İslam Sempozyumu Katılımcıları Başakşehir’de

Son Güncelleme: 29 Mayıs 2013 - 10:28 0 Yorum Yazar:

  • Anasayfa
  • İslam Sempozyumu Katılımcıları Başakşehir’de

Sempozyum6. Milletlerarası Risale-i Nur ve İttihad-ı İslam Sempozyumu’na katılmak üzere çeşitli İslam ülkelerinden katılan temsilcilerden oluşan heyet Başakşehir Belediyesi’nin konuğu oldu.

 Başakşehir Belediyesi, Hayrat Vakfı tarafından Ankara’da 20 bin kişinin katılımıyla gerçekleşen, 6. Milletlerarası Risale-i Nur ve İttihad-ı İslam Sempozyumu’nda katılmak üzere İslam ülkelerinden gelen misafirleri ilçede ağırladı.

Afganistan, Kırgızistan, Bangladeş, Senegal, Bulgaristan gibi ülkelerden Türkiye’ye İslam’ın geleceğini konuşmak ve Müslümanların yaşadığı zulümlere çözüm yolları aramak için gelen kanaat önderleri, rektörler, sivil toplum temsilcilerinden oluşan heyet, Başakşehir Belediyesi’nin çalışmalarını yakından görmek üzere Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın konuğu oldu. Sular Vadisi Nafia Restoran’da düzenlenen öğle yemeğine Başakşehir İlçe Kaymakamı Cevdet Can, Başakşehir İlçe Emniyet Müdürü Murat Başıbüyük, Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baltacı katıldı.

“Kardeşlerimizin acısı bizim de acımızdır”

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, yaptığı konuşmada Türkiye’ye dünyanın çeşitli yerlerinden gelen İslam önderlerini misafir etmekten mutluluk duyduğunu belirtti. Dünyada yaşanan zulümlere genellikle Müslümanların uğradığına dikkat çeken Başkan Uysal, Dünyada nüfusun üçte birine sahip olan biz Müslümanların bu durumda olması bizi üzüyor. İslam dünyasında ki kardeşlerimizin yaşadığı acılar bizlerinde acısıdır. Eğer biz daha çok çalışırsak görevimizi tam yaparsak İnşallah inancımızı İslamı daha yükseklere kaldırırız. Her birimize bu konuda büyük görev düşüyor. İslam dünyasının iman kardeşliği etrafında yeniden birleşmesi ve güçlenmesi için Başakşehir Belediyesi olarak üzerime düşen desteği vermeye her zaman hazırız.” dedi.

“Her yıl 18.000 kişi Risale-i Nur ile İslam’ı seçti”

Ziyareti organize eden Hayrat Vakfı Genel Sekreteri ve Hayrat İnsani Yardım Derneği Başkanı Av. Hakkı Aygün Sempozyumun ve yabancı misafirlerin geliş amacını şu şekilde açıkladı. ‘’Bu sene altıncısını tertip ettiğimiz bu çalışmaların amacı, Dünyadaki Müslümanları bir araya getirerek İslam Aleminin sorunları ve çözüm yolları üzerinde görüşmeler yapmaktır. Türkiye’nin her alanda itibarının artmasının İslam Âleminin dikkatini buraya çekmektedir. Bu süreçteki en temel referans ve dayanaklardan biri de Kur’an-ı Kerim’in tefsiri Risale-i Nurlardır. Hayrat Vakfı Orijinal Risale-i Nurlar vasıtası ile bütün dünyada iman ve Kur’an’a büyük hizmetler yapmaktadır. Dünya genelinde yapılan araştırmalarda her yıl 18.000 kişinin Risale-i Nur vasıtası ile İslam’ı seçtiği belirlenmiştir.”

Programın sunuculuğunu Türkçe olarak yapan Sudanlı Yunus Ahmet,  İstanbul Süleymaniye Medresesinde Hayrat Vakfının merkezinde Türkçe öğrendiğini söyledi. Burada dünyanın bir ucunda İttihad-ı İslam için bulunduğunu belirten Ahmet; Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a böyle güzel bir yerde kendilerini misafir ettikleri için teşekkür etti.

“Türkiye’yi severek geldik, ümitle gidiyoruz”

Mısır Bakan Vekili Prof. Şeyh Muhammed Abdulfettah konuşmasında 6. Risale-i Nur ve İttihad-ı İslam Sempozyumunu gerçekleştirmek için burada olan bütün misafirler adına Türk halkına çok teşekkür ediyorum. Buraya gelirken Türkiye’yi çok severek geldik. Giderken de öyle bir ümitle gidiyoruz ki o ümit de İttihadı İslam’ın gerçekleşmesidir. Mısır olarak devrim sırasında halkımıza verdikleri destek için Türk halkına ve Türk hükümetine teşekkür ediyoruz. “ dedi.

Mısır Munifiye Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Iyd  Belbaa katılan tüm konukların buraya farklı ülkelerden geldiğini fakat gittiği ülkede akıllarda ittihadı İslam’ın olması temenni ettiğini belirterek,  “İslam birliğini nasıl gerçekleştirebiliriz,  insanı kamil olmayı nasıl başarabiliriz?” bu soruları herkesin kendisine sorması gerektiğini söyledi. Balbae Başakşehir’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti belirterek Başkan Uysal’a misafirperverliğinden dolayı teşekkür etti.

İslam Sempozyumu Katılımcıları Başakşehir’de ile Benzer Yazılar:

29 Mayıs 2013 Saat : 10:28
  GENEL

İslam Sempozyumu Katılımcıları Başakşehir’de Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------