Edison Kimdir?

Son Güncelleme: 29 Mayıs 2012 - 9:34 0 Yorum Yazar:

edison biyografisiThomas Edison 11 Şubat 1847’de Amerika’nın Ohio kentinde doğdu. Edison, Alman – İngiliz asıllı ve Hollanda göçmeni, koltukçu bir babanın ve İskoç asıllı eski bir Öğretmen olan annenin son ve yedinci çocuklarıydı. Son yüz yılın en büyük bilim adamlarından biri olan Edison’un binlerce icadı bulunmaktadır. Thomas’ın daha okula başlamadan önce, sorular sorarak, bazı şeyleri kendi kendine keşfederek bilgi edinişi dikkat çekerdi. 

Ailesi, Edison yedi yaşındayken babasının işi bozulunca Mich Port Huron’a göç etmek zorunda kalmışlardı. Buradaki ilkokul öğretmeninin okuyamayacak kadar aptal demesiyle okula başladıktan 3 ay sonra okuldan atıldı, öğrenimine annesinin yardımıyla evden devam etmek zorunda kaldı. Eline ilk kez bir fizik kitabı verildiğinde henüz 9 yaşındaydı. Bitmek bilmeyen bir tutkuyla kitabı bitirene kadar elinden bırakmadı ve içindeki tüm deneyleri de başarılı olana kadar kendisi yaptı. Bir yıl sonra ise evlerinin bodrumuna bir laboratuar kurmuştu. Laboratuarına gerekli araç ve gereci sağlamak için12 yaşında tren yollarında gazete satmaya başladı. Trenin çalışmaya ara verdiği saatlerde ise kütüphanede çeşitli fizik kitapları okuyarak zamanın geçmesini bekliyordu.

 Onbeş yaşına gelince kendi kazandığı tüm parayı bir baskı makinesine yatırdı ve demiryolu işçileri için  Weekly Herald adlı bir gazete çıkardı. Bu gazetenin yazılarını kendisi trende yazıyor ve evde basıyordu. Ancak bir gün hareket halindeki bir vagona atlarken bir tren memuru tarafından yakalandı. Memur kulağını o kadar çekti ki günlerce kulak ağrısından kıvranmak zorunda kaldı. Ancak bu olay sonradan daha da ilerleyen sağırlığının başlangıcı oldu.Onaltı yaşındayken bir istas­yon memurunun oğlunu boğulmaktan kurtardı; buna karşılık memur da ona telgraf kullanmasını öğretti. İyi bir telgrafçı ol­du. 1864’de tek tel üzerinde karşılıklı konuşmayı sağlayan telgraf aletini icat etti ve bunun sayesinde bir çok telgraf şebekesi şirketinin mühendisliğini yaptı. Tek tel üzerinde karşılıklı konuşmayı sağlayan telgraf aletini kırk bin dolara sattı ve zenginleşti, bu başarısı Edison isminin duyulmasını sağladı.

Edison 1869’da kendisine laboratuar kurarak fizik, kimya ve elektrikle ilgili deneyler yapmaya başladı. Bu arada borsa kurlarını otomatik olarak kaydeden bir makine icadıyla yılda yaklaşık altı yüz dolarlık gelir sağladı. Daha sonra New Jersey’de kendine ait Menlo Park laboratuarını kurdu. Buluşlarının bir çoğunu burada yaptı. Daha sonra mikrofonu icat ederek Graham Bell’in telefonunu geliştirdi. Bundan sonra çok önemli iki icat daha yaptı; ilk olarak 1877’de Motoğraf denen elektrikli yazı makinesını, bir yıl sonra da telgraf sinyallerini kaydetmek için kullanılan Fonograf (üstteki resim)’ı icat etti. Daha sonra Telefonograf’ı ve Aerograf’ı buldu.

1879’da Edison bir elektrik ampulü icat etti. Kömürleştirilmiş iplikten Flamanlarla deneyler yaptıktan sonra karbonlaştırılmış kağıt flamanda karar kıldı. 1880’de evde güvenle kullanılabilecek ampuller üreterek tanesini 2,5 dolara satmaya başladı. Ancak 1878 yılında bir İngiliz bilim adamı olan Joseoh Swan da bir elektrik ampulü icat etmiştir. Ampul camdı ve içinde kömürleştirilmiş bir flaman bulunuyordu. Swan, ampulün içindeki havayı boşlattı çünkü havasız ortamda flaman yanıp tükenmiyordu. Bu iki bilim adamı güçlerini birleştirmeye karar vererek Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketi’ni kurdular.

1883’de hayatının en büyük icadı olan Edison etkisi denen olayı gerçekleştirdi; yani ısıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayınlamasını buldu. 1883’te bulduğu bu olay sıcak katotlu tüplerin temelini oluşturdu. Daha sonra Akkor lambanın üretimini geliştirmeyi başardı, bu da ampulün halk arasında yaygınlaşmasını sağladı. 1891’de kinetoskopu icat etti.

Edison çağımızın en büyük bilim adamlarından biri olmasına rağmen çok alçak gönüllü bir insandı, bir gün bir arkadaşının bu kadar büyük bir mucit olmasının nasıl bir duygu olduğunu sorduğunda Edison, “Ben mucit değil kaşifim” diyerek elini yukarı kaldırdı ve “mucit olan o” diye devam etti. İki kez evlenen Edison’un 6 çocuğu oldu. Yaşamının sonuna kadar yeni buluşlar yapmaya devam etti. Geriye çığır açıcı buluşlarının yanı sıra, gözlemleriyle dolu 3.400 not defteri bıraktı. Edison 18 Kasım 1931’de, 84 yaşındayken New Jersey’de ölmüştür.

Edison Kimdir? ile Benzer Yazılar:

29 Mayıs 2012 Saat : 9:34
  GENEL

Edison Kimdir? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------