MİLGEM-3’ün teslim tarihi açıklaması

Son Güncelleme: 20 Ekim 2013 - 8:03 0 Yorum Yazar:

MİLGEM 3Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Faruk Özlü, MİLGEM-3’ün, inşaat ve test aşamalarının tamamlanmasıyla 3 yıl içinde teslim edileceğini söyledi.

Özlü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin milli savunma ihtiyacı konusunda yerli üretim çalışmalarına devam ettiğini anlattı.
Milli Gemi (MİLGEM) Projesi kapsamında yapılan ikinci milli gemi TCG Büyükada’nın 27 Eylül’de törenle Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildiğini hatırlatan Özlü, “MİLGEM-3’ün kaynağı yapıldı. Heybeliada ve Büyükada nasıl üretilmişse, ‘MİLGEM-3 ve 4 de o şartlarda üretilecek” dedi.
Özlü, MİLGEM-3’ün inşaasına 27 Eylül’de başlandığını kaydederek, “Genelde yapım süreleri 36 ayı buluyor. İnşaası, test aşamaları bittikten sonra 3 yıl içinde teslim edilecek” diye konuştu.

Uzun menzilli füze savunma sistemi ihalesinde Çin Halk Cumhuriyeti’nden CPMIEC firması ile sözleşme görüşmelerine başladıklarını anımsatan Özlü, “Görüşmeler muhtemelen yıl sonuna kadar sürer, anlaşma sağlanırsa yıl sonunda imzalar atılır” ifadesini kullandı.

Görüşmelere ilişkin birkaç ülkeden tepki aldıklarına dikkati çeken Özlü, sözlerini şöyle tamamladı:
“İlk teklif ile ikinci teklif arasında 1 milyar dolar fark var. Çin’in verdiği teklif diğerlerinden daha ucuzdu. Hem teknik puanı yüksek hem fiyatı ucuz hem yerli katkısı fazla hem de teslimat süresi erken olduğu için çok iyi bir teklifti. İlk önce onlarla görüşeceğiz, anlaşırsak imzalayacağız, anlaşamazsak ikinci sıradaki İtalya-Fransa işbirliği firmasıyla görüşeceğiz.”
Kaynak: AA

MİLGEM-3’ün teslim tarihi açıklaması ile Benzer Yazılar:

20 Ekim 2013 Saat : 8:03
  GENEL

MİLGEM-3’ün teslim tarihi açıklaması Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------