Oğuz Kağan Kimdir?

Oğuz KağanOğuz Kağan ya da Oğuz Han, Türk ve Altay mitolojisinde Türklerin atası. Oğuz Kağan tarihî şahsiyet değildir. Uğuz Han, Uz Han veya Oğur (Ogur, Ugur) Han olarak da bilinir. Oğuz Kağan Destanı’nın baş kahramanı`dır.

26 Şubat 2016
bosluk

Halime Hatun Kimdir?

Halime Hatun mezarıHâlime Hâtûn ya da Hâime Hânım 1281 yıllarında yaşamış Osmanlı Devleti kurucusu Osman Gazi’nin annesidir.
Süleyman Şah ile karısı Hayme Hatun’un oğlu olan Kayı Boyu önderi Ertuğrul Gazi’nin eşi ve Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin annesidir.

19 Aralık 2014
bosluk

Ertuğrul Gazi Kimdir?

Ertuğrul Gazi biyografisiErtuğrul Gazi, 1188 – 1281 yılları arasında yaşamıştır. Uç beyi olarak hüküm süren Ertuğrul Gazi, hükümranlık süresi Osmanogulları’nın en uzun olanıdır. Babası Gündüz Alp, annesi Hayme Ana (Haymana)dır.

18 Aralık 2014
bosluk

Ramazan’la Osmanlı kültürünü yaşatmaya çalışıyorlar

osmanlı 1Rahmeti ve bereketi ile hayatın her alanını kuşatan Ramazan, metropolde komşuluk ilişkilerini öldürmemek için mücadele eden insanlar için adeta bir nefes gibi geliyor.

27 Temmuz 2013
bosluk

Tarihi Okçular Tekkesi Okçuluk Turnuvası ile açılıyor

Okçular Tekkesi 1Osmanlı Devleti’nde okçuların talim yapması için açılan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin özverili çalışmalarıyla aslına sadık kalınarak yeniden inşa edilen Okçular Vakfı ve Spor Eğitim Tesisi, 29 Mayıs’ta İstanbul’un Fethi’nin 560. yıldönümünde açılacak.

30 Mayıs 2013
bosluk

Bize bir Osmanlı tokadı lazım

Bize bir Osmanlı lazımÜniversite öğrencisi Enes Demir, 23 yaşında ve küçük bir ofisten 40 şehirde, binlerce üyesi olan bir derneği yönetiyor. Adı, ‘Büyük Osmanlı Topluluğu’… Enes ve arkadaşlarıyla derneği ve amaçlarını konuştuk…

12 Mayıs 2013
bosluk

Yeniçeriler bu kıyafetle Viyana’ya nasıl varabilmiş

yeniçeri askerleri1453’ten 2013’e sürülen iki yeniçerinin başından geçen komik olayları konu alan Osmanlı Tokadı dizisi şimdiden hem çok sevildi hem de sosyal medyada büyük bir hayran kitlesi oluşturdu. Dizinin başrol oyuncuları Alper Kul ve Uğur Çavuşoğlu ile bol kahkahalı bir söyleşi yaptık.

12 Mayıs 2013
bosluk

Sultan Abdülhamid Han Başakşehir’de

tiyatro 6Başakşehir Çınar Kongre Merkezi tarihin penceresinden, Sultan Abdülhamid Han’ın hayatını gözler önüne serdi.  Oyunu, Abdülhamid Han’in 3. kuşak torunu Harun Osmanoğlu ve oğlu Albülhamid Kayıhan Osmanoğlu’da izledi.

2 Nisan 2013
bosluk

Şehit Şeyh İskilipli Atıf Hoca (ra)

atıf hoca 1İskilipli Atıf Hoca`nın soyunun, Osmanlı Devleti`nin Doğu komşusu olan ve Otlukbeli Savaşında Osmanlı Sultanı Fatih Sultan Mehmet karşısında aldığı mağlubiyetten sonra kendisini toparlayamayarak, kısa sayılabilecek bir sürede yıkılan Akkoyunlu Aşiretine dayandığı rivayet edilir.

11 Mart 2013
bosluk

Kanal İstanbul İlk Osmanlı Projesi

kanal osmanlıİstanbul’un içinden ikinci bir boğaz geçeceğini söyleyen Erdoğan “Bugün açıklayacağım bu muhteşem proje aslında, şahsımın ve arkadaşlarımın olduğu kadar, yüzlerce yıl öncesinden İstanbul sakinlerinin de bir hayalidir” diyerek “Kanal İstanbul” projesinin aslında kökü geçmişe uzanan bir proje olduğunu ima etmişti.

17 Şubat 2013
bosluk
------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------