Kalıtımın Tanımı ve Karakterleri

Son Güncelleme: 19 Mayıs 2012 - 1:43 0 Yorum Yazar:

kütüphane 1Canlılardaki karakterlerin oluşmasını ve bu karakterlerin oğul döllere nasıl aktarıldığını inceleyen bilim dalına kalıtım denir. Karakter nedir?

Bir canlının sahip olduğu bütün özelliklere karakter denir. Örnek: Saç rengi, göz rengi, kan grubu, boy uzuntuğu g’Ari ÖzettMerm her b’m o canUrun br kaıak-teridir.
Karakterler nasıl oluşur?

Bir canlının sahip olduğu karakterler, anne ve baba­dan aldıkları genlerin ve çevrenin etkisi ile oluşmaktadır. Bazı karakterler sadece genlerin etkisi ile oluşur. Örnek: Kan grubu, göz rengi, beş parmaklılık, hemo­fili hastalığı, renk körlüğü gibi. Fakat bazı karakterle­rin oluşumunda çevrenin, genotip üzerine etkisi görülür. Yeni oluşacak karakter çevre ve genotipin etkisi ile ortaya çıkar.

Örnek -1

Karanlıkta yetiştirilen mısır fidelerinde klorofil pigmen­tinin oluşmadığı bilinmektedir. Bu şekilde yetiştirilen fideler ışığa çıkarıldığında, aynı koşullarda birinci gru­bun yeşil renk aldığı ikinci grubun ise yeşil renk alma­yarak bir süre sonra öldüğü gözlenmiştir.

Bu olay aşağıdakilerden hangisi Ele açıklanabilir?

A) İkinci gruptakilerin ışık koşulunun değişkenliğine dayanaksız olması

B) Bitkilerde klorofil sentezinin yalnızca ışık faktörün­den etkilenmesi

C) Klorofil sentezinin kalıtım ve çevre faktörleriyle kontrol edilmesi

D) Işık dışındaki çevresel faktörlerin de klorofil sente­zinde etkili olabilmesi

Çözüm:

Karakterler kalıtım, kalıtım ve çevrenin etkisiyle olu­şur. Verilen soruda klorofilin oluşması kalıtım ve çev­renin etkisiyle oluşmaktadır. Çünkü ışık olmadığı zaman (Işık çevresel bir faktördür) klorofil oluşma-maktadır.

Kalıtımın Tanımı ve Karakterleri ile Benzer Yazılar:

19 Mayıs 2012 Saat : 1:43
  GENEL

Kalıtımın Tanımı ve Karakterleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------