Kaplumbağa Hakkında

Son Güncelleme: 21 Mayıs 2012 - 12:44 0 Yorum Yazar:

kütüphane 1Kaplumbağa Testudines takımını oluşturan çok sert ve kemiksi bir kabuk içinde yaşayan, ağır yürüyüşlü, dört ayaklı, sürüngen hayvanlar.

Hareketleri yönünden ne kadar telaşsız ve ağır hayvanlarsa onların tarih boyunca gelişimi de o kadar yavaş olmuştur. Kaplumbağalar, öteki sürüngenlerle birlikte Mezozoik’in ilk dönemi olan Trias Çağı’nda ortaya çıktılar. 200 milyon yıldan beri kaplumbağaların vücut yapıları önemli hiçbir değişikliğe uğramamıştır. Halbuki kaplumbağalar, dünyanın soyu henüz tükenmemiş en eski hayvanlarındandır.

Açlığa pek dayanıklıdırlar. Çok uzun ömürlüdürler. Yüz, yüzelli yıl kadar yaşar.

Kaplumbağa sık sık ölümsü bir uykuya dalar. Yaşadığı çevrede sıcaklık düşmeye başlayınca hayvan iyice uyuşup kalır. Bol Güneş ışığı alan kuru topraklarda kendine bir delik kazıp bütün kışı orada geçirmek üzere içine girer. Deniz kaplumbağaları ise çukur kazacak yerde kendilerini denizin derinliklerine bırakıp sıcak günlerin gelmesini beklerler.

Günümüzde, soyunu sürdürmekte olan 250’ye yakın kaplumbağa türü bulunmaktadır.

Baş ve Ayaklar

Kaplumbağaların başı vücutlarına oranla çok küçüktür. Ağızları bir kuşun gagasına benzer. Dişlerin yerini sert ve kesici yapıda boynuzsu bir tabaka almıştır. Kaplumbağalar, bununla besinlerini yakalar ve parçalarlar. Dil kısa ve yumuşaktır.

Ayaklarına gelince, bunların uçlarında beşer parmak vardır, karada ve bataklıklarda yaşayan kaplumbağalarda bunlar hareketlidir. Uçlarındaki tırnaklar kıvrık ve serttir. Bataklıklarda yaşayan kaplumbağalarda birbirleriyle bir zar aracılığıyla birleşmiş küreğe benzer bir durum almıştır. Bunların arka ayak parmaklarının sayısı dörttür. Deniz kaplumbağalarında ise parmaklar bitişiktir. Bu yüzden parmaklar tek başlarına hareketsizdirler.

Üreme

Kaplumbağalar yumurtlama yolu ile ürerler. Yumurtalar genellikle yuvarlaktır. Dişi kaplumbağa yazın yumurtlar. Bunları nemli toprakta arka ayaklarıyla oyduğu bir çukurun içine bırakır. Sonra yabancı hayvanlar ve insanlar almasın diye yumurtaların üzerini toprak ile örter. İki ay dolmadan yavrular yumurtadan çıkar, kendi kendilerine beslenirler.

Türkiyede Bulunan Bazı Kaplumbağa Türleri [değiştir]

  • Mahmuzlu Akdeniz kaplumbağası (Testudo graeca)
  • Herman kaplumbağası (Testudo hermanni)
  • Benekli kaplumbağa (Emys orbicularis)
  • Çizgili kaplumbağa (Mauremys caspica)
  • Fırat kaplumbağası (Refetus euphraticus)
  • Sini kaplumbağası (Caretta caretta)
  • Yeşil kaplumbağa (Chelonia mydas)
  • Nil kaplumbağası (Trionyx triunguis)

 

akdeniz, karadeniz ve atlantik okyanusu’nda yaşayan kaplumbağa türü. kabuğunun uzunluğu 80 – 1.20 metre arasında değişir. kafası cüssesine göre büyük olurken kuyruğu ise aksine cüssesine oranla oldukça küçüktür. arka ayakları ön ayaklarından daha gelişmiştir. yalnız başına yaşayan bu kaplumbağa cinsi, yalnızlığını sadece çiftleşme döneminde bozar. dişi yumurtlamayı gece yapar ve yumurtalarını kuma gömer. 2-3 ay kuluçka dönemi vardır. yavru carettalar 10-12 yaşında yetişkinliğe ulaşırlar. uluslararası örgütler tarafından korumaya alınan bu kaplumbağalar, ülkemizin cennet sahillerine de yumurtlamaya gelirler

Kaplumbağa Hakkında ile Benzer Yazılar:

21 Mayıs 2012 Saat : 12:44
  GENEL

Kaplumbağa Hakkında Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------