Hentbol’un doğuşu ve oynanışı

Son Güncelleme: 31 Mayıs 2012 - 6:15 0 Yorum Yazar:

kütüphane 1Hentbol, tarihi cok eskilere dayanan bir spor dalidir. Antik Yunan ozanlarindan Homeros bu oyuna oldukca benzer bir oyunun oynandigini yazmaktadir. Milattan once 600 yillarinda gectigi tahmin edilen bu sporda, atletlerin bir duvara topu vurduktan sonra kapma calismalari ve bu surec icinde yaptiklari mucadeleyi anlatir. Yine bizanslilarin “harpaston” adi verdikleri oyunsa neredeyse gunumuz hentbolunun temelini olusturmaktadir. Ortacagda Alman ozan Walter ise “top yakalama” adinda hentbole oldukca benzer bir oyundan bahseder. Ancak Hentbol, gercek seklini 19. yuzyilda Danimarka’ da almistir. Hentbolun kokeni Danimarka’da oynanan ‘Haandboll’ denen bir oyundan gelmektedir. Hentbol oyununun gelisimi diger Avrupa ulkelerinde de gorulmustur ama bu sporun Avrupa’ya ve dunyaya yayilmasini Berlin’deki Alman Yuksek Beden Egitimi Okulu saglamistir. 1848 yilinda yayginlasan bu oyunu Alman Cimnastikci Konrad Koch 1897′ de Almanya’ya tasidi ve adi raffbol olarak degisti. Hentbol, adini ilk olarak 1910 yilnda Isvec’te aldi. 1925 yilinda Almanya ve Avusturya arasinda yapilan ilk uluslararasi hentbol macidir. Fakat o donemlerde hentbol hala 11 oyuncu ile futbol sahalarinda oynanmaktaydi. Hentbol 4 Agustos 1928 tarihinde Amsterdam’da yapilan Uluslararasi Amator Hentbol Federasyonu kurulus kongresinden sonra ayri bir federasyon tarafindan yurutulmeye baslanmistir. 1936 Berlin Olimpiyatlarinda ilk olimpiyat spor dali olarak 11’er kisilik futbol sahasinda oynanmistir. Onceleri sadece acik havada oynanan hentbol, 1934 yilinda Kopenhag’da Isvec ve Danimarka arasinda yapilan bir musabaka ile ilk defa salonda oynanmistir. Bu tarih ayni zamanda salon hentbolunun de baslangic tarihidir. Ikinci dunya savasindan sonra, bati avrupada hentbol cok populer rekreatif bir spor dali halini almistir. Uluslararasi Hentbol Federasyonu (IHF) 1946 yilinda kurulmustur. Simdiki 7 kisiyle oynanan salon sporu seklini, 1960’larda aldi ve ilk olarak, 1972 Munih Olimpiyatlarinda ise 7′ ser kisiyle salonlarda oynandi. Ilk Hentbol erkekler dunya sampiyonasi 1938 de, ilk hentbol bayanlar dunya sampiyonasi ise, 1949 yilinda oynanmistir.. Gunumuzde hentbol 150 ulkede oynanmakta ve bu oyunu oynayan lisansli 8 milyona yakin sporcu bulunmaktadir.

Hentbolun Türkiye’de gelişmesi ve yaygınlaşması yıllar sonra salon hentboluna geçilmesiyle sağlanmıştır. Ülkemizdeki salon hentbolu ile ilgili ilk ciddi çalışmalar 1974-1975 yıllarına dayanır. Bu tarihlerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yurt dışına eğitime gönderilen bir grup beden eğitimi öğretmeni, eğitim gördükleri Federal Almanya’dan dönerek görev aptıkları Beden Eğitimi Bölümlerinde modern salon hentbolunun temellerini atmaya çalıştılar. 1975 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü ve Ankara Spor Akademisi öğretim görevlisi Yaşar Sevim, ülkemizde ilk kez salon hentbolu oyun kurallarını yayımladı. Onun bu kurallar kitabı hentbol sporunun gerçek sahibi olan Beden Eğitimi Öğretmenlerine ve adaylarına dağıtıldı. Özellikle Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümü ve Ankara Spor Akademisi’ndeki hentbole yönelik çalışmalar, bu spor dalının kökleşmesini ve yaygınlaşmasını sağladı.

Bir süre sonra Gençlik ve Spor Bakanı Ali Şevki Erek ve Beden Terbiyesi Genel Müdürü merhum Talat Akgül’ün gayretleriyle 4 Şubat 1976 yılında 22. federasyon olarak Hentbol Federasyonu kuruldu. Federasyon başkanlığına Almanya Köln Spor Akademisinde 4 yıl hentbol, basketbol, futbol, voleybol, antrenman bilgisi dallarında ihtisas öğrenimi gören Yaşar Sevim getirildi. Hentbolun ülkemizde yayılmasına ve gelişmesine, ayrıca yurt dışında da başarılı olmasına öncülük eden Yaşar Sevim ve arkadaşlarından oluşan ilk Hentbol Federasyonu kurulu  üyeleri oldu.

DEVLET TARAFINDAN THF(TÜRKİYE HENTBOL FEDERASYONU) KURULDU.4 ŞUBAT 1976…HENTBOL DEVLET İDARESİNE GİRDİ..

         OYNANIŞI :   HENTBOL en az 7,en çok 11 oyuncudan kurulu iki takım arasında topla oynanan oyun.Hedef, topu rakip kaleye sokmak ve bu arada rakip takımın gol atmasını engellemektir.El topuyla hiç bir ilgisi yoktur.Temelde futbola benzemekle birlikte hentbolde top elle atılır ve yakalanır ,yumruklanır ya da topa vücüdun dizden yukarı herhangi bir bölümüyle vurulur.Topa sadece kaleci ayakla vurabilir.

Karşılaşmalar 30’ar dakikalık iki devre halinde oynanır ; devreler arasında bir mola süresi vardır.Oyuncular vücütlarını koruyan hiç bir şey giymezler(Kalecilerin hayalarını korumak için giydikleri hariç) Elinde topla üç adımdan fazla koşmak ve topu üç saniyeden fazla tutmak yasaktır.Hücumdaki oyuncular rakip kalecinin bulunduğu kale alanın çizgisinin dışından atış yapabilirler.Topu yere vurmadan üç adımdan fazla koşma gibi basit hatalarda serbest atışa karar verilir.Bu atışlar ya hatanın yapıldığı yerden(oyun kuralının çiğnendiği)yerden ya da kale alanının biraz dışındaki serbest atış çizgisinden genellikle pas verme biçiminde kullanılır.Kuralların daha ciddi durumlarda penaltı atışı (7 metre) verilir.Bu atış,kale alanının hemen dışındaki penaltı çizgisinden kullanılır.

Hentbol’un doğuşu ve oynanışı ile Benzer Yazılar:

31 Mayıs 2012 Saat : 6:15

Hentbol’un doğuşu ve oynanışı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------