Ertuğrul Gazi Kimdir?

Son Güncelleme: 18 Aralık 2014 - 12:06 0 Yorum Yazar:

Ertuğrul Gazi biyografisiErtuğrul Gazi, 1188 – 1281 yılları arasında yaşamıştır. Uç beyi olarak hüküm süren Ertuğrul Gazi, hükümranlık süresi Osmanogulları’nın en uzun olanıdır. Babası Gündüz Alp, annesi Hayme Ana (Haymana)dır.

Ertuğrul Bey, babasının ölümü üzerine onun yerine geçti. Ailesinin bir kısmı Ahlat’ta kaldı. Malazgirt Meydan Savaşı’ndan sonra Kayı Boyu’nun bir kısmı Ankara’nın batısındaki Karacadağ yöresine yerleştirilmişlerdir.

Ertuğrul Gazi, Yassıçemen Meydan Muharebesi’nde Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat lehine yararlıklar gösterdi. Selçuklu Sultanı, Kayı Beyi’ne Bizans sınrında 1000 kilometrekarelik bir toprağı Bizans’a karşı sınırı savunmak ve ileriye götürmek göreviyle verdi.

13.asır ortalarında Ankara’nın batısından göç edip Sögüt ve Domaniç’i ele geçiren Ertuğrul Bey idaresindeki Kayı aşireti, 400 çadır halktan meydana geliyordu.

Bugünkü Kütahya-Bursa-Bilecik illerinin sınırlarının birleştiği bölgedeki toprakları beyliğine “yurt” tuttu.

Ertuğrul Gazi, Sögüt Kasabası’nın fethinden sonra beylik merkezini Sögüt’e taşıdı. Ölümünde Bizansa yaptığı fetihlerle toprakların 4.800 kilometrekareye çıkarmıştı.

Osmanlı Devleti’nin temellerini atan Ertuğrul Gazi, Oğuzlariı Kayı Boyu’na mensup olup Selçukluların Uç Beyi değildir.

Selçuklu Türkiyesi’nin Bizans sınırının kuzey kesiminden sorumlu büyük uç beyleri olan Çobanogulları’na taabi olmuştur. Ancak oglu Osman Bey 1300 yılının başında büyük uç beyi olup, artık doğrudan doğruya Selçuklu Sultanı’na bağlanmıştır.

Oğlu Osman Gazi’ye yaptığı vasiyeti ile altı asır boyunca ayakta kalacak olan bir devletin idarecilik ruhunun temellerini atmıştır. Ölüm tarihi kesin olarak bilinmeyen Ertugrul Gazi’nin 90 yaşından fazla oldugu halde (1281-1288) tarihleri arasında Sögüt’te vefat ettigi bilinmektedir. Türbesi Bilecik ili sınırları içerisinde olan Sögüt’tedir.

Ertuğrul Gazi Kimdir? ile Benzer Yazılar:

18 Aralık 2014 Saat : 12:06

Ertuğrul Gazi Kimdir? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------