CANLILARIN ÇEŞİTLERİ

Son Güncelleme: 29 Mayıs 2012 - 7:22 0 Yorum Yazar:
Etiketler: ,

kütüphane 1Bugün bilinen canlı türü sayısı iki milyonun üstündedir. Canlılar alemini omurga taşıyıp taşımadıklarına göre iki gruba ayırmaya SINIFLANDIRMA denir. Sınıflandırmanın en küçük birimi bireydir. Biz önce canlıları sonra omurgasız hayvanları sınıflandıracağız. Canlılar 1) Hayvanlar : İnek, Koyun, Solucan, Arı… 2) Bitkiler : Çam, Meşe, Akasya… Omurgasız Hayvanlar : 1) Bir hücreliler ; – Kök Bacaklılar (Amip) – Kamçılılar (Öğlana) – Sporlular (Sıtma Plosmodyumu) – Haşlamlılar (Terliksi hayvan) 2) Çok hücreliler : – Süngerler – Selentereler (denizanası) – Solucanlar (Toprak ve barsak sulucanı) – Derisi dikenliler (Denizyıldızı) – Yumuşakçalar (Salyangoz) – Eklembacaklılar (Arı) Omurgasız Hayvanlar Vücutlarının sırt bölgesinde omurga bulunmayan canlılardır.

Omurgasız Hayvanların Genel Özellikleri Nedir ? İskelet yerini deri, kabuk, kitin, boynuzsu yapı … almıştır. Omurgasız hayvanlarda hareket, genellikle vücut desteğini sağlayan yapılara bağlı kaslarla sağlanır. Sularda yaşayan omurgasız hayvanlar suda çözünmüş oksijeni deri yada solungaçları yardımıyla alarak solunum yaparlar. Örn; denizanası deri, karides solungaç solunumu yapar. Karada yarasa, arı, kelebek, sinek trace solunumu yapar. Karınca, örümcek ve akrep gibi omurgasızlarda solunum kitapsı akciğerlerle yapılır. Omurgasız hayvanlarda eşeyli üreme ile birlikte eşeysiz üremede görünür. Eklem bacaklılar : Vücut kitin denilen sert bir örtü ile kaplanır. Kanlarında alyuvar hücresi yoktur,  Böceklervrenksizdir. Hareket organları bacak ve kanatlardır. 4 gruba ayrılır ;  v Çokayaklılar (Kırkayak, çiyan) v(Kelebek, karasinek, sivrisinek,…)  Örümcekler ((Örümcek) İpekböceği) Karasinek : Vücut ve ayaklarında kıla benzeyen uzantılar vardır. Bunlar ortamlardaki kiri, hastalık mikroplarını taşır. Karasinek konduğu yiyeceklerin üzerine mikrop ve yumurtaları bırakır. Sivrisinek : Ağız yapısı delici ve genellikle bitki özsularını ve memeli hayvanların kanını emerek beslenirler. (Şemasını tahtada sunacağız) BalArısı : Bir arı ailesinde ana arı, işçi arı, erkek arı olmak üzere üç çeşit Ana arı üremeden sorumlu, erkek arı ana arının döllenmesine ve kısır arı olan işçi arılar işlerin gerçekleşmesini sağlar. Çekirge : Düz kanatlı ve otsu gövdeli bitki yaprakları ile beslenir.

Solucanlar : Genellikle nemli yerlerde ve suda yaşar. a) Halkalı Solucanlar : Toprak altında açtığı tünel ve deliklerde toprağın havalanmasını sağlar. b) Yassı Solucanlar : Tenya adıyla bilinir. Üzerinde yaşadıkları canlının bağırsaklarında sindirime hazır besinleri tüm vücut yüzeyleri ile emerek beslenir. Üreme sistemlerinde erkek ve dişi organ bulunur. c) Sığır Tenyası (Silahsız Tenyası) : İnsanların bağırsağında yaşar. Sığırların otladığı otlaklarda sığır tenyası yumurtaları varsa, bu yumurtalar sindirim yoluyla sığırın kanına oradan da kasları arasına girer. Etrafına sertçe bir kılıç oluşturur. Bu haline keseli kurt adı verilir. Domuz Tenyası (Silahlı Tenya)Halkalı Solucanlar : Toprak altında açtığı tünel ve deliklerde toprağın havalanmasını sağlar. b) Yassı Solucanlar : Tenya adıyla bilinir. Üzerinde yaşadıkları canlının bağırsaklarında sindirime hazır besinleri tüm vücut yüzeyleri ile emerek beslenir. Üreme sistemlerinde erkek ve dişi organ bulunur. c) Sığır Tenyası (Silahsız Tenyası) : İnsanların bağırsağında yaşar. Sığırların otladığı otlaklarda sığır tenyası yumurtaları varsa, bu yumurtalar sindirim yoluyla sığırın kanına oradan da kasları arasına girer. Etrafına sertçe bir kılıç oluşturur. Bu haline keseli kurt adı verilir. Domuz Tenyası (Silahlı Tenya)Halkalı Solucanlar : Toprak altında açtığı tünel ve deliklerde toprağın havalanmasını sağlar. b) Yassı Solucanlar : Tenya adıyla bilinir. Üzerinde yaşadıkları canlının bağırsaklarında sindirime hazır besinleri tüm vücut yüzeyleri ile emerek beslenir.

Üreme sistemlerinde erkek ve dişi organ bulunur. c) Sığır Tenyası (Silahsız Tenyası) : İnsanların bağırsağında yaşar. Sığırların otladığı otlaklarda sığır tenyası yumurtaları varsa, bu yumurtalar sindirim yoluyla sığırın kanına oradan da kasları arasına girer. Etrafına sertçe bir kılıç oluşturur. Bu haline keseli kurt adı verilir. Domuz Tenyası (Silahlı Tenya)Halkalı Solucanlar : Toprak altında açtığı tünel ve deliklerde toprağın havalanmasını sağlar. b) Yassı Solucanlar : Tenya adıyla bilinir. Üzerinde yaşadıkları canlının bağırsaklarında sindirime hazır besinleri tüm vücut yüzeyleri ile emerek beslenir.

 

CANLILARIN ÇEŞİTLERİ ile Benzer Yazılar:

29 Mayıs 2012 Saat : 7:22
  GENEL

CANLILARIN ÇEŞİTLERİ Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------