Gürkan Uygun: Memati’ye doydum

Son Güncelleme: 4 Mayıs 2014 - 3:12 0 Yorum Yazar:

Memati Baş‘Kurtlar Vadisi’nin Memati’si sert, eli silahlı, asık suratlı, bir bakışıyla bile tüyleri diken diken eden bir adamdı. Gürkan Uygun ise naif, sade, güven verici, hoşsohbet, konuşurken yeşil gözlerinin içi gülen, pamuk gibi biri… O, eşine aşık bir erkek. Ateş ve Balıma da tutkuyla bağlı bir baba…

■ ‘Lal’ adlı filmde nasıl bir karakteri canlandırıyorsunuz?

Yol hikâyesinin içindeki yardımcı karakterlerden ‘Kaçakçı Cafer’i oynuyorum.

Yola düşen çocuklara yardımcı olan ve döneme uygun olarak bazı göndermelerde bulunan bir karakter.

■ Filmin adı neden ‘Lal’?

Filmdeki iki küçük karakterden biri lal, yani dilsiz. Çıktıkları yolda birbirlerini tamamlıyorlar. Konuşamayanın yerine 1— diğeri derdini anlatacak. Lal olan da diğer arkadaşını tamamlayacak yol boyunca. Küçük bir takım yani. İki arkadaşın saf, naif yol hikâyelerinde başlarına gelenleri anlatıyor bu film.

■ Sizin hayatınızda var mı gözünüz kapalı kendinizi teslim edeceğiniz arkadaşınız?

Dönem dönem değişiyor. Çocukluk yıllarımda vardı kısa yol arkadaşlıklarım. Kiraz bağlarına birlikte gittiğimiz arkadaşlarımız…

■ Ya şimdi?

Arkadaşlık ve dostluk farklı. Arkadaşlık, çocukluk dönemlerinde değişken. Çünkü hep aynı yerde kalmıyorsunuz; taşınıyorsunuz, babanızın işi nedeniyle seyahat karakteriniz oturduktan sonra seçiyorsunuz. Üniversitede bir erkek arkadaşım oldu mesela. 20 yıldır dostumdur. Hala görüşüyorum.

■Dostların sayısı hep az oluyor… Maalesef öyle. “Babama bile güvenmem” düsturuyla büyütüldüğünüz için 3-5 dostunuz oluyor. Kimseye fazla güvenmiyorsunuz. G da yetiyor.

Dostluk, ısmarlama bir şey değil zaten.

‘Yalnızlık güzel şeydir”

■ Eşiniz nasıl bir yol arkadaşı?

Hayat arkadaşım. Eş seçimine 30’lu yaşlarda karar verebiliyorsunuz. Çünkü ancak o zaman doğru karar verebilecek düzeye geliyorsunuz.

‘O kişi’ olacağına karar verene kadar tecrübe sahibi olmalısınız.Beklentilerin karşılanması gerekiyor.

■ Eşinizden bahsederken gözlerinizin içi parlıyor. Nasıl tanımlarsınız eşinizi?

Eşim öğretti bana flört etmeyi. Pek öyle bilmezdim o durumları. Yalnızlık güzel bir şeydir. Çok da severim yalnızlığı. Ancak ileriyi düşündüğümde yanımda eşimi görmek istedim. Hemen evlenmedik. 5 yıllık birliktelikten sonra evlendik.

■ “Temelimizi sağlam kurduk” diyorsunuz.

Evet. Birbirimize saygımız var. Sevgimiz bellidir, görünür. Kimse birbirini değiştirmeye çalışmamıştır. Yeri gelir arkadaş, yeri gelir sevgili oluruz. Çok şükür iyi anlaşıyoruz. İnsan kendine çok değer veren birini gördüğü zaman hem kendini çok değerli hissediyor hem de o fırsatı kaçırmak istemiyor.

■ Tartışmaz mısınız?

Kavgamız olmadı hiç. Genellikle tartışırız ve her şeye birlikte karar veririz. İlişki biçimimizde, kişiliğimizde öyle kavga edecek bir yan yok. Çok keyifli bir ikiliyiz.

■ Yoğun iş temponuzdan eşiniz şikâyetçi oluyor mu?

Yoğun çalışıyorum diye üzülüyor, o kadar. Ama çocuklarla çok görüşemediğimiz durumlar oldu, psikolojileri bozuldu.

Disiplin sorunu yaşadık o dönemde. Ancak şimdi düzeldi. ediyorsunuz. Oysa dostunuzu Gürkan Uygun, eşi ve çocuklarıyla… olduğunuzu düşünüyorsunuz?

Bir kız bir de erkek çocuğum var. Bağıran çağıran bir adam değilimdir. Tartışmacı, kavgacı bir kültürüm yok. Sessiz bir adamım. Bu yüzden çocuklara fazla müdahale etmem. Evde bir erk pozisyonum var. İş programım da çok yoğun olduğu için daha çok anneleri ilgileniyor. Birlikte olduğumuzda onlara güven vermeye çalışıyorum. Ama çocuklarımla atlıyoruz, zıplıyoruz, boğuşuyoruz…

■ Çocuklarınıza yemek yapıyor musunuz mesela?

Dönem dönem oluyor. Bazen ben yediriyorum yemeği. Kızım genelde odasında yiyor.

■ Kızlar babalarına çok düşkün olur.

■ Pişman oldunuz mu ‘Kurtlar Vadisi’nden ve Memati karakterinden ayrıldığınıza?

Üzüldüm ama pişman olmadım. Çünkü yeterince doymuştum. Geriye baktığımda “İyi ki oynamışım” diyorum. Oynamasaydım pişman olurdum.

■ Memati ismi belki de ömür boyu sizi takip edecek. Bundan rahatsız mısınız?

Yaptığım bir şeyin yıllar sonra hatırlanıyor olması beni sevindirir, üzmez.

Bu, ne kadar sevildiğinizi gösterir. ‘Üstüme yapışacak, aman’ gibi bir derdim yok. Yapışacak tabii, ben oynadım çünkü (gülüyor).

■ Peki neden ayrıldınız?

Şükür ki öyle (gülüyor]. Oğlum Ateş daha çok annesiyle ilgilenmeyi seviyor, güç gerektiren oyunlarda beni arıyor sadece. Ama kızım Balım daha babacı.

■ Babalar, gelecekte bile olsa kızlarını evlendirmenin kabusunu görürler. Siz de bunu düşünüyor musunuz?

Daha o sürece girmedik ama düşünüyorum tabii. Sağlığı yerinde, güzel nefes alabileceği bir yerde olsun da sonrasını ilerde düşünürüz.

■ Zor mu baba olmak?

Çocuklarımla ilgili korkularım oluşmaya başladı. Pek çok haber okuyorsunuz. Tüm bunların ağırlığı çöküyor insanın üstüne, insanı korkulara alıştıran bir duygu ama tadı da başka.

Çünkü artık başka şeyler oynamak istiyordum.

■ Görüşüyor musunuz ‘vadi’deki rol arkadaşlarınızla?

Geçenlerde karşılaştık Abdülhey ile. Bir buçuk senedir görüşmemiştik.

Gürkan Uygun: Memati’ye doydum ile Benzer Yazılar:

4 Mayıs 2014 Saat : 3:12
  GENEL

Gürkan Uygun: Memati’ye doydum Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------