Bitkilerde Yeşillenme

Son Güncelleme: 9 Mayıs 2012 - 6:04 0 Yorum Yazar:

kütüphane 1Bitkiler tarlada, depoda, rafta veya evde ışığa maruz kalması Bitkinin yüzeyinde yeşil pigmentlerin oluşumuna neden olur. Buna “yeşillenme” denir ve klorofil oluşumunu gösterir. Bu pigment tamamen güvenlidir; marul, ıspanak gibi birçok bitkide bulunur. Başlıca yapraklarda bulunur ve bitkilerin fotosentez yaparak kendi besinlerini üretmesini sağlar.

Yeşillenme ışığın üç faktörüne sıkı sıkıya bağlıdır: Bunlar; ışığın kalitesi, maruz süresi ve şiddetidir. Klorofil yeşildir, çünkü kırmızı-sarı ve mavi ışığı soğururken yeşil ışığı yansıtır. Yeşil ışık altında patateste yeşillenme olmaz, ultraviole veya mavi ışık altında ise az yeşillenme olur. Gün ışığı floresan ışığı, normal gün ışığına gore daha fazla yeşillenmeye neden olur. Uzun süreli ve daha şiddetli ışık daha fazla yeşillenmeye neden olur.

Dördüncü etken ise ışık varlığında sıcaklıktır. Yeşillenme enzimik bir reaksiyondur ve enzim aktivasyonu sıcaklık arttığında artar. Sıcaklık, buzdolabı sıcaklığı koşullarından az ise yeşillenme olmaz. Oda sıcaklığında ise daha hızlıdır.

Bitkilerde Yeşillenme ile Benzer Yazılar:

9 Mayıs 2012 Saat : 6:04
  GENEL

Bitkilerde Yeşillenme Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------