El Aziz’den Diriliş Ertuğrul’a veda

Son Güncelleme: 12 Haziran 2015 - 8:43 0 Yorum Yazar:

Diriliş Ertuğrul, El AzizTRT’nin reyting rekorları kıran dönem dizisi Diriliş Ertuğrul’da Halep Emiri El Aziz karakterini canlandıran Mehmet Emin İnci, diziye veda etti.

Dizide yer aldığı son sahnede Kayı Obası’na Süleyman Şah’tan helallik almak ve veda etmek için gelen Halep Emiri El Aziz, Süleyman Şah ile görüşmek ister. Süleyman Şah’ın karşısına çıkan El Aziz, “Mısır’a gidiyordum, gitmek var dönememekte var. Sizi dünya gözüyle son defa görmek istedim.” dedi.

El Aziz’in konuşma esnasında, “Beni son gördüğünüzde yerin dibine sokmuştunuz.” sözlerinin ardından Halep Sarayı’nda Süleyman Şah’ın El Aziz’e meydan okuduğu sahne hatırlatıldı.

O anı hatırlayan El Aziz, “Sizin gibi cesur ve dürüst insanın paylaması kadar yoldan çıkmış bir adamı hizaya sokan başka bir şey yoktur.” dedi.

Halime Sultan’ın Halep Sarayı’nda kaldığı dönemde kendisine talip olan El Aziz, Ertuğrul ile Halime Sultan’ın nikâhından haberdardır. Eyyûbîler’in de nikâh hediyesini Süleyman Şah’a sunan El Aziz son olarak, “Eğer kabul buyurursanız Selahaddin Eyyûbî’nin torunlarını sevindirmiş olursunuz.” dedi.

“HAKKINIZI HELAL EDİN”

Dizinin dün akşamki bölümünün yayınlanmasının ardından diziye veda ettiğini açıklayan El Aziz karakterini başarıyla canlandıran Mehmet Emin İnci, “Dizimizin bütün çalışanları, tüm oyuncu arkadaşlarım hepinizi çok seviyorum. Üzerimde çok hakkınız var, helal etmeniz temennisiyle. Değerli Diriliş seyircisi, bir gün bile bizi yalnız bırakmadınız. Sizi asla unutmayacağım. Yeni projelerde görüşmek dileğiyle.” sözleriyle senaryo gereği diziden ayrıldığını açıkladı.

TARİHÇİLERE GÖRE SELAHADDİN EYYUBİ’NİN OĞLU

Tarihçilere göre dizideki El Aziz karakteri Selahaddin Eyyubi’nin oğlu Aziz Osman.

Dizideki El Aziz karakterine paralellik arz eden tek Eyyubi hükümdarı Aziz Osman olduğu görülüyor. Aziz Osman, amcası Adil’i veziri yapmış ve devleti amcasının kontrolünde yönetmiştir. Vezir Adil, yeğeni Aziz Osman’ı devletin yönetiminden uzaklaştırarak idareyi kontrolü altına almıştı.

Böylelikle dizideki “El Aziz” karakteri Selahaddin Eyyubi’nin oğlu Aziz Osman’ı, Atabey Şahabettin’i ise Selahaddin Eyyubi’nin kardeşi Adil’i işaret ettiği iddia ediliyor.

El Aziz’den Diriliş Ertuğrul’a veda ile Benzer Yazılar:

12 Haziran 2015 Saat : 8:43
  DİZİ

El Aziz’den Diriliş Ertuğrul’a veda Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------