Gazetecilikte kullanılan programlar

Son Güncelleme: 21 Mayıs 2012 - 9:34 0 Yorum Yazar:

kütüphane 1Form ve Evrak Akış Programı

Şirketinizde tüm dökümanlarınız, belirlediğiniz adımlar ve kriterler doğrultusunda, network, intranet veya internet üzerinde dijital olarak dolaşacak ve mutlaka sonuçlanacak.FormFlow Management’ da neler var?

  Tüm formlarınızı form editor aracılığı ile dijital olarak yaratabilirsiniz.

  Yarattığınız formlara, şirketinizin organizasyon şemasından, kişilere veya görevlere yönelik görsel yollar belirleyebilir ve isterseniz formdaki her alan için bir veya birden fazla kriterler oluşturarak, form yolunun içeriğe bağlı olarak değişimini sağlayabilirsiniz.

  Formlarınıza ve diğer dökümanlarınıza her kademede başka ek dökümanlar (MS Word, Excel, vb..) ekleyebilir ve bu eklerle beraber dolaşımını sağlayabilirsiniz.

  Standart yolu olmayan dökümanları her kademede manual olarak yönlendirebilirsiniz.

  Tüm dökümanlarınızın trafiğini takip edebilr ve o anda nerede olduklarını izleyebilirsiniz.

  Ek modüller yardımı ile şirketinizdeki kullanılan diğer yazılımlarla haberleşebilirsiniz.

  Arşivlenen formların veritabanı üzerinde tüm form alanları için sorgulama ve raporlama yapabilirsiniz.

GAZETECİLİKTE KULLANILAN PROGRAMLAR

Adobe Photoshop:Adobe Photoshop, resim düzenlemede bir standart olan, Adobe Systems’in meşhur sayısal fotoğraf işleme yazılımıdır. Vektörel işlemlerde ve yazı işleme konusunda da bazı yetenekleri olmakla beraber, pazar lideri olmasını sağlayan özelliği bit resim işlemedir.2006 itibariyle, 9.2 sürümü piyasadadır. Sadece Microsoft Windows ve Mac OS işletim sistemlerinde çalışır. Eski sürümler Linux’ta da çalışır.

Microsoft Word Nedir? Microsoft word büroda iş yerinde yani günlük hayatta yapılan her türlü yazışmaların bilgisayar yardımıyla yazılmasını sağlayan programlara Kelime işlemci Programı adı verilir. Piyasada kullanılan birçok kelime işleme programı vardır. Bunlarda en yaygı kullanıma sahip olanı Word kelime işleme programıdır. Kullanıcıya sağladığı kolaylıklardan dolayı tercih edilen bir kelime işlem programıdır.

Office programları bir ofis içerisinde gerekli olabilecek tüm programları kapsayan bir paket programlar bütünüdür. İlk olarak Microsoft firması tarafından oluşturulan bir pakettir. Office paketinin piyasaya sürülmesi 1995 yılında olmuştur. Bu paketin içinde şu programlar yer almaktadır;

Microsoft Word, Microsoft Excel, Microsoft Access, Microsoft Powerpoint, Microsoft Outlook

Ondan sonra 1997 yılında çıkan office 97 ve en son olarak 1999 yılında çıkan office 2000 ve Office 2003 paketi piyasaya sürülmüştür. Ondan öncesinde ise word, excel ayrı programlar şeklinde zaten satılıyordu. Office adı altında bunlar toparlanmış ve bir bütün haline dönüştürülerek daha kapsamlı bir hale getirilmiştir.

Microsoft Office Outlook® 2003 :Outlook 2003, Microsoft Office kişisel bilgi yönetimi ve haberleşme programıdır. Outlook 2003 e-postaların, takvimlerin, irtibat kişilerinin ve diğer kişisel bilgilerin ve ekip bilgilerinin bir arada yönetilebileceği bir ortam sunmaktadır. Yeni önbellek modu, otomatik ileti gruplama, istenmeyen posta denetimi ve gelişmiş okuma görünümü gibi Outlook 2003’teki önemli iyileştirmeler bilgileri düzenleme ve yönetme şeklinizi geliştirmekte ve hem performansı hem de kullanıcı bağlantı düzeyini yükseltmektedir.
Microsoft Office Word 2003 :Word 2003, Microsoft Office kelime işlemcisidir. Word 2003, müşteri istekleri doğrultusunda, sunduğu yeni özelliklerle belge oluşturma, paylaşma ve okuma işlemlerini kolaylaştırmaktadır. Gözden geçirme ve işaretleme özellikleri değişiklikleri izleme ve açıklamaları yönetme ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde geliştirildi. Word 2003 aynı zamanda Genişletilebilir İşaretleme Dili (XML) dosya biçimini desteklemekte ve tam donanımlı bir XML düzenleyicisi olarak işlev görebilmektedir. Bunlara ek olarak, Word 2003 ile XML dosyalarını kaydedebilir ve açabilir, böylece organizasyonunuzdaki önemli iş verileriyle entegrasyon sağlayabilirsiniz.
Microsoft Office Excel 2003 :Microsoft Office elektronik tablo programı Excel 2003 hem XML desteği içermekte hem de bilgi analizini ve paylaşımını kolaylaştıran yepyeni özellikler sunmaktadır. Bir elektronik tablonun bir bölümünü liste olarak tanımlayabilir ve bunu Microsoft Windows® SharePoint Server tabanlı bir Web sitesine aktarabilirsiniz. Excel 2003’teki akıllı etiketler Office XP’dekilere oranla çok daha esnektir, gelişmiş istatistik özelliklerini kullanarak bilgiyi daha iyi analiz edebilirsiniz.
Microsoft Office PowerPoint® 2003 :Microsoft Office sunum grafik programı PowerPoint 2003 sayesinde hem yüz yüze görüşmelerde hem de çevrimiçi haberleşmelerde olumlu bir etki oluşturabilirsiniz. Gelişmiş kullanıcı arayüzüne ve akıllı etiket desteğine sahip olan PowerPoint 2003, sunum görüntülemeyi ve oluşturmayı kolaylaştırmaktadır. PowerPoint 2003’te çoklu ortam desteği de geliştirilmiştir. PowerPoint 2003 dosyalarını kolayca CD’ye kaydedebilir ve Microsoft Windows Media® Player entegrasyonundan yararlanarak slayt gösterisi sırasında sesli veri çalabilir ve video oynatabilirsiniz.
Microsoft Office Access 2003 :Microsoft Office 2003 veritabanı yönetimi programı olan Access 2003, XML veri dosyalarını içe aktarma, dışa aktarma ve bu dosyalarla çalışma konusunda kapsamlı kullanım kolaylığı sunmaktadır. Ortak hatalar sizin yerinize tanımlandığı, işaretlendiği ve size düzeltme seçenekleri sunulduğu için Access 2003 ile çalışmak son derece kolaydır. Yeni bir özellik sayesinde veritabanı uygulama geliştiricileri nesne bağımlılıklarını belirleyebilmektedir.

Gazetecilikte kullanılan programlar ile Benzer Yazılar:

21 Mayıs 2012 Saat : 9:34
  GENEL

Gazetecilikte kullanılan programlar Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------