına yönelik olarak yurt çapında yaygınlaşmalıdır.

Toplumun aydınlık güçleri olarak bunu gerçekleştirebilirsek, bilgi toplumu olmanın erdemlerini ve büyük önder Atatürk’ün “Hayatta en gerçek yol gösterici bilimdir fendir…” özdeyişindeki değerleri topluma benimsetmekte bizlere güç katacak bir etkinlik yolu daha açmış oluruz.

Bilim Parkı Proje Önerisi ile Benzer Yazılar:

21 Mayıs 2012 Saat : 11:51
  GENEL

Bilim Parkı Proje Önerisi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------