Kralından çirkin bir ‘kaçak’

Son Güncelleme: 1 Ekim 2013 - 2:45 1 Yorum Yazar:

kaçak diziDün kaldığımız yerden devam edelim! Yok yok, ‘A.Ş.K.’ dizisi değil, ‘motif indeksi’ üzerine! Hatırlarsanız, sözlü kültürün efsanelerinde karşımıza çıkanları andıran anlatı motiflerine bugün dünyamızı renklendiren filmlerde de rastladığımızı belirtmiştik. Bu bakımdan sözlü kültürden görsel kültüre süreklilik dahi vardır. Efsanelerden sinema ve dizilere kadar izi sürülebilecek böylesi yaygın bir anlatı motifi, ‘kahramanın dönüşü (‘return of the hero’) olup en taze örneği de ATV’de başlayan ‘Kaçak’ta karşımızda.

‘Kaçak’ adı, benim yaş kuşağımdaki insanlar için unutulmaz bir kült diziyi de akla getirir. ‘Dr Richard Kimble’, ‘Komiser Gerard’ ve ‘Tek Kollu Adam’ı yani… Televizyon kültürümüzün başlangıç dönemine damga vurmuştur. Karısını öldürmekle suçlanan masum bir doktorun, peşinde bir komiser, önünde en büyük zanlı ‘tek kollu adam’ olmak üzere zincirleme kovalamaca halinde bir eyaletten öbürüne kaçışı tempoluca sunulurken Amerikan yaşantısına dair eleştirel ısırıklar da atılırdı.

Gürkan Uygun’u başrole oturtmuş yerli ‘Kaçak’, bu kült dizi ile yalnızca isim benzerliğine sahip. Belki tek başrollü bir yapım oluşu da diğer benzerlik olarak vurgulanabilir. Uygun, ‘Kurtlar Vadisi’nde unutulmaz bir karakter var etti. “Memati’den sıkıldım” diyerek ayrılması da takdire değer. Sanatçı kimliğini, giderek ticarileşen kurgu kimliğine kurban etmedi! Tabii bu, her daim ikinci plânda kalma durumuna kişisel itiraz da olabilir ki bunu da saygıyla karşılamak gerek. O, kuşkusuz çok yetenekli. Acaba bir yeni ‘çirkin kral’ mı çıkıyor diye düşünmüyor da değilim yer yer!..

Fakat eğer öyleyse de ‘Kaçak’, Uygun için ‘çirkin kral’lığa açılan bir kapı olmaktan ziyade sadece o yolda bir basamak sayılabilir. Çünkü başta vurguladığımız gibi, o çok alışıldık ‘kahramanın dönüşü’ motifini gayet mutat işleyen bir dizi var karşımızda.

İlk bölümü izlerken bol miktarda ‘western’ hatırladım: Kahraman kovboyumuz kanun kaçaklarını öldüre-yakalaya bıkmış, “yeter artık” deyip çoluk çocuğa karışmış ve çiftçilik yapmaktadır. Fakat eskiden canını yaktığı haydutlar onu bulur, o kaçınsa da üzerine gelir, karısını-çocuklarını öldürürler. O da intikam için ‘altıpatları’ tekrar kuşanır. İşte size ‘kahramanın dönüşü’!..
‘Western’lerin yanı sıra polisiyelerden de, tarihsel-fantastik yapımlardan da aşina olduğumuz bu ‘motif’ dizide şöyle karşımızda: ‘Sıkı polis’ Serhat (Gürkan Uygun), tövbe edip adını-kimliğini değiştirmiş, bir Anadolu kasabasında çay ocağı işleterek karısı ve oğluyla mütevazı bir hayata çekilmiştir. Bir gasp olayına müdahale edip medya ilgisine mazhar olunca onun izini çoktan kaybetmiş mafyatik aile, eski bir hesabı görmek için peşine düşer. Kapışmada Serkan’ın oğlu öldürülür. Sonuç, kahramanımız intikam için geri dönüş yapacaktır.
Konusu bayat ama oyuncu kurulumu çok sağlam olan dizi, seyir açısından iyi başlangıç yaptı. Sanırım Uygun’un ‘Memati’ ile bıraktığı iz de önemli bir çekim faktörü. Bundan sonrası senaryo ve reji becerisine kalmakta. Özellikle Uygun, her türlü özgünlük denemesine müsait bir oyuncu. İyi değerlendirilmesi gerekir bu ‘kralından çirkin’ adamın!..radikal

Kralından çirkin bir ‘kaçak’ ile Benzer Yazılar:

1 Ekim 2013 Saat : 2:45
  GENEL

“Kralından çirkin bir ‘kaçak’” için 1 Yorum

  1. can dedi ki:

    dizinin ikinci bölümde sona doğru doktorun yani serhatı tedavi eden tıpı terk etmiş doktorun telefonunda calan müzik ne idi yardımcı olursanızn sevinirim

Kralından çirkin bir ‘kaçak’ Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------