Diriliş ve Filinta; dizilerinin galası yapıldı

Diriliş ve FilintaTRT’de yayınlanan “Diriliş Ertuğrul” ve “Filinta” dizilerinin galası yapıldı.

TRT’nin Tepebaşı Stüdyoları’nda yapılan galaya, ilk 2 bölümü yayınlanan ve Osmanlı Devleti’nin kuruluş sürecinin anlatıldığı ” Diriliş Ertuğrul” ile ilk bölümü yarın yayınlanacak, televizyon tarihinin ilk Osmanlı polisiyesi olan “Filinta” dizisinin oyuncuları, yönetmenleri, senaristleri, sanat dünyasından davetliler veTRT yetkilileri katıldı.

25 Aralık 2014
bosluk

Muhyiddin İbn Arabi Kimdir?

Etiketler: ,

Muhyiddin İbn Arabi Kimdir?Muhyiddin İbn-i Arabi, Muvahhidun döneminde 27 Ramazan 560’da Mürsiye (Murcia), İspanya’da doğdu. Bilinmeyen bir sebeple 8 yaşında ailesiyle birlikte İşbiliye’ye (bugünkü Sevilla) geldi (muhtemelen babasının memuriyeti nedeniyle). Ailesi Arap Tayy kabilesine mensuptu. Yakın cedleri hakkında fazla bir şey bilinmiyorsa da, anne ve baba tarafından nüfuz ve itibar sahibi kimseler olduğu anlaşılıyor. Akrabaları arasında tasavvufî bilgilere sahip kimseler vardı. Dayısı Ebû Müslim el-Havlânî de, kutubların büyüklerinden sayılır.

19 Aralık 2014
bosluk

Halime Hatun Kimdir?

Halime Hatun mezarıHâlime Hâtûn ya da Hâime Hânım 1281 yıllarında yaşamış Osmanlı Devleti kurucusu Osman Gazi’nin annesidir.
Süleyman Şah ile karısı Hayme Hatun’un oğlu olan Kayı Boyu önderi Ertuğrul Gazi’nin eşi ve Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin annesidir.

19 Aralık 2014
bosluk

Süleyman Şah Kimdir?

Süleyman ŞahOsmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin dedesidir. Süleyman Şah, tam adı Süleyman Şah Kaya Alpoğlu’dur. Ertuğrul Gazi oğludur. Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Gazi’nin (Osman Bey)dedesidir.

Moğol hükümdarı Cengiz Han’ın Orta Asya’daki istilâsı üzerine, Oğuzların Bozok kolundan Kayı boyu 13. yüzyılda Türkistan’dan batıya doğru göç etmeye karar vermiştir.

18 Aralık 2014
bosluk

Hayme Ana Kimdir?

Etiketler:

Hayme AnaErtuğrul Gazi’nin mensup olduğu Osmanlı İmparatorluğu’nun çekirdeği olan Karakeçili Aşireti 13.yy’ın başlarında Horasan’ın Mahami şehrinden ayrılıp ; Erzincan-Ahlat ve Van yörelerine yerleşirler (1224). Bu sırada aşiretin başında Ertuğrul Gazi’nin babası Gündüz Alp ( Süleyman Şah) bulunmaktadır. Moğol saldırısından rahatsız olan aşiret , buradan güneye doğru ilerleyerek bugünkü Suriye topraklarına varırlar.

18 Aralık 2014
bosluk

Ertuğrul Gazi Kimdir?

Ertuğrul Gazi biyografisiErtuğrul Gazi, 1188 – 1281 yılları arasında yaşamıştır. Uç beyi olarak hüküm süren Ertuğrul Gazi, hükümranlık süresi Osmanogulları’nın en uzun olanıdır. Babası Gündüz Alp, annesi Hayme Ana (Haymana)dır.

18 Aralık 2014
bosluk

Ayda bir tarih dersleri başladı

seminerTelevizyon programcısı ve yazar Saliha Erdim “Aile Okulu” konulu sohbetinde; huzurlu bir hayat için ailenin önemini ve kadın-erkek, ebeveyn-çocuk iletişimini anlattı.

Şahintepe Bilgievi’nde gerçekleşen söyleşiye çok sayıda Başakşehirli kadın katıldı.

1 Aralık 2013
bosluk

Ermeni Soykırımı Nedir?

kütüphane 1Rejim Muhalifi Türk tarihçi Taner Akçam’la Ermeni Soykırımı hakkında bir mülakat

22 Ağustos 2012
bosluk

Bursa Kalesi Hakkında

Etiketler: ,,

Bursa Kalesi 1ithynialılar zamanında yapılmaya başlanan kale daha sonra ihtiyaç duyuldukça Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğunca çeşitli onarımlara tabi tutulmuştur.

2 Haziran 2012
bosluk

Osmanlı Dönemi Hakkında

kütüphane 1OSMANLI DÖNEMİ: Osmanlı Beyliğinin kurucusu Türk-Bizans sınırı üzerinde yerleşik bir Türkmen boyudur. Beyliğin bulunduğu yer ve Bizans İmparatorluğunun güçsüz durumu on  dördüncü yüzyılda İslam dünyasının en güçlü devleti durumuna gelmesinin başlıca nedenleri arasındadır.

31 Mayıs 2012
bosluk
------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------