Kadın devlet başkanları ve başbakanlar

Son Güncelleme: 19 Mayıs 2012 - 1:31 0 Yorum Yazar:

kütüphane 1Dünya siyaset tarihinde, toplam 68 kadın devlet başkanı ve kadın başbakan görev yapmıştır.

  1. Almanya – Sabine Bergmann-Pohl – Devlet Başkanı (5 Nisan 1990 – 2 Ekim 1990)
  2. Almanya – Angela Merkel – Başbakan (22 Ekim 2005 -*)
  3. Arjantin – Maria Estella Peron – Devlet Başkanı (1 Temmuz 1974- 24 Mart 1976)
  4. Bangladeş – Şeyh Hasina Vecid – Başbakan (23 Haziran 1996 – 15 Temmuz 2001)
  5. Bangladeş – Halide Ziya – Başbakan (20 Mart 1991 – 30 Mart 1996 )
  6. Bolivya – Lydia Gueiler Tejada – Devlet Başkanı (17 Kasım 1979 – 18 Temmuz 1980)
  7. Bulgaristan – Reneta Indzhova – Başbakanı (16 Ekim 1994 – 25 Ocak 1995)
  8. Burundi – Sylvie Kinigi – Başbakan – (10 Temmuz 1993 – 11 Şubat 1994)
  9. Çin – Song Qingling – Devlet Başkanı (31 Ekim 1968-24 Şubat 1972 Dong Biwu ile bilrikte)
  10. Dominik – Mary Eugenia Charles – Başbakan (21 Temmuz 1980- 14 Haziran 1995)
  11. Ekvator – Rosalía Arteaga Serrano- Devlet Başkanı (9 – 11 Şubat 1997)
  12. Endonezya – Megawati Sukarnoputri- Başbakan (23 Haziran 1996 – 15 Temmuz 2001)
  13. Filipinler – Maria Gloria Macapagal Arroyo
  14. Filipinler – Corazon (Cory) Aquino
  15. Finlandiya – Tarja Halonen
  16. Finlandiya – Anneli Tuulikki Jäätteenmäki
  17. Fransa – Edith Cresson
  18. Guinea Bissau – Carmen Pereira
  19. Guyana – Janet Jagan
  20. Güney Kore – Chang Sang
  21. Gürcistan – Nino Burdzhanadze
  22. Haiti – Claudette Werleigh
  23. Haiti – Ertha Pascal Trouillot
  24. Hindistan – Indra Gandi
  25. İngiltere – Margaret Thatcher
  26. İrlanda – Mary Robinson
  27. İrlanda – Mary McAleese
  28. İsrail – Golda Meir
  29. İsviçre – Ruth Dreifuss
  30. İzlanda – Vigdis Finnbogadottir
  31. Kanada – Kim Campbell
  32. Letonya – Vaira Vike Freiberga
  33. Liberya – Ellen Johnson-Sirleaf
  34. Liberya – Ruth Perry
  35. Litvanya – Kazimiera Danutë Prunskienë
  36. Litvanya – Irena Degutienë
  37. Makedonya – Radmila Sekerinska
  38. Malta – Agatha Barbara
  39. Moğolistan – Sühbaataryn Yanjmaa – Devlet Başkanı (23 Eylül 1953 – 7 Temmuz 1954)
  40. Moğolistan – Nyam-Osoriyn Tuyaa
  41. Mozambik – Luísa Dias Diogo
  42. Nikaraguay – Violeta Barrios de Chamorro
  43. Norveç – Gro Harlem Brundtland
  44. Orta Afrika Cumhuriyeti – Elizabeth Domitien
  45. Pakistan – Benazir Butto
  46. Panama – Mireya Elisa Moscoso de Arias
  47. Peru – Beatriz Merino Lucero
  48. Portekiz – Maria Lurdes Pintasilgo
  49. Polonya – Hanna Suchocka
  50. Ruanda – Agathe Uwilingiyimana
  51. São Tomé and Príncipe – Maria das Neves Ceita Baptista de Sousa
  52. São Tomé and Príncipe – Maria do Carmo Silveira
  53. San Marino – Maria Lea Pedini-Angelini
  54. San Marino – Gloriana Ranocchini
  55. San Marino – Edda Ceccoli
  56. San Marino – Patricia Busignani
  57. San Marino – Rosa Zafferani
  58. San Marino – Maria Domenica Michelotti
  59. San Marino – Valeria Ciavatta
  60. San Marino – Fausta Simona Morganti
  61. Senegal – Mame Madior Boye
  62. Sri Lanka – Sirimova Bandaranaike
  63. Sri Lanka – Chandrika Kumara Tung
  64. Türkiye – Tansu Çiller – Başbakan (25 Haziran 1993- 7 Mart 1996)
  65. Ukrayna – Yuliya Timoşenko – Başbakan (24 Ocak – 8 Eylül 2005)
  66. Yeni Zelanda – Jenny Shipley – Başbakan (8 Aralık 1997 – 10 Aralık 1999)
  67. Yeni Zelanda – Helen Clark – Başbakan (10 Aralık 1999- *)
  68. Yugoslavya – Milka Planinc – Başbakan (16 Mayıs 1982 – 15 Mayıs 1986)

İlginizi Çekebilecek Diğer Linkler:

Kadın devlet başkanları ve başbakanlar ile Benzer Yazılar:

19 Mayıs 2012 Saat : 1:31
  GENEL

Kadın devlet başkanları ve başbakanlar Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------