Kayseri spor Hakkında

Son Güncelleme: 1 Haziran 2012 - 9:46 0 Yorum Yazar:

 kütüphane 1Başbakanı Adnan Menderes ve Kayseri Belediye Başkanı Osman Kavuncu tarafından ortaya atılmıştır.

Kayseri’de Stadyum yapılmıştı ama liglerden temsil eden profesyonel bir takımı yoktu. Taraftarlar Kayseri’de oynanan Amatör Küme Maçlarını heyecanla takip ediyorlardı.

Kayseri’yi Türkiye Şampiyonalarında Demirspor, Şekerspor, Sümerspor, Karagücü , Havagücü gibi Kayseri’nin köklü takımları temsil etmekte idi. Bu takımların yer yer başarılı sonuçlar almasına rağmen, Bu başarılar Kayseri Kamuoyunu tam olarak tatmin etmiyordu. Kısaca Kayseri’yi tam anlamda Türkiye genelinde temsil edilemiyordu. Bu da Kayseri için bir noksanlıktı.

Zamanın Futbol Federasyon Başkanı Orhan Şefik APAK, 1965 yılında Futbolu Türkiye geneline yaymaya çalışmak için büyük bir kampanya başlattı. Her ilden en az iki amatör takımın birleşmesi ile Şehrin ismini taşıyan bir takım kurmaları halın de o il Türkiye 2.ligine şartlar uygunsa almaya çalışıyordu. Anadolu’da bir çok şehir bunun üzerine Şehrin ismini taşıyan bir çok takım kurdular ve liglere müracaat ettiler. Kayseri’nin ileri gelenleri Türkiye genelinde bu kampanyaya müracaat etmek için Kayseri ismini taşıyan bir takım kurmak için çalışmalara başlatıldı.
Bir çok kere bir araya gelen Kayseri’nin ileri gelenleri bir netice alamadı. 1966 yılına kadar bir çok takım liglere müracaat ettiler ve direkt olarak 2.ligde oynamaya başladılar. Takım sayınısın artması ile diğer takımları yeni kurmayı düşündükleri 3.lige alacaklarını TFF duyurdu. Bunun üzerine Kayserispor’un kuruluş işlemlerine hız verildi.

1966 Yılının Haziran ayına gelindiğinde halen işlemler neticelendirilememişti. Şehrimizin spor otoriterlerinden Merhum Necdet Soner ile Rauf Işıldar Zamanın Bölge Müdürü ibrahim Bamyacıoğlu’nu ziyaret ederler. Necdet Soner 150 Bin nüfuslu kentimizden söz ederek ikinci profesyonel ligde oynayacak kulübün kurulması Bamyacıoğlu’na açarak fikrini sorarlar. Spora gönül vermiş Bamyacıoğlu arkadaşlarına Napolyonun “Para Para Para” sözünü tekrarlar. “Profesyonel kulüplerin maddiyatla yaşayabileceğini bununda şimdilik mümkün olmayacağını imkan sağlanırsa memnun olacağını ” söyler.

Necdet Soner ve Rauf Işıldar birkaç gün sonra tekrar buluşurlar. Kayseri Sosyal faaliyetlerin her zaman destekçisi olan ve Kayseri’lilerin Kurmuş olduğu İşçi Kredi Bankası Genel Müdürü Rifat Gönen’e giderler. Spora da eğilmesini böyle bir kulübün kurulmasında öncü olması için ricada bulunurlar. Rıfat Gönen maddi olanağın Spor sever Kayseri’lilerden temin edilebileceğini kendisine düşen görevi seve seve yapabileceğini vaad eder.

Bu görüşmeden sonra Kayseri’nin ileri gelenleri Şeker Fabrikasında kuruluş toplantısını yaparlar. Bu toplantıda Erciyesspor, Sanayispor ve Ortaanadoluspor kulüplerinin birleşmesi kararlaştırıldı. Çeşitli kulüplerimizin tüzüklerinin temini için mektuplar yazılır.

Daha önce Eskişehir’de Vali Muavini olan Osman Gümrükçüoğlu Eskişehir’e giderek Eskişehirspor’un tüzüğünü getirdi. Tüzük komisyonunda Eskişehirspor ve Fenerbahçe’nin tüzükleri incelettirildi. Eskişehirspor’un tüzüğü bünyemize uydurularak Mücahit Pekçetinkaya tarafından daktilo edildi. Şehrin ileri gelenleri bir araya gelerek bir genel kurul düzenlenir. Bu Genel Kurulda yapılarak, 01 Temmuz 1966 tarihinde KAYSERİSPOR’un kurulun kuruluş işlemi resmiyette tamamlanmış olur.

Forma rengi ise Lav edilen ERCİYESSPOR’un renkleri olan SARI – KIRMIZI oybirliği ile kabul edilir. Kulübün arması da, Mavi renkler ile ERCİYES DAĞI altında ise Sarı zeminde Kırmızı K ve Kırmızı Zeminde Sarı S harfi altında ise 1966 yılı yazmaktadır. İsmi Logosu ve Forma rengi kabul edildikten sonra Bir dilekçe ile Beden Terbiyesi Bölge Başkanlığı kanalı ile Ankara Genel Müdürlüğüne gönderilir. Zamanın Futbol Federasyon başkanı Merhum Şeref Apak geç kalındığından ikinci lige alınamayacağımız cevabını bölgeye gönderir.

Bu cevap Kayseri’de adeta bomba etkisi yapar. Bunun üzerine şehrin eleri gelenleri tekrar bir araya gelerek toplantı üstüne toplantı yaparlar. Toplantıya katılanlar biliyorlardı ki bu birlikteliği bir daha sağlayamayacaklarından bu fırsatı kaçırmak istemiyorlardı.
Yine bu toplantıların birinde Necdet Soner Tayyare Fabrikasına (Hava İkmal Bakım Merkezi) İbrahim Bamyacıoğlu ve Rauf Işıldar’ı öğle yemeğine davet eder. Yemekte sportif sohbet esnasında; Orhan Şefik Apak’a Bölge Müdürü İbrahim Bamyacıoğlu’nun mektup yazması istenir. Stadyumu ve şehir gezmesini ve Kayserispor’un liglere alınmasın ısrarla ister. Sayın Bamyacıoğlu’nun Genel Müdürlüğe yazdığı mektup üzerine Türk Futbol Federasyonu Başkanı Orhan Beyin telefonla Kayseri’ye geleceğini duyurur.

Bunun üzerine Kayseri’in ileri gelenleri Orhan Şefik Apak’ı havaalanında karşılarlar. Havaalanından doğrucu Stadyuma götürerek tesisleri gösteriler. Tesisleri seven Apak Kayseri’nin İkinci lige alındığını müjdeler.
Bu söz üzerine hareke geçen spor otoriterlerimizden Necdet Soner, Rauf Işıldar, Aydemir Doğan birlikte İşçi Kredi Bankası Müdürü Rifat Gönen’e giderek kolları sıvamasını isterler. Rifat bey bir çırpıda 65 Bin lira toplar. İlk önce takımı çalıştıracak Hocayı getirmekle başlayacaklarını, uygun olarak ta Turhal’da antrenörlük yapan Kayseri’li ve Eski Erciyesspor’lu oyuncularından Erdoğan Gürhan ile görüşmek için Rifat Gönen’den 15 Bin lira alarak Hocayı getirmeye giderler. Turhal’da bulamayınca Ankara’ya geçerek Erdoğan Gürhan ile görüşme yaparlar ve 1500 TL ’ye Teknik Direktör olarak anlaşırlar. Erdoğan Gürhan’ı alıp Kayseri’ye gelirler.
Şaban Cenkci, Rauf Işıldar, M.Necdet Soner, Seyfi Gözübüyük, Aydemir Doğan, Şevki Karamete’den kurulu transfer komitesi sporcu aramaya çıkarlar. Kulübün iskeleti olan Erciyesspor’lu ve Sanayspor’lu sporcular yanında 4-5 lira transfer ücreti ile 15 sporcu alınır. Sporcuların aylıklarının ödenmesi içinde Şeker Fabrikası 5 sporcuya, Sümer Fabrikası 4 sporcuya ve Pancar Kooperatifi ise 2 sporcuya aylıklarının ödenmesi için istihdam edilir. İlk futbolcu transferini ise Kaleci Muharrem ile yaptılar.

Kaleci Muharrem Kayserispor’un ilk transfer edilen futbolcusu olarak tarihi geçti. Daha sonra Yeşildirekspor’dan Oktay ve Zeki’yi transferleri gerçekleşti. Kayseri Demirspor’dan İsmet, Erciyesspor’dan Rahmetli Oktay Aktan (Aynı zamanda Kayserispor’un ilk Kaptanı oldu.) ve Mustafa transfer edildi. Kayseri Amatör Kümede oynayan bir çok futbolcu profesyonel yapılarak Kayserispor’un Kadrosu oluşturulmuş oldu. 1966-1967 sezonundu 2.Lig kırmızı grupta maçlarına başladı.

İlk Maçı Kayseri’de Ankara Toprakspor ile oynadı. Bu maçı Yener’in 17.Dakikada attığı gol ile 1-0 galip geldik. Bu gol Kayserispor’un ilk golü olarak tarihi geçti. Kayserispor ilk sezon şu 11 ile oynadı. 1- Muharrem, 2- İlhan, 3- Oktay, 4- Şevki, 5- Nejat, 6- Erdoğan, 7- Orhan 8- Yener, 9- İsmet, 10- Numan ve 11 Celal onbiri ile mücadele etti. İlk sezon olan 1966-1967 sezonunda 16 takımlı ligde Kayserispor 30 Maçta 9 galibiyet, 9 Beraberlik ve 12 mağlubiyet aldı. 21 gole karşılık kalemizde 33 gol yedik. Toplamış olduğumuz 27 puan ile ligi 10.sırada tamamladık.

1972-1973 Sezonunda Trabzonspor’un önünde ligi Şampiyon tamamlayarak Türkiye 1.ligine çıktık. 2 sezon ligde mücadele ettikten sonra 1974-1975 sezonunda ligi son sırada tamamlayarak 2.Türkiye ligine düştük. İleriki sezonlarda 1978-1979 sezonuna kadar 2.ligde başa oynadık. 1978-1979 sezonunda Gaziantepspor’un ardında ligi 2.sırada bitirdik.

Kayseri spor Hakkında ile Benzer Yazılar:

1 Haziran 2012 Saat : 9:46

Kayseri spor Hakkında Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------