Coğrafi bölgeler hakkında kısa bilgi

baybulKaradeniz Bölgesi; Karadeniz Bölgesi de Marmara, Ege ve Akdeniz bölgeleri gibi adını ve özelliklerini komşu olduğu denizden alır. Yaklaşık 141.000 km²lik yüzölçümüyle ülke yüzeyinin %18’ini kaplar.

2 Haziran 2012
bosluk

Batı karadeniz bölgesi Hakkında kısa bilgi

baybulBolu; topraklarının yarıdan fazlası ormanlarla kaplı olan bolu’nun yüzey şekillerinde dağlar, platolar ve ovalar önemli yer tutar.

2 Haziran 2012
bosluk

Antalya Hakkında bilgi

kütüphane 1Antalya, Türkiye’nin güney ucunda, büyük bir bölümü falez ya da yalıyarı olarak adlandırılan traverten bir kaya parçasının üzerine kurulmuş bir şehirdir.

2 Haziran 2012
bosluk

Akdeniz bölgesinin doğal güzellikleri

kütüphane 1Akdeniz 2,966,000 kilometre karelik yüzölçümüyle çok büyük bir ara denizdir ve okyanuslardan tamamiyle ayrılmıştır.Akdeniz derindir,denizin dibi çok yerde 2000 metrenin altındadır.

2 Haziran 2012
bosluk

Akdeniz Bölgesi Hakkında

kütüphane 1Akdeniz Bölgesi, Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinden biridir. Anadolu’nun güneyinde Akdeniz kıyısı boyunca uzanır; genişliği 120-180 km arasında değişir. Batı ve kuzey batısında Ege Bölgesi, kuzeyinde İç Anadolu Bölgesi, doğusunda Güneydoğu Anadolu Bölgesi, güneyinde ise Akdeniz bulunur. Güneydoğudan Suriye ile komşudur.

2 Haziran 2012
bosluk

Ağrı Dağı Hakkında bilgi

kütüphane 1Ağrı Dağı (Selçuklular döneminde; Eğri Dağ, resmi adıyla Büyük Ağrı Dağı, Türkiye’nin en yüksek dağıdır. Dorukları karla kaplı volkanik bir dağ olan Ağrı Dağı, Türkiye’nin doğu ucunda, Ağrı ilinin sınırları içerisinde yer almaktadır. Dağ, İran’ın 16 km batısında ve Ermenistan’ın 32 km güneyindedir

2 Haziran 2012
bosluk

Amazon Nehri Hakkında

kütüphane 1Güney Amerika’da yer alan Amazon Nehri (İspanyolca: Río Amazonas, Portekizce: Amazonas), Afrika’daki Nil Nehri ile birlikte dünyanın en uzun nehirlerinden biridir.

2 Haziran 2012
bosluk

Özbekistan maden kaynakları

kütüphane 1ÖZBEKİSTAN

 Özbekistan  maden kaynakları bakımından zengindir. Bağımsızlığına kavuşuncaya kadar ülke topraklarında çıkarılan madenlerin değer ve miktarları hakkında açıklanmış veriler yoktur. 

30 Mayıs 2012
bosluk

İtalya Maden Kaynakları

kütüphane 1İTALYA

Ülke maden kaynakları bakımından fakirdir. Mevcut olan kömür ve demir yatakları yeterli değildir. Tabii gaz, petrol ve kükürt Sicilya’da çıkartılır.

30 Mayıs 2012
bosluk

Türkiye maden Kaynakları

kütüphane 1Türkiye maden potansiyeli değerlendirildiğinde, endüstriyel hammaddeler başta olmak üzere çoğu maden açısından ülkemizin kendine yeterli kaynaklara sahip olduğu görülmektedir.

30 Mayıs 2012
bosluk
------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------