Diriliş dizisinin aksesuarlarını kimlerin hazırlıyor?

Son Güncelleme: 21 Mart 2015 - 10:57 0 Yorum Yazar:
Etiketler:

  • Anasayfa
  • Diriliş dizisinin aksesuarlarını kimlerin hazırlıyor?

Diriliş Ertuğrul 1.Bölüm ResimleriDiriliş dizisinin aksesuarlarını kimlerin hazırladığı ortaya çıktı. Zorlu doğa koşulları ve baş gösteren hastalık nedeniyle 1980’li yıllarda Afganistan’ın Pamir Yaylası’ndan Türkiye’ye göç eden Kırgız Türkleri, Erciş ilçesine 30 kilometre uzaklıktaki Altındere mevkisinde oluşturulan “Ulupamir” köyünde yaşamlarını sürdürüyor.
VAN’LI KIRGIZLAR

Yaklaşık 35 yıldır geleneklerini yaşatmanın çabasını gösteren Kırgızlar, şimdilerde ise Osmanlı ve Selçuklu tarihini konu alan sinema filmleri ile dizilere aksesuar hazırlıyor.
OTANTİK MALZEMELER DİKKAT ÇEKTİ

Özellikle TRT’de yayınlanan “Diriliş Ertuğrul” dizisinin aksesuarlarını tasarlayan Kırgız kadınları, yaptıkları otantik malzemelerle herkesin ilgi odağı haline geldi.

Yaşam tarzlarını, gelenek ve göreneklerini yansıttıkları aksesuarları satarak aile bütçelerine katkıda bulunan Kırgız kadınları, alacakları desteklerle seri üretime geçmek istiyor. Kırgız kadınlardan Aysel Aytaç, “Diriliş Ertuğrul” dizisindeki oba çadırlarının içini süslemek için kullanılan geleneksel duvar süslerinin, yer halılarının, döşemelerin ve süslemelerin köylerinde hazırlandığını belirterek, şöyle konuştu:

“Kendi imkanlarımızla gelenek ve göreneklerimizi yansıtmak için çalışma yapıyoruz. Bugüne kadar tarihimizi tanıtmak amacıyla birçok filme kıyafet ve aksesuar temini yapıldı. Burada çekilen filmler de var ve bu filmlerde rol alan kişiler oldu. Elimizden geldiği kadar kültürümüzü yaşatmaya çalışıyoruz. Yaptığımız iş ile aile bütçemize katkı sağlıyoruz. Destek olunursa daha iyi yerlere geleceğiz. Biz artık balık yemek değil balık tutmak istiyoruz.”
Kaynak:Milliyet

Diriliş dizisinin aksesuarlarını kimlerin hazırlıyor? ile Benzer Yazılar:

21 Mart 2015 Saat : 10:57
  GENEL

Diriliş dizisinin aksesuarlarını kimlerin hazırlıyor? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------