Milli Parklarımız

Son Güncelleme: 19 Mayıs 2012 - 7:07 0 Yorum Yazar:

kütüphane 1Bilimsel ve estetik bakımından, milli ve milletlerarası ender bulunan tabii ve kültürel kaynak değerleri ile koruma, dinlenme ve turizm alanlarına sahip tabiat parçalarıdır. Ülkemizde 33 adet Milli Park ilan edilmiş alan bulunmaktadır. Bunlar;

–  Adıyaman – Nemrut Dağı Milli Parkı –  Çorum – Alacahöyük Tarihi Milli Parkı
–  Afyon – Başkomutan Tarihi Milli Parkı –  Denizli – Honaz Dağı Milli Parkı
–  Ankara – Soğuksu Milli Parkı –  Isparta – Kızıldağ Milli Parkı
–  Antalya- Altınbeşik Mağarası Milli Parkı –  Isparta – Kovada Gölü Milli Parkı
–  Antalya – Beydağları Sahil Milli Parkı –  Kastamonu – Ilgaz Dağı Milli Parkı
–  Antalya – Güllük Dağı Milli Parkı –  Kastamonu – Bartın Küre Dağları Milli Parkı
–  Antalya – Köprülü Kanyon Milli Parkı –  Konya – Beyşehir Gölü Milli Parkı
–  Artvin – Karagöl Sahara Milli Parkı –  Manisa – Spil Dağı Milli Parkı
–  Artvin – Hatila Vadisi Milli Parkı –  Muğla – Marmaris Milli Parkı
–  Aydın – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı –  Muğla – Saklıkent Milli Parkı
–  Balıkesir- Kazdağı Milli Parkı –  Nevşehir – Göreme Tarihi Milli Parkı
–  Balıkesir – Kuşcenneti Milli Parkı –  Niğde – Aladağlar Milli Parkı
–  Bolu – Yedigöller Milli Parkı –  Osmaniye- Karatepe- Aslantaş Tarihi Milli Parkı
–  Bursa – Uludağ Milli Parkı –  Rize – Kaçkar Dağları Milli Parkı
–  Çanakkale – Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı –  Trabzon – Altındere Vadisi Milli Parkı
–  Çanakkale – Troya Tarihi Milli Parkı –  Tunceli – Munzur Vadisi Milli Parkı
–  Yozgat – Yozgat Çamlığı Milli Parkı

Yeri: Adıyaman ili; Nemrut Dağı Milli Parkı, Kahta ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır.

 Ulaşım: Adıyaman il merkezinde Kahta’ya bağlantı sağlayan karayolu ile ulaşım sağlanmakta olup, Milli Park alanı Kahta’ya 9 km, Adıyaman’a 43 km uzaklıktadır.

        Özelliği:  Nemrut Dağı ve Kommagene Kralı Antiochos’a ait Tümülüs ve kutsal alanlar, Milli Park’ın ana özelliğini teşkil etmektedir.

Antiochos’un tümülüsü ve dev heykelleri, Arsameia(Eskikale),Yenikale, Karakuş Tepe ve Cendere Köprüsü Milli Park içerisinde kalan kültürel değerlerdir. Eski çağlarda “Kommagene”olarak anılan bu bölgede, I.Mithradates tarafından bağımsız bir krallık kurulmuş, krallık onun oğlu I.Antiochos (MÖ 62-32)un egemen olduğu yıllarda önem kazanmıştır. MS.72 yılında da Roma’ya karşı yapılan ve kaybedilen savaş ile krallığın bağımsızlığı sona ermiştir.Nemrut Dağı doruğundaki kalıntıları yerleşme yeri olmayıp Antiochos’un Tümülüsü ve kutsal alanlardır. Tümülüs, 2150 metre yüksekliğinde, Fırat Nehri geçitlerine ve ovalarına hakim tepe üzerinde bulunmaktadır. Kralın kemiklerinin yada küllerinin anakayaya oyulmuş odaya konulduğu ve 50 metre yüksekliğinde ve 150 metre çapındaki tümülüs ile örtüldüğü düşünülmektedir. Girişi kuzeyden olup doğuda ve batıda dini törenlerin yapıldığı teras şeklindeki avlular yer almaktadır.Her iki terasta da aslan ve kartal heykelleri arasında yüksekliği 7 metreye ulaşan oturur vaziyette dev heykeller sıralanır, bunlar yazıtları ve kabartmaları olan ortostad (dik olarak konulan büyük taş bloklar)’la çevrilmiştir. Eski Kahta Köyü yakınında Kommagene’nın başşehri Arsameia yer alır. Burada, Mithridates’in kutsal alanı bulunmaktadır. Yine Eski Kahta yakınında Kocahisar Köyü civarında sarp kayalar üzerine kurulmuş Yenikale yer alır. Kale ortaçağ etkileri taşırsa da geç devre aittir. İçinde su depoları, hamam, cami ve Kahta Çayı’na inen gizli su yolu bulunmaktadır.

Kahta Çayı’nın bir kolu olan Cendere Çayı’nın daraldığı yerde iki ana kaya üzerinde tek kemerli olarak yapılan Cendere Köprüsü yer almaktadır. Köprü sütunları üzerindeki kitabeye göre Kommagene şehirleri tarafından Roma İmparatoru Septimus Severus(MS 193-211)ile karısı ve oğulları onuruna yaptırılmıştır. Arsameia’nın 10 km güneybatısında 21 metre yüksekliğinde krallık kadınlarının gömüldüğü Karakuş Tepe Tümülüsü bulunmaktadır.

        Görülebilecek Yerler: Nemrut Dağı ve Kommagene Kralı Antiochos’un Tümülüsü ile kutsal alanları, dev heykeller, Arsameia(Eski Kale),Yeni Kale, Karakuş Tepe ve Cendere Köprüsü en başta ziyaretçilerin görmesi gerekli yerlerdir.

        Mevcut Hizmetler ve Konaklama: Park içerisinde konaklama, yeme-içme olanakları bulunmaktadır. Nemrut Dağı Milli Parkı’nda otel, Karadut ve Kahta’da pansiyonlar mevcuttur.

İli : ADANAMilli Parkın Adı : KABATEPE-ASLANTAŞ MİLLİ PARKI

Ulaşım : Akdeniz Bölgesinde, Adana İlinin Kadirli İlçesine 22 km. uzaklıkta ve Ceyhan ırmağının kenarında yer alan Milli Parka Adana- Kadirli ve Adana-Osmaniye karayolu ile ulaşılmaktadır.
Kaynak Değerleri : Anadolu’da Kızılırmak kavisi içerisine M.Ö. 2000 yıllarında yerleşen Hattilerin devamı olan Hititler, M.Ö. 1750’de krallık kurmuşlar ve M.Ö. 1450’de doğunun en önemli İmparatorluklarından biri olmuşlardır. M.Ö. 1200 yıllarında Deniz kavimleri tarafından yıkılan Hitit İmparatorluğu’ nun merkez Hattuşaş (Boğazköy) ‘ı terk ederek güneydoğuya çekilen Hititler M.Ö. 8. yüzyılda Kilikya bölgesine hakim olan Kral Asitowada tarafından Karatepe – Aslantaş yöresinde bir Hitit Krallığı kurmuşlardır. Sınır kalesi olan Karatepe – Aslantaş ile Ceyhan nehrinin karşı yakasındaki Domuztepe ‘de görülen harabeler ve özellikle kuzey-güney kapıları ile kapı aslanları, kalıntılarının en ilginç olanlarıdır. Ortaya çıkarılan eserler modern müzecilik anlayışına uygun olarak tarihi çevreleri içinde onarılarak açık hava müzesi haline getirilmiştir. Karatepe – Aslantaş’ın en önemli özelliklerinden biride yapılan kazılarda bulunan Fenike alfabesi ile yazılmış olan yazıtın aram diline çevrilmesi, Hitit niyeoglif yazısının çözülmesine yardımcı olmuştur. Kızılçam, ılgın, meşe türleri ve maki florasının meydana getirdiği bitki örtüsü, karaca, domuz, çakal,tavşan,tilki,turaç,keklik gibi yaban hayvanlarının toplulukları ile Ceyhan nehrinde yayın ve sazan balıkları bulunmaktadır.
Görülmesi Gereken Yerler : Roma ve Bizans döneminde de yerleşim gören alanda özellikle Pınarözü köyü yakınlarında bazilika tipinde bir tapınağın tabanında görülen çok renkli mozaikler üstün sanat değeri ve kültürel peyzaj özelliği taşımaktadır. Nisan ve Kasım ayları arasında Parkın arkeolojik ve tabii değerleri, açık hava müzesi görülebilir.
Mevcut Hizmetler : Günübirlik reakrasyonel faaliyetlerden piknik. Baraj gölü çevresindeki mevcut patikalardan doğa yürüyüşleri yapılabilir. Çadır,karavan ve motor karavan ile konaklama yapılabilir.
İli : ANKARA
Milli Parkın Adı : SOĞUKSU MİLLİ PARKI
Ulaşım : Ankara İline 80 km. kaplıcaları ile ünlü Kızılcahamam İlçesine 2 km. mesafede bulunan Milli Parka Ankara-İstanbul karayolu ile ulaşılmaktadır.
Kaynak Değerleri : İç Anadolu stebinde Kuzey Anadolu’nun gür ve yeşil ormanlık bölgelerine geçiş kuşağında yer alan saha, iki ana vadiye açılan pek çok yan dere ve vadiler arası düzlüklerden meydana gelen jeomorfolojik bir yapıya sahiptir. Andezit, bazalt,tüf ve anglomeralar jeolojik yapının ana kayaçlarıdır. Bu arazi yapısı üzerinde, tabii görünüşünü koruyan karaçam, sarıçam, meşe ve kavak ağaçlarından oluşan ve alt flora türleriyle zenginleşmiş bir orman dokusu bulunmaktadır. Yaban domuzu, ayı, kurt, tilki, geyik, sansar ve kuşlardan akbabalar sık görülebilen yaban hayvanlarıdır. Parkta en yaygın kulanım şekli pikniktir. Yürüyüş, dağcılık,tırmanma sporları da yapılabilir.
Görülmesi Gereken Yerler : Park sahasında manzara günün her saatinde çok çeşitli ve değişik güzelliktedir. Milli Park haricinde, Milli Parka bağlı pırnak, keklik ve sülün üretme istasyonu bulunmaktadır. Üretme istasyonunda kınalı keklik, çil keklik , şahin, sülün, bıldırcın ve güvercin bulunmaktadır.
Mevcut Hizmetler : Park, yürüyüş, dağcılık ve piknik yapmak için uygun-dur. Milli Park dahilinde idare binası, misafirhane, gazino, memba suyu işletmesi, büfe, müze, açık hava tiyatrosu ve turistik otel mevcuttur. Çadır ve karavanla konaklama mümkün olduğu gibi bungalowlarda da kalınabilinir.
İli : ANTALYA
Milli Parkın Adı : GÜLLÜK DAĞI MİLLİ PARKI
Ulaşım : Akdeniz Bölgesinde, Antalya İli Korkuteli İlçesi sınırları içinde ve Toros Dağları üzerinde yer alan Milli Park Antalya’ya 34km. uzaklıkta olup,Antalya-Korkuteli karayolu ile ulaşılır.
Kaynak Değerleri : Antalya’nın kuzeyinde geniş düzlükler meydana getiren traverten basamaklarından sonra yükselen Torosların Güllük Dağı yamaçlarında yer alan antik Termessos şehrini, Anadolu’nunyerli ırkı olan Solimler kurmuştur. Termessos ve Solimler hakkında kesin bilgi olmamakla birlikte Bellerofan efsanesine bağlı olarak Homeros’un “İlyada” sında Solimlerden Termessos halkı olarak bahsedilmektedir. Termessosun tarih sahnesine çıkışı M.Ö. 334 de İskender’in bölgeden geçtiği tarihle başlar. Aşağı şehir, şehir merkezi ve mezarlık olarak 3 bölümde gelişen şehir, Roma döneminde en parlak çağlarını yaşamıştır. Şehrin surları, kuleler, kral yolu , hadrian kapısı, gymnasium agora, tiyatro, odeon, zengin süslemeli mezarlar, şehrin suyunu sağlayan sarnıçlar ve drenaj sistemi termessos’un en görkemli yapılarının kalıntılarıdır. Milli Parkta; Güllük Dağının sarp kayalıkları, duvarları 600 m ye kadar yükselen Mecine Kanyonu gibi jeomorfolojik güzellikleri yanında Akdeniz İklim tipinin bitki topluluklarını sergileyen orman ve maki örtüsü, bu doğal yaşam ortamında barınan dağ keçisi, alageyik, şah kartal gibi nadir yaban hayvanı türleri bulunmaktadır. Milli Parkta düzenlenmiş piknik ve kamp alanlarından faydalanılabilinir.
Görülmesi Gereken Yerler : Antik termesos şehri kalıntıları, Güllük Dağının değişik jeolojik ve jeomorfolojik oluşumları, Akdeniz bitki topluluklarının sergilendiği orman ve maki toplulukları, zengin faunası gibi doğal ve kültürel pek çok özellikleri görülmeye değer bir sahadır. tarihi ve antik Termesoss şehri kalıntıları günümüze kadar en iyi şekilde korunarak ulaşabilmiş eserlardendir.
Mevcut Hizmetler : Milli Park içerisindeki ziyaretçi merkezi her türlü donanımıyla ziyaretçilere park hakkındaki bilgileri verebilecek şekilde hizmet vermektedir. Doğa okulu olarak Milli Park genel Müdürlüğü üniversiteler ve Tübitak ile işbirliği içerisinde doğa derslerinin uygulamalı olarak gerçekleştirildiği bir sahadır. Burada rekrasyonel faaliyetlerden özellikle doğa yürüyüşleri tercih edilirken piknik imkanlarıda söz konusudur.Kırgazinosu günübirlik aktivitelere hizmet vermektedir.
İli : ANTALYA
Milli Parkın Adı : BEYDAĞLARI SAHİL MİLLİ PARKI
Ulaşım : Antalya-Kemer-Kumluca devlet karayolu ile ulaşılır.
Kaynak Değerleri : Batı Toroslar’ın genç dağlar kuşağını içine alan yörenin jeolojik yapısı, genellikle kalker ve serpantin kayaçlarından meydana gelir. Akdeniz Bölgesi’nin bütün ekolojik şartlarına sahip sahada, bitki örtüsü deniz kıyısında fıstık çamları ile başlar. Yükseldikçe kızılçam, karaçam ve 1000 m’nin üstünde sedir ağaçları görülür. Park sınırları içinde bine yakın bitki türü ve bunların içinde de 21 endemik türün bulunuşu, milli parkın tür yönünden çeşitliliğini göstermektedir. Alanda ayı, dağkeçisi, yaban domuzu, tilki, çakal, kurt, sansar ile çeşitli kuş ve balık türleri yaban hayatının bireyleridir. Antik çağlarda Likya olarak bilinen bölgenin doğusunda yer alan milli park, tarih öncesi dönemlerden itibaren iskan bölgesi olmuştur. Sahilin kuzeyindeki Beldibi Mağarası’ndaki buluntular bunu ispatlamaktadır. Milli parkın en önemli yerleşim yerleri; M.Ö. VII. yüzyılda Rodos Kolonisi olarak kurulan Phaselis (Tekirova) ve Olympos şehirleridir. Ayrıca Kemer yakınlarında Idyros, Adrasan Limanı ve Gagai diğer tarihi yerleşimlerdir. Olympos’un birkaç kilometre batısındaki dağlık arazide kalker ve serpantin formasyonları kontağındaki çatlaklardan çıkan ve “Likya’ nın sönmeyen ateşi” diye adlandırılan doğalgaz, yüzyıllardır yanmakta ve Bellerophentes mitosuna Chimaira (Yanar Taş) adıyla geçerek yöreye mitolojik değer kazandırmaktadır. Akdeniz Bölgesi iklim şartlarına sahip alanda yılın 7-8 ayında her türlü deniz sporları, piknik, kamp, yürüyüş yapılabilir ve arkeolojik alanlar gezilebilir.
Görülmesi Gereken Yerler :
Mevcut Hizmetler : Milli parktan; her türlü deniz sporları, piknik, çadırlı kamp, yürüyüş, arkeolojik alanlar gezilerek yararlanılabilir. Kındılçeşme günübirlik kamp alanı ile Büyükçaltıcak , Küçükçaltıcak, Topçam günübirlik alanlarından faydalanılabilir. Milli park içinde otel, motel ve kamp alanları vardır.
İli : ANTALYA
Milli Parkın Adı : KÖPRÜLÜ KANYON MİLLİ PARKI
Ulaşım : Akdeniz Bölgesinde, Antalya İli, Manavgat İlçesi sınırları içerisinde yer alan Milli Park’a Antalya’nın 49. km’sinden ayrılan asfalt bir yol ile gidilir. Bu yol Akdeniz sahillerinden ayrılıp Taşağıl’dan geçip Beşkonak’a ulaşır.
Kaynak Değerleri : Milli Parkın rekreasyonel dokusunu Köprü Irmağı teşkil eder. Bu ırmağın değişken karakteri rafting sporu için ideal alanı yaratır. Ağaçlarla gölgelenen nehir kenarında günübirlik ve kamp kullanma alanları Milli Parkın en önemli aktivitelerini teşkil eder. Bölgenin kil, kumtaşı, konglomera ve kalker kayaçlarından meydana gelen jeolojik yapısı karstik yer şekillerinin oluşmasına imkan sağlamaktadır. Milli Parkın ana kaynağını oluşturan Köprü Irmağının, Bolasan Köyü ile Beşkonak arasında meydana getirdiği yarma vadi, 14 km. uzunluğu ve 100 m yi aşan duvarlarıyla ülkemizin en uzun kanyonudur. Milli Parkta vadi tabanlarından, dağların çıplak doruklarına doğru çam, selvi, sedir ve çok sayıda yapraklı ağaç türlerinden meydana gelen bitki örtüsü zengin maki topluluğu ile desteklenmektedir. 400 hektarlık saf Akdeniz selvisi ormanı, flora özelliklerinin en önemli ve en belirgin alanıdır. Milli Parkın yaban hayatı listesinin oldukça geniş olmasına rağmen usulsüz avlanmalar sonucunda türler azalmıştır. Yaban Hayatının belli başlı üyeleri; geyik, dağ keçisi, ayı, tilki, kurt, tavşan, sansar ve porsuktur. Köprü ırmağı ve kollarında bol miktarda alabalık bulunmaktadır.
Görülmesi Gereken Yerler : Milli Park tabii güzellikleri kadar, zengin kültürel kaynağa da sahiptir. M.Ö. 5 . yüzyılda kurulmuş antik Selpe şehrinin tiyatrosu, agarası, Zeus ve Artemis tapınakları, sarnıçları, su kemeri, Köprü Irmağı ve Kocaçay üzerinde bulunan Oluk ve Büğrüm Köprüleri ile Selpe’yi Pamphyliç sahil şehirlerine bağlayan taş kaplamalı tarihi yolu Şehrin kalıntılarının en çarpıcı örneklerini sergileyen bu arkeolojik değerleri görülebilir. Renkli, hareketli ve çeşitli peyzaj örneklerinin bir arada görüldüğü köprü ırmağı da diğer görülmesi gereken bir kaynaktır.
Mevcut Hizmetler : Parkın rkreasyonel dokusunu Köprü teşkil eder. Bu ırmağın değişken karakteri çeşitli su sporlarına imkan sağlamaktadır. Irmak rafting sporları için ideal alandır. yoğun bitki dokusuyla gölgelenen nehir kenarındaki günübirlik ve kamp kullanma alanları Milli Parkın en önemli aktivitelerini teşkil ederve özel şahıslara ait yeme-içme ihtiyacını karşılıyarak tesisler ziyaretçilere hizmet içermektedir. Konaklama imkanı ziyaretçilerin primitif kamping yapmalarıyla sınırlıdır. Ancak, isteğe bağlı olarak çevredeki yerleşim yerlerinde kalınabilir.
İli : ARTVİN
Milli Parkın Adı : KARAGÖL-SAHARA MİLLİ PARKI
Ulaşım : Karagöl Savşat İlçesinin 45 km. kuzeyinde yer almaktadır. Sahara ise Şavşat İlçe Merkezine 17 km. uzaklıkta bulunmaktadır.
Kaynak Değerleri : Karagöl; genel olarak sahada paleojen ve neojen araziler yer alır. Kayaçlar genellikle sedimanter kökenlidir. Karagöl ve çevresi yer yer vadilerle yarılmıştı. Bu yarılmalar yörede heyelan ve kütle hareketlerinin aktif olmasına neden olmuştur. Karagöl rotasyonel olarak kayan kütlenin gerisindeki çanakta biriken suların meydana getirdiği bir heyelan gölüdür. Göl çevresi ladin ve çamların meydana getirdiği yoğun ormanlarla kaplıdır. Bu doğal öğelerin ördüğü Karagöl, ender manzara güzelliklerine sahiptir. Ayrıca gölün kuzeydoğusundaki Bagat mevkii ve çevresinde çim kayağı pisti niteliğine sahip alanlar mevcuttur. Sahara yaylası; yörenin genel olarak örtü bazaltlarından meydana gelen bir jeolojik yapısı vardır. Örtü bazaltlarının sıyrıldığı yerlerde Tersiyer arazisi ortaya çıkar. Yer yer derin vadilerle parçalanan yörede eğim değerleri oldukça yüksektir. Sahara, bu eğimli arazide 1700-1800 m’ lerde yer alan sınırlı düzlüklerden biridir. Orman örtüsü ladin ve göknarlardan meydana gelmiştir. Alt zonlarda sarıçam da bulunmaktadır. Yörede antropojen step karakterinde sahalarda geniş alanlar kaplamaktadır. Kocabey Yaylası ve çevresinde Alpin Zona ait bitki türleri yer almaktadır. Reşat deresi kenarında 1700-1800 m lerde kademeli olarak yer alan düzlüklerde aynı zamanda “Sahara Pancar Şenlikleri” yapılmaktadır. Bu şenliklere bölge dışında oturan yöre insanları katılarak bölgeye iç turizm açısından oldukça büyük ekonomik katkı sağlamaktadır. Sahanın arz ettiği bu rekreasyonel potansiyel ve doğal güzelliklerinin korunması amacıyla 3766 hektarlık kısmı 1994 yılında Milli Park kapsamına alınmıştır.
Görülmesi Gereken Yerler :
Mevcut Hizmetler : Milli parklar Genel Müdürlüğne ait Milli Parkın Karagöl kesiminde kırgazinosu olarak kullanılan aynı zamanda konaklama imkanı da bulunan bir tesis bulunmaktadır. Karagölün doğu ve batısında bulunan ormanlık alanlar günübirlik ve kamping tesislerinin geliştirilmesine uygun nitelikte olmakla birlikte düzenli bir günübirlik ve kamp sahaları değildir. Ancak, kullanımı mümkündür. Sahara kesiminde ise; yayla özelliği gösteren yörede; mevcut Kocabey Yaylası kışları konaklama merkezi olarak sabit tesisli hizmet sunacak potansiyel arz etmektedir. Milli Parklar Genel Müdürlüğüne ait kırgazinosu, primitif kamping, sahara’daki Karabey Yaylasındaki yayla evleri konaklama için uygundur.
İli : AYDIN
Milli Parkın Adı : DİLEK YARIMADASI-BÜYÜK MENDERES DELTASI MİLLİ PARKI
Ulaşım : Ege Bölgesinde Aydın İlinin Kuşadası ve Söke İlçeleri sınırları içerisinde yer alan Milli Park’a, Kuşadası-Söke karayolu ile ulaşılır. Milli Park Kuşadası’na 28 km. , Söke’ye 34 km. uzaklıktadır.
Kaynak Değerleri : Samsun dağının Ege Denizine doğru uzantısıyla şekillenen Dilek Yarımadası’nın jeolojik yapısı, palezoik şistler, mezozoik kalkerler ve mermerler ile neojen tortul kütlelerden meydana gelmiş, Menderes mastının bir parçasıdır. Yarımada kumlu, killi, yatık ve yüksek kıyı şekillerini içeren plajlarıyla ilgi çekici kıyı özelliklerine sahiptir. Milli Park’ın özellikle kuzey kesimi Akdeniz Bölgesinde ender görülen potansiyelde bitki örtüsüne sahiptir. Özellikle defne ve kestane bitki kuşakları ile Akdeniz maki florasının hemen bütün bitki türleri Yarımadada en canlı ve sağlıklı örnekleriyle yer almaktadır. Kuzey Anadolu ormanlık yörelerine has kestanenin, en güneye indiği, Ülkemizde birkaç yerde bulunan kartopunun, Finike ardıcının küçük bir topluluk meydana getirdiği, pırnal meşesi, dallı selvilerin birlikte yetiştiği tek yerdir. Milli Park nesli tükenmeye yüz tutmuş Anadolu parçasının batıda yaşadığı son noktadır. Ayrıca Akdeniz Ülkelerinde korunan türler arasında da bulunan Akdeniz Foku ve Deniz kaplumbağaları Milli Park’ın kıyılarında yaşama ve üreme olanağı bulmuştur.
Görülmesi Gereken Yerler : Milli Parkın hemen kuzeydoğusu sınırında Dilek Tepesi eteğinde Güzelçamlı Köyü yöresindeki kutsal olan M.Ö.9-8. yüzyıllarda “lyonya ‘nın siyasal ve bilimsel merkezi “ olan Panionion Konfederasyonu’n toplantı yeri olarak kullanılmıştır.
Mevcut Hizmetler : Parkın sahip olduğu koylarda günübirlik kullanım alanları mevcut olup, ziyaretçinin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Ayrıca kırgazinosu ve büfelerde mevcuttur. Çadır ve karavanla konaklama imkanı vardır.
İli : BALIKESİR
Milli Parkın Adı : KUŞCENNETİ MİLLİ PARKI
Ulaşım : Marmara Bölgesinde, Balıkesir İli Bandırma İlçesi sınırları içinde Kuş Gölü (Manyas Gölü) ‘nün Kuzeydoğusunda yer alan Milli Parka Balıkesir-Bandırma karayolu ile ulaşılabilir.
Kaynak Değerleri : Kış mevsimin sonlarına doğru Kuş Gölü’nün suları yükselmeye başlar ve kuzeybatı kıyısındaki , küçük söğüt korusunu ve etrafındaki sazlıkları kaplar. Kışın bahara döndüğü günlerde soğuk devreleri güney ülkelerinde geçiren göçmen kuşlar yuva kuracak yer olarak sessizlik içindeki Kuşcenneti Milli Parkını seçerler. Yuvalarında yumurtlar, kuluçkaya yatarlar. Yavrular gözlerini burada açarlar, beslenir, büyür, serpilir ve gelecek yıl yine gelmek üzere uzaklara uçarlar. Göl suları, söğüt korusu ve sazlıkların sağladığı beslenme, güvenlik ve barınma olanakları ile elverişli iklim şartları, Avrupa-Asya kıtaları arasında büyük kuş göçlerini bu küçük (64 Ha.) yurt köşesine yönelterek, yörenin milletlerarası seviyede ün kazanmasına neden olmaktadır. Kaşıkçıdan balıkçıllara, çeltikçiden karabataklara, sazbülbülünden pelikanlara, kuğudan kazlara, ördeklere kadar kuluçka yapan, kışlayan ve göç sırasında uğrayan 239 kuş türünden 2-3 milyon kuş her yıl buraya uğramaktadır. Kuşcenneti Milli Parkı’nın ülkemizdeki diğer Milli Parklardan farklı özel bir yeri vardır. Milletlerarası düzeyde önem taşıyan Milli Parktaki kuş zenginliği ve Milli Park tanımı içindeki başarılı koruma uygulaması nedeniyle 1975 yılında Avrupa Konseyince A sınıfı Avrupa diploması verilmiştir. 1981-1986-1991 ve 1996 yıllarında bu diploma yenilenmiştir.
Görülmesi Gereken Yerler : Kuşcenneti’ nde kuş yaşamının ilgi çekici dönemlerini izleme imkanı, Mart-Temmuz ve Eylül-Ekim ayları arasındadır. Gözetleme kulesinden geniş bir çevre gözetlenebilir.
Mevcut Hizmetler : Milli Parkta bulunan müze ve idare merkezinde parkta başta kuşlar hakkında geniş bilgi verilmektedir. Milli Parka bilimsel araştırmalar yamak park yönetiminin iznine bağlıdır. Parkta konaklama ve yiyecek hizmetleri yoktur. 1 km. uzaklıktaki Sığırcıatik köyündeki pansiyonlar kullanılabilir.
İli : BALIKESİR
Milli Parkın Adı : KAZDAĞI MİLLİ PARKI
Ulaşım : Milli Park’a Balıkesir’den 230 nolu, Çanakkale’den 24 nolu karayolu ile ulaşılmaktadır. Çanakkale’ye 123 km., Balıkesir’e 92 km. mesafededir.
Kaynak Değerleri : Ege Bölgesi ile Marmara Bölgesi’ni birbirinden ayıran, antik çağlarda “İda Dağı” olarak anılan Kaz Dağı, Biga Yarımadası’nın en yüksek dağıdır. Kaz Dağı’nın üzerine yerleşmiş, kuzey-güney istikametinde uzanan derin vadi ve kanyonlar, flora ve fauna açısından zengin bir potansiyel oluşturmaktadır, özellikle de bitki örtüsünün taşıdığı biyolojik çeşitlilik milli parkın ana kaynak değerini oluşturmaktadır. Milli Parkın temel ögelerini teşkil eden doğal değerlerden ormanlar, sahilden kızılçamlar’la başlayıp 800m yükseklikte karaçamlara daha sonra karaçam-meşe karışık ormanlarına erişmekte, daha yüksek kesimlerde ise Dünya’da yalnız Kazdağında yetişen Kazdağı göknarına ulaşmaktadır. Yöre ormanaltı ağaçcıkve endemik türleri de kapsayan otsu formdaki bitkiler bakımından da çok zengindir. Bu özellikler gelecekte ekoturizm açısından büyük önem taşımaktadır. Bitki örtüsünün bu biyolojik çeşitliliği karaca, ayı, yaban keçisi, domuz, çakal, tilki, ağaç sansar yaban tavşanına uygun yaşama ortamı oluşturmuştur. Kuşlarda ise kartal, şahin, keklik, çulluk en başta gelen türlerdir.
Görülmesi Gereken Yerler : Zengin bitki örtüsüne sahip ve peyzaj güzellikleri ile etkileyici nitelikteki güzellik ve bol olan suların bulunabileceği vadiler, mitolojik denizlerin İda Dağı olması sebebiyle Kaz Dağı’nın bütünü ve Sarıkız Efsanesinin geçtiği belirtilen Sarıkız Mevkii mutlak görülmesi gereken yerlerdendir.
Mevcut Hizmetler : Milli Parkın bitki zenginliği ve doğal peyzaj değerlerini sunduğu vadilerde düzenlenen günübirlik kullanım alanlarında, günübirlik rekreasyonel hizmetler sunmaktadır. Milli Park mahalli yetkilerinin göstereceği kontrollü noktalarda çadırla ve karavanla konaklama yapılabilir.
İli : BURSA
Milli Parkın Adı : ULUDAĞ MİLLİ PARKI
Ulaşım : Marmara Bölgesinde Bursa İlinin güneyinde yükselen Uludağ üzerinde yer alan Milli Parka Bursa’dan 34 Km.’lik yaz-kış açık kara yolu ile veya 40 kişilik kabini olan teleferikle 20 dk. da Sarıalan’a çıkılır. Oradan da minibüslerle “oteller bölgesine” ulaşılır. Özel helikopter servisi ile İstanbul’dan 25 dk.da Milli Parka varılabilir.
Kaynak Değerleri : Yer kürenin derinliklerinden gelen mağmanın kırıklar ve çatlaklar boyunca yeryüzüne doğru yükselmesi ve katılaşması sonunda meydana gelen Uludağ’ın jeolojik yapısını genellikle iç püskürük granit kayaçları oluşturmaktadır. Dağın bugünkü şeklini kazanması tektonik hareketler ve farklı aşınma etkisiyle oluşmuştur. Bursa ovasına kısa mesafede ve 2543 metre yükseklikte oan Uludağ, Marmara Bölgesi’nin en yüksek noktasıdır. Aras çağlayanı ve doruklarda görülen buzul izleri Uludağ’ın jeomorfolojik yapısının ilgi çekici özellikleridir. Milli Parkın bir başka özelliği de Bursa ovasından Uludağ’ın doruklarına doğru değişen bitki topluluklarının meydana getirdiği orman kuşaklarıdır. Botanik bilimci MAYR’ın bitki kuşaklarını muhtelif yüksekliklerde karakterize etmesi bakımından Dünya Ormancılık literatüründe özel bir önemi vardır. Milli Parkın elverişli tabiat şartları ayı, kurt, çakal, tilki, karaca, geyik, tavşan, domuz, keklik, yabani güvercin, akbaba, kartal, çaylak, bülbül, çalıkuşu gibi hayvanların yaşamasına ve çoğalmasına imkan vermiştir Aralık-Mayıs ayları boyunca Uludağ karla örtülüdür. 3.95 m.ye varan kar kalınlığı, kar kalitesi ile Uludağ kayak yapmaya son derece elverişli olup,Türkiye’nin en önemli kış sporları merkezidir.
Görülmesi Gereken Yerler : Çobankaya ve Sarıalan, Kirazlıyayla Milli Parkın farklı peyzaj değerlerini Çobankaya mevkiindeki “Bakacak Manzara Seyir Terası” ise daha geniş bir perspektifte peyzaj değerlerini , Bursa ovasını ve kent gelişimini ziyaretçilere sunar.
Mevcut Hizmetler : Milli Park sahası içerisinde “Oteller Bölgesi” diye adlandırılan mevkii ziyaretçilere kış aktivitelerinden kayak imkanı sunarken, Sarıalan, Çabankaya ve Kirazlıyayla mevkiileri kamp ve günübirlik kullanımlar için düzenlenmiş sahalardandır. Sarıalan mevkiinde sabit (baraka,bungalow) ve çadır ile kamp yapma imkanı sağlamakta, oteller bölgesinde ise gerek kamu gerekse özel işletmelere ait oteller ve misafirhanelerde konaklama imkanı bulunmaktadır. Ayrıca, Çobankaya mevkiinde de yalnızca çadırla kamp yapılabilmektedir.
İli : ÇANAKKALE
Milli Parkın Adı : GELİBOLU YARIMADASI TARİHİ MİLLİ PARKI
Ulaşım : Marmara Bölgesinin batısında, Gelibolu Yarımadası üzerinde yer alan Milli Park’a, E24 karayolu ile ulaşılmaktadır.
Kaynak Değerleri : Osmanlı İmparatorluğunu saf dışı etmek ve Rusya’ya yardım amacı ile İstanbul’a ulaşmak isteyen itilaf devletleri güçlü donanmalarına güvenerek Gelibolu yarımadası üzerinden saldırıya geçmişlerdir. Burada Kurmay Yarbay Mustafa Kemal’in önderliğinde Türk Milletinin güçlü, insanüstü direnmesi ile karşılaşmışlardır. 250.000 ni aşan Türk Şehidinin kanları üzerinde yükselen anıtlar ve yine 250.000 i aşkın İngiliz, Fransız, Avusturalya ve Yeni Zelanda askerlerinin kemiklerinin gömülü olduğu alanları içine alan Milli Park, bütün dünyaya barışın değerini anlatmaktadır.
Görülmesi Gereken Yerler : Gelibolu Yarımadası, denizlerin kendine has akıntıları , az yükseltili, dik yamaçlı kıyıları oya gibi işlenmiş girintili, çıkıntılı koyları, uzun kumsalları ile yörenin ormanlık tepeleri, vadileri savaşın akışında etkili rol oynamıştır. Çanakkale Boğazının savunmasının tabyaları, Kilitbahirbaş yaylası, Seddülbahir savaş alanı, Maste koyu, Tekke köyü, Ertuğrul koyu, İkizler Koyu, Hisarlık Tepesi , Alçı Tepesi, Zığınderesi, Kereviz Deresi, Arıburnu’na Anafartalar savaş alanlarının Kaba Tepesi, Kanlı Şisti, Conkbayırı, Savla Ovası, Kakma Dağı savaşın gazi köyleri Seddülbahir M. Kemal’in karargahı, Bigali ve Aceabat’ı içine alan yaklaşık 33.000 hektardır.Milli Parkta savaş alanları, anıtlar, şehitlikler, anıt mezarları ve müzeler, saha sergileri gezilebilir. 18 Mart ‘ta Deniz 25 Nisan ‘da Seddülbahir, 10 Ağustus ’ta Anafartalar savaşlarının törenleri izlenebilir.
Mevcut Hizmetler : Tabii çevrenin zengin güzellikleri ve savaş alanları dışında, Kabatepe ‘deki müze, piknik ve kamp alanlarından faydalanılabilinir. Ayrıca Eceabat İdare ve Ziyaretçi Merkezi ile buradaki günübirlik alan ve kırgazinosundan faydalanmak mümkündür. Çadır ve karavanla konaklama imkanı mevcuttur.
İli : ÇORUM
Milli Parkın Adı : BOĞAZKÖY-ALACAHÖYÜK TARİHİ MİLLİ PARKI
Ulaşım : Milli Park’a, Sungurlu-Çorum karayolu ile ulaşım sağlanmakta olup saha Sungurlu’ya 26 km., Yozgat’a 29 km., Ankara’ya 208 km. mesafededir.
Kaynak Değerleri : Milli Parkın ana kaynak değeri, kültürel (Arkeolojik) değerlerdir. Anadolu’nun en önemli medeniyetlerinden Hititlere başkentlik yapmış olan Boğazköy (Hattuşaş) kentine ait kalıntılar bulunmaktadır. Boğazköy (Hattuşaş) de bulunan başlıca yapılar, şehir surları, arslanlı kapı, 33m uzunluğunda kikloien taş işçiliği tarzında yapılmış olan potern Büyükkale’de bulunan binası ve mabetler oluşturmaktdır. Boğazköy (Hattuşaş) de Hitit İmparatorluk çağına ait çok sayıda kil tanlet (çivi yazılı) bulunmuştur.l). Hitit Başkenti Hattuşaş (Boğazköy)’ın 2 km. kuzeydoğusunda yazılıkaya adı ile bilinen bir açık hava mabedi bulunmaktadır. Burada kaya üzerine on iki tanrı tasviri yer almaktadır. Saha , doğal değer açısından; insan eliyle Anadolu Platosu’nun flora ve faunasına yapılan tahribatı göstermesi sebebiyle örnek bir görünüm sunar. Orman örtüsünün yerini antropojen step araziye bırakması sonucu fauna değişmiştir. Genel olarak saha, çiftlik ve otlatma için kullanılan hemen hemen ağaçsız bir step görüntüsü kazanmıştır.
Görülmesi Gereken Yerler : Hitit Uygarlığının merkezi Boğazköy (Hattuşaş) ‘ün kalıntıları, surlar, kapılar ve tünel , Büyükkale’deki saray arşivi binası ve mabetleri ile Anadolu’da bilinen ilk Panteon olan Yazılıkaya’daki Hitit’lerin kralı , kraliçe , tanrı ve tanrıça rölyetleri Milli Park alanında ziyaretçilerin görmesi gerekli yerlerdir.
Mevcut Hizmetler : Milli Parkın yoğun ziyaretçi dönemi Mayıs-Ekim ayları arasındadır. Konaklama ihtiyacı Boğazkale köyünden karşılanabilir.
İli : DENİZLİ
Milli Parkın Adı : HONAZ DAĞI MİLLİ PARKI
Ulaşım : Milli Park’a Afyon-Denizli ile Afyon-İzmir devlet karayolu ile ulaşılmaktadır.
Kaynak Değerleri : Milli Parkın ana kaynak değerlerini, Ege Bölgesinin en yüksek dağı olan ve 2528 m yükseltiye sahip Honaz Dağı bünyesindeki kaynaklar oluşturmaktadır. Ege Bölgesinde Pleistosen döneminde Periglasiyal ortam şartlarının hüküm sürdüğü az sayıdaki yerlerden birisi de Honaz Dağıdır. Dağ üzerinde birçok Periglasiyal koşulları karakterize eden jeomorfolojik şekil bulunmaktadır. Ana şekil grubu olarak ise; yöre karst biçiminde uzanmaktadır.Düşey yönleri tektonik ve faylanmalar sonucu Honaz Dağı oldukça dik bir görünüm kazanmıştır. Yörenin genel litolojik yapısı gnays ve mikaşistlerden meydana gelir. Ayrıca, yer yer kristalize kireç taşlarına da rastlanılmaktadır. Yoğun bitki örtüsüne sahip Honaz Dağı üzerinde alt floraya ait endemik türler bulunmaktadır. Alpin floraya ait türler ise dağın üst zonlarında yer almaktadır. Orman formasyonu içerisinde kızılçam (Pinus Brutia) , karaçam (Pinus Nigra) ve ardıç hakim türlerdir. Yaban Hayatı açısından da zenginlik içeren sahada özellikle dağ keçisi yoğun olarak bulunmaktadır. Ayrıca yaban domuzu, tavşan, tilki, porsuk, sansar vb. türlerde görülmektedir. Honaz Dağı, gerek topoğrafik özellikleri ve uygun eğim koşulları gerekse kar yağışının yeterli düzeyde olması nedeniyle ülkemizin kayak potansiyeli yüksek alanlarından birisidir. Yöre; arkeolojik kaynak değerleri açısından da zenginliğe sahiptir. Özellikle Colossea antik kentinde bir çok kaya mezarları bulunmaktadır. Sahada yapılacak arkeolojik araştırmalarla bu zenginliğin daha da artacağı beklenmektedir.
Görülmesi Gereken Yerler : Honaz Dağı bitki zenginliği, peyzaj güzelliklerini, mevcut ulaşım ağının takip edilerek gidilmesi sonucu bu değerlerini ziyaretçileri ile paylaşır. Ayrıca Honaz İlçesi giriş yolu üzerinde yer alır. Colossea antik kent sahası da arkeolojik zengin-liğini ziyaretçilere sunmaktadır.
Mevcut Hizmetler : Honaz İlçesi yakınlarında yer alan günübirlik kullanım alanı ise İzmir yolu üzerinde ki Cankurtaran günübirlik kullanım alanı ziyaretçilere hizmet sunmaktadır. Milli Parkın en yakın yerleşim alanı Honaz İlçesi ile Denizli İl Merkezi konaklama için uygun yerleşimlerdir.
İli : ISPARTA
Milli Parkın Adı : KIZILDAĞ MİLLİ PARKI
Ulaşım : Akdeniz Bölgesi Isparta ili Şarkikaraağaç ilçesi sınırlarında yer alan Milli Park Şarkikaraağaç 5 km. Isparta ‘ya 120 km. mesafededir.
Kaynak Değerleri : Milli Parkın üzerinde yer aldığı Kızıldağ ile Beyşehir Gölü’nün kuzey kıyıları arasında uzanan dalgalı arazi üzerinde genellikle erozyonla aşınmış yer şekilleri görülmektedir. Alanın jeolojik yapısını kalker kayaçlarından oluşan formasyonlar meydana getirir. Milli Park’ın bitki örtüsünü kızılçam, karaçam, ardıç sedir ormanları ve bozuk maki toplulukları meydana getirir.Bu ormanlar botanik özellikleri kadar Şarkikaraağaç ve yakın çevresinin rekrasyonel ihtiyaçlarının karşılanması ile de önem taşımaktadır.Ayrıca, amatör dağcılar, 1840 m. yükseklikteki Büyüksivri tepeye tırmanarak dağ sporu yapabilirler.
Görülmesi Gereken Yerler : Kızıldağ Milli Park sedir ormanları ve maki topluluklarının oluşturduğu flora çeşitliliğinin sergilendiği, Beyşehir Gölünün kuşbakışı gözlenebildiği doğal peyzaj çeşitliliğine sahip bir sahadır.
Mevcut Hizmetler : Milli Park’içerisinde günübirik rekrasyonel aktivitelerden piknik, treeking, doğa yürüyüşleri ile uzun süreli rekrasyonel aktivitelerden de çadırlı ve karavanlı kamping yapılabilir. Çadır ve karavanla konaklama yapılabilir. Ayrıca Milli Park genel Müdürlüğüne ait Milli Park içinde mevcut olup, bu tesislerden faydalanması mümkündür.
İli : ISPARTA
Milli Parkın Adı : KOVADA GÖLÜ MİLLİ PARKI
Ulaşım : Akdeniz Bölgesinin göller bölgesinde yer alan Milli Parka Isparta-Eğirdir-Konya devlet karayolundan ayrılıp güneye dönen 23 km.lik bir yol ile ulaşılmaktadır.
Kaynak Değerleri : Kovada Gölünün meydana gelişi, Batı Toroslarda görülen karstik göllere benzer. Havzaya düşen yağmur sularının fiziksel ve kimyasal aşınmasına eklenen tektonik yer hareketleriyle şekillenen göl, tektonik bir polyedir. Eğirdir Gölü’nün güneye doğru uzantısı olan Kovada Gölü , sonradan aradaki dar vadinin alüvyonlarla dolması sonucunda bugünkü şeklini almıştır. Tatlısu levreği (sudak), tatlısu istakozu ve sazandan meydana gelen göl faunası sayı olarak oldukça iyi durumdadır. Kızılçam, meşe. çınar ağaçlarından meydana gelen bitki örtüsü ve parkın tabii güzellikleri Milli Park’ın ana kaynak değeri olan açıkhava dinlenme, kullanma poansiyeline katkıda bulunmaktadır. Sahanın meydana gelişini hazırlayan karst morfolojisi, bakir doğanın araştırılması, yürüyüş, manzara seyretme, tırmanma ve primitiv kampçılık imkanı sağlamaktadır.
Görülmesi Gereken Yerler : Kovada Gölü Milli Parkına adını veren göl, çevresindeki zengin florası gibi doğal peyzajın pek çok çeşitini sunun bir sahadır.
Mevcut Hizmetler : Sahada günübirlik rekrasyonel faaliyetlerden doğa yürüyüşleri, traking gibi faaliyetlere uygun olup, pirimitit kamping yapılmaktadır. Sahadaki kırgazinosu ziyaretçilere hizmet vernektedir. Çadır ve karavanla konaklama mümkündür.
İli : KONYA
Milli Parkın Adı : BEYŞEHİR GÖLÜ MİLLİ PARKI
Ulaşım : Milli Park’a Konya-Beyşehir bağlantısını sağlayan 238 nolu Devlet Karayolu ile ulaşılmaktadır. Konya’ya 94km, Isparta’ya 105km. mesafededir.
Kaynak Değerleri : Ülkemizin üçüncü büyük gölü durumundaki Beyşehir Gölü, Gmller yöresindeki diğer göllerin oluşum özelliklerini bünyesinde toplamaktadır. Gölün karstik arazi yapısı yörenin genel jeolojik yapısını teşkil eden eriyebilen kayalardan olan kalkerlerin suların kimyasal reaksiyonu sonucu erimesiyle meydana gelmiştir. Göl içerisinde karstik yer şekillerinin kalıntıları olan yükseltileri 20-50m arasında değişen çok sayıda ada bulunmaktadır. Göl suyu alkalin özelliktedir. Sazan,alabalık,çiçek balığı, gövce, sarıbalık ve tatlı su levreği gibi türler, su kaplumbağası ve yılanlar gölün faunasını oluşturmaktadır. Göl içerisindeki irili ufaklı adalar, su kuşlarının yuva yapması ve kuluçkaya yatması açısından önem teşkil ederler. Adalar dalgıç türleri, kuğular, karabataklar, bazı balıkçıl türleri ve ördekler için kışlama ve kuluçka alanlarıdır. Milli Parkın orman formasyonunu ardıç, karaçam, göknar, sedir ve meşe türleri oluşturmakta, ağaçlar yer yer göl kenarına kadar uzanarak Beyşehir Gölünün koylarına ve körfezlerine eşsisz bir peyzej güzelliği katmaktadır. Hitit, Frig, Lidya, Pers, Roma ve Bizans egemenliği altında kalanmıştır. 1076’da Konya’da Anadolu Selçuklu Devleti’nin kurulmasıyla Türk egemenliğine girmiştir. Yenişerbademli yakınlarında, göl kenarında ve 3 km. kadar açıktaki Kızkalesi adacığı üzerindeki kalıntılar, Kubadabad Sarayı Harabeleri Selçuk Dönemi’nin eserleridir.
Görülmesi Gereken Yerler : Üstün değerdeki peyzaj güzellikleri, göçmen kuşlar için iyi bir barınak olması, potansiyel göl sularına dayalı su sporlarına elverişli göl kıyılarının bulunması ile Selçuklu Dönemine ait kültürel kaynaklar, Milli Parkın kaynak değerlerini oluşturmakta ve görülmeye değer niteliktedir.
Mevcut Hizmetler : Saha içerisindeki günübirlik kullanım alanları mevcut olup, piknik yapmak mümkündür. Ziyaretçilere hizmet verebilen büfe, kırgazinosu gibi tesisler mevcuttur. Çadırla ve karavanla Milli Park yetkilerinin kontrolünde ve göstereceği yerlerde kamp yapılabilir. Ayrıca Beyşehir İlçesi de konaklama için uygundur.
İli : MANİSA
Milli Parkın Adı : SPİL DAĞI MİLLİ PARKI
Ulaşım : Ege Bölgesinde Manisa İli içindeki Spil Dağı üzerinde yer alan Milli Park’a Manisa’dan 24 km. lik bir karayolu ile ulaşılmaktadır.
Kaynak Değerleri : Kanyon, vadiler, inler, mağaralar, dolinler ve lapyalar gibi karstik oluşumları yörenin jeolojik yapısından kaynaklanan ilgi çekici yer şekileridir. Çam, ardıç, kavak, ceviz, kızılağaç, karaağaç, meşe ağaçlarından meydana gelen bölgenin zengin bitki türleri yanında, Milli Park’ta bilimsel araştırmalarla belirlenen 20’den fazla endemik bitki türü bulunmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu’nun bir devrine adını veren ve Avrupa Ülkelerine de götürülen Manisa laleleri de Milli Park’ta tabii olarak yetişmektedir. Ayı, karaca, kurt, çakal, domuz, tilki, sansar, porsuk, dağ keçisi, akbaba, kartal ve sülün yörede yaşayan yaban hayvanlarıdır. Milli Parkta sülün üretme istasyonu kurulmuştur. Milli Park’ın tarihi ve miteolojik yönü de zengindir. Miteolojiye göre Spil Dağına adını veren, zaman Tanrısı Kronos’un karısı Kybele (Sipylena) ‘dir. Kybele bütün Tanrıların, tanrıçaların olduğu gibi bitkilerin, hayvanların ve insanların bereket tanrıçasıdır. Akpınar mevkiinde kaya üzerinde oturmuş rölyefi vardır. Bir diğer kaynağa göre de Frikya Kralı Menos’un kızı Sibel’in bu dağa atılarak vahşi hayvanlar tarafından büyütülmesinden dolayı dağa Spilos adı verilmiştir. Sonraları Kral, Tantal Kalesini yaptırmış, kalenin bitmesi şerefine verdiği ziyafette oğlunu kurban ettiği için Tanrılar tarafından cezalandırılmış “Ağlayan Kaya” olarak bilinen yer ise miteolojiye göre 14 çocuğunun Leto tarafından öldürülmesi sonucu çocuklarının ardından ağlayan Niobe’ye aittir. Arazinin jeomorfolojik yapısı dağcılık treeking ve atıcılık sporlarına uygundur. Atalanı mevkiinde halkın kamp ve günübirlik rekreasyon ihtiyaçları karşılanmaktadır.
Görülmesi Gereken Yerler : “Ağlayan Kaya” Dulkadın mevkiindeki eskiden yerleşim yeri olarak kullanılan mağaralar ilgi çekici ve görülmesi gereken diğer özelliklerdir. Milli Parkın doğusunda 600 m yüksekliğinde bulunan kalker bazı erimesi ile meydana gelmiş oplan dolin gölü içeisinde bol miktarda sülük barındırmasından dolayı “Sülüklü Göl” olarak isimlendirilmekte ve doğal peyzajın en güzel örneklerinden birini sergilemektedir.”Paşaini” gibi suların kalker serilerinin altını eritip oymaları ile oluşan çok sayıda in bulunmaktadır. Ayrıca, parkın yakınında sıcaklığı en az 21dereceye kadar yükselen bir ılıca da mevcuttur.
Mevcut Hizmetler : Park, Bölge halkının rekreasyon ihtiyacını gidermektedir. Arazinin jeomorfolojik yapısı dağcılık sporuna uygundur. Aynı zamanda track ve atıcılık sporları da yapılmaktadır. Milli Park’ın Ataalanı mevkiinde düzenlenen günübirlik ve kamp alanı bölge halkının yaz-kış rekreasyon ihtiyacını büyük ölçüde karşıla-maktadır. Kırgazinosu ve bungalowlar mevcut hizmetler içindedir. Milli Park içerisinde Milli Park Genel Müdürlüğüne ait bungalowlar mevcut olup buralarda gecelemek mümkündür.
İli : MUĞLA
Milli Parkın Adı : SAKLIKENT MİLLİ PARKI
Ulaşım : Saklıkent’ e , güneyden Kalkan- Yeşilova yol ayrımından Palamut Köyü yolu ile kuzeyden Kemer yolu ile ulaşılmaktadır.
Kaynak Değerleri : Milli Parkın ana kaynak değerlerini, 1000-1100 m yüzeyi içerisinde gelişen ve oldukça dik vadi yamaçlarına sahip Saklıkent Kanyonu oluşturmaktadır. Kanyon iki havza arasında uzanan Antesedan bir özellik sunmaktadır. Yöredeki irili ufaklı kanyonların meydana gelmesinde tektonik emarelerin yanında karst oluşumunda önemli rol oynadığı görülmektedir. Özellikle Saklıkent Kanyonu içerisinde, bazı kesimlerin, karsttik tünellerin çökmesi sonucu, kanyonun oluşumuna katkıda bulunduğu gözlenmektedir. Bu tür yerler vadi yamaçlarının birbirine doğru hafif ters şekilde eğimlendikleri ve tabanda önemli oranda enkaz deposunun varlığı ile vadinin diğer kesimlerinden ayrılırlar. Yöre tektonik kontrollü bir jeomorfolojik gelişime sahip olup, özellikle düşey yönlü tektonizma Saklıkent kanyonunda gelişme seyrini etkilemiş ve bugünkü görünümünü almasında litelojik yapıya önemli ölçüde yardımcı olmuştur. Milli Park alanında Orman Formasyonu kızılçam (Pinus Brutia), karaçam (Pinus Nigra) ve sedir (Cetrus Libani) meydana gelmektedir. Bunlar sahadaki jeomorfolojik basamakların bulunduğu yükseltiye göre sırasıyla maki, kızılçam, karaçam ve sedir şeklinde sıralanmaktadır. Kanyon girişine yakın kesimlerde kızılçam yaygınlık gösterirken, özellikle Milli Parkın güneydoğu kesiminde 1000 m nin üzerinde ki zonlarda karaçam, Dumanlıdağ ve yakın çevresinde ise anıt niteliğinde sedirler etkileyici görüntüleri oluşturur. Ayrıca Aktar yaylasının güneydoğu kesimi, soğanlı bitkilerin (Sıklemenlerin) endemik olarak yerleştikleri ve yetiştikleri sahadır.
Görülmesi Gereken Yerler : Milli Park sahasında; Milli Parka ismini veren ve ziyaretçileri vahşi yapısıyla çeken Saklıkent Kanyonu görülmeye değerdir. Ayrıca Milli Park yüksek rakımlı bölgelerinde yer alan yayla gelişimleri hem sosyal-kültürel yaşam şekilleri ile hem de doğal güzellikleri ile ziyaretçilere doğanın sunduğu eşsiz değerleri oluştururlar. Dumanlıdağ mevkii gerek anıt niteliğindeki sedir ağaçlarının etkisini bırakması gerekse denize açılan etkileyici manzara seyir noktası olması sebebiyle ziyaretçilerin mutlak uğraması gerekli noktalardandır.
Mevcut Hizmetler : Fethiye İlçe Merkezi ile Kaş İlçe merkezinde konaklama yapılabilir. Milli Park sahasında yer alan yayla yerleşimlerin de ise görüşmeler yapılarak konaklama sağlanabilir. Ayrıca Milli Park mahalli teşkilatının uygun gördüğü sahalarda geçici olarak çadır ve karavanla konaklama yapılabilir.
İli : NİĞDE
Milli Parkın Adı : ALADAĞLAR MİLLİ PARKI
Ulaşım : Milli Park Niğde İli sınırları içerisinde Çamardı İlçesine yaklaşık 15 km., Yahyalı İlçesine 30 km. uzaklıktadır.
Kaynak Değerleri : Aladağlar Milli Parkı Jeolojik yapı açısından değişik zamanlara ait formasyonlarla temsil edilmekle birlikte, en yaygın formasyon mezozoik yaşlı kireç taşlarıdır. Bunun yanında sahada entrüsif volkanizmanın ürünü olan gabro, piroksenit gibi kayaçlarla, subofiolitik metamorfitlere ve daha genç dönemleri karakterize eden tersiyer ve kuvaterner yaşlı oluşuklara rastlanılmaktadır. Aladağlar yöresi, ülkemizin tektonik açıdan en faal bölgelerinden birisidir. Yöre özellikle Alp orojenezi sırasında saryaj ve bindirmelere sahne olmuştur. Tektonik literatürüne “Ecemiş Kasidosu” olarak da giren bu sahada düşey ve yatay atımlı birçok fay bulunmaktadır. Aladağlar çeşitli jeolojik süreçler ve tektonizma sonucu oluşan naplar,klipler, tektonik pencereler ilginç yapısal unsurlarıyla da dikkat çekmektedir. Aladağlar Milli Parkı gerçek anlamda bir jeomorfolojik açık hava müzesidir. Yörenin şekillenmesinde yapı ile birlikte flüvial koşullar ve Pleistosen buzullaşması önemli bir rol oynamıştır. Yörede bu üç unsura ait değişik morfolojik birimlere rastlamak çok olağandır. Yörenin belli başlı jeomorfolojik karakteri derin vadilerle parçalanmış olmasıdır. Buzul morfolojisine ait bir çok izlere rastlanmakta, özellikle yöredeki bir çok sirk gölleri ve morenler bu morfolojinin kılavuz şekilleri olarak göze çarpmaktadır. Yöre klimatik açıdan kendine has özelliklere sahiptir. Yazları sıcak, kışları soğuk ve kar yağışlı olarak tanımlanabilecek bu klimatik yapı yörenin yüksek kesimlerinde kalıcı karların barınmasına imkan sağlamaktadır. Yörede gece ile gündüz sıcaklık farkı (günlük amplitüd) oldukça fazla olup, geceleri göllerin donmasına neden olan düşük sıcaklık, gündüzleri 30 dereceye kadar çıkmaktadır. Aladağlar Milli Parkı vejetasyon açısından çok zengin olup ormanı oluşturan hakim türler, karaçam ve kızılçamdır. Karaçamdan kızılçama geçiş zonunda yer yer bu iki türün oluşturduğu karışık mescerelere rastlanılmaktadır. Karaçamın yayılış alanındaki güney bakılı kesimlerde iç mescere oluşturmayan sedir ve kuzey bakılı nem bakımından daha elverişli yerlerde de göknarlara rastlanılmaktadır. Ormanın üst sınırından itibaren Alpin zon başlar. Bu zon da Alpin çayırları yer almaktadır. Alpin zon ve daha yüksek kesimlerde yükseklik ve eğim koşullarından kaynaklanan çıplak kayalık mostralara ulaşılmaktadır.Yaban hayatı sakinleri yaban keçisi, ayı, vaşak, sansa ve su samurudur.
Görülmesi Gereken Yerler : Milli Parkın peyzaj güzelliği görülmeye değer niteliktedir.
Mevcut Hizmetler : Milli Parkta Yaban Hayatı Koruma Bölgesi ayrılmış olup Üretme İstasyonu mevcuttur.Milli Parkta kamp alanı, günübirlik alanlar, mola alanları, yürüyüş pankurları, traking hatları, bazı noktalarda yayla gelişimleri mevcuttur. Yöredeki akarsularda alabalık üretimi ve spesifik olta balıkçılığı yapma olasılığı olan Aladağlar Ülkemiz turizmine alternatif olanaklar yaratacak potansiyele sahiptir. Çadırla konaklanabilir.
İli : RİZE
Milli Parkın Adı : KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI
Ulaşım : Milli Park’a, Çamlıhemşin İlçesinden 16 km. lik bir karayolu ile ulaşılmaktadır.
Kaynak Değerleri : Kaçkar Dağlarını batıdan Fırtına Deresi, kuzeyden ve doğudan Hemşin Deresi çevreler. Bu vadiler zengin bir flora içermektedirler.Bitki örtüsü Karstik flora özelliğinde olup gerek alt flora gerekse üst flora endemik türler içermektedir. Türkiye’de Rhodendron ‘ ların 3000 m ye ulaştığı tek yer burasıdır. Ülkemizde Pleistosan ‘ e ait buzul izleriyle beraber aktüel buzlaşmanın birlikte görüldüğü ender yerlerden biriside Kaçkar Dağlarıdır. Bu sahada birçok buzullarla birlikte; buzul gölleri, buzul vadileri, sirkler ve morenler bulunmaktadır. Genel olarak granit ve granitik kayaçlardan meydana gelen jeolojik yapı üzerinde Alp Orojenezi‘nin derin etkileri görülmektedir. Fauna açısından da zengin olan Kaçkar Dağlarından kurt, ayı, domuz, tilki, yaban keçisi, geyik, sansar, çakal, yaban tavuğu vb. bulunmaktadır. Kaçkar Dağlarında yükseltinin kısa mesafelerde artması yaylaçılık etkinliklerine bağlı bir takım geçici yerleşmelerinde kurulmasına doğrudan etkili olmuştur. Ülkemizin önemli zirvelerden birisine sahip olan Kaçkar dağlarında aktüel buzullaşmanın ve diğer doğal değerlerin zenginliği dağcıları, turistler ve bilim çevrelerini buraya çekmiştir.
Görülmesi Gereken Yerler : Başta Fırtına Deresi ve Hemşin Deresi olmak üzere; bitki çeşitliliği ve zenginliği ile fauna çeşitliliğinin yoğunlaştığı bütün vadiler görülmeye değer niteliktedir. Fırtana Deresi Vadisinde yer alan Zilkale Harabeleri kültürel açıdan önemli bir değer taşır. Aynı zamanda, yörenin sosyal-kültürel ve ekonomik mekansal görüntüsünü sergileyen yayla yerleşimleri hem doğaya uyumu hem de mimari değerleri ile ziyaretçileri etkileyici özellikler taşımaktadır. Bu yayla yerle-şimlerinin başlıcaları: Ayder yaylası ve kaplıcalarıdır.
Mevcut Hizmetler : Ayder yayla yerleşim alanı yakınında günübirlik kullanıma yönelik hizmet sunan düzenlenmiş saha, ayrıca tracking sporuna uygun topoğrafya ile dağcılık faaliyetlerine olanak sağlamaktadır. Çamlıhamşin İlçesi, Ayder yaylası başta olmak üzere yayla yerleşim alanları ile Milli Park mahalli yetkilerinin kontrolü altında ve yetkililerin göstereceği yerlerde çadırla ve karavanla konaklama sağlanabilir.
İli : TRABZON
Milli Parkın Adı : ALTINDERE MİLLİ PARKI
Ulaşım : Milli Park’a Trabzon İl merkezinden, Maçka İlçesine bağlantı sağlayan 48 km.lik karayolu ile ulaşılır. Kaynak Değerleri :Milli Parkın ana kaynak değerlerini, Sümelâ Manastırı ile Altindere Vadisinin bitki zenginliği
Kaynak Değerleri : Milli Parkın ana kaynak değerlerini, Sümelâ Manastırı ile Altındere Vadisinin bitki zenginliği ve jeomorfolojik yapısı teşkil etmektedir. Meryemana adına kurulan Sümelâ Manastırı, Altındere’nin batı yamacında 300 m. yükseltide kurulmuştur. Hristiyanlığın çevrede yayılmasının başlangıç yeri olan manastır; Şapel, Kilise ve diğer kompleksleriyle sanat tarihinde önemli bir yer tutar. Efsanelere göre M.S. 4. yüzyılda kurulduğu iddia edilen manastırın 13. yüzyıldan itibaren tarihini takip etmek mümkündür. Trabzon Komnenoslarından 3. Alexios (1349-1390) asıl kurucusu sayılabilir. 1860’a doğru ilavelerle muazzam tesis halini alan Meryemana Manastırı en parlak dönemini 19. yüzyılda yaşamıştır. Dar ve uzun merdivenle girilen manastır; su kemeri, kütüphane, mutfak, misafir odaları sonradan kiliseye çevrilen tabii oyuk, kutsal suyun toplandığı havuz ve birçok küçük şopellerden oluşur. Doğrudan doğruya yamaca yaslanmış bina, keşişlerin barındığı asıl manastır yapısıdır. Yapıların üzerindeki kemerli galerilerin çok etkileyici görünüşleri vardır. Altındere Vadisi dar bir boğaz karakteri göstermekte olup arazi doğu ve batıdan dik bir meyille vadiye inmektedir. Milli Park, flora açısından da çok zenginlik içermekte olup yörenin hakim bitki örtüsünü doğu ladini oluşturur. Sahada ayrıca yapraklı ve ibreli ağaçlardan göknar, sarıçam, kestane, meşe, ıhlamur, gürgen, söğüt, karağaç, ormangülü, Kafkas hanımelinder meydana gelen zengin bir bitki örtüsü çeşitliliği görülmeye değer doğal ortamın yaban hayatı için sunduğu yaşam şartları geyik, karaca, çengel boynuzlu yaban keçisi, yabani domuz, ayı, kurt, çakal, tilki, yaban kedisi gibi türlerin yaşamasına ve çoğalmasına olanak sağlamıştır.
Görülmesi Gereken Yerler : Meryemana adına kurulan Sümelâ Manastırı ile Altındere Vadisinin bitki zenginliği, peyzaj çeşitliliği güzellikleri ve yaban hayatı ziyaretçilerin mutlak görmesi gerekli kaynaklar oluşturur.
Mevcut Hizmetler : Milli Park içerisinde doğa yürüyüşleri, piknik imkanı sözkonusu olup, sahada ziyaretçilere göre el sanatlarını tanıtıcı antikacı dükkanı, yeme-içme ihtiyaçlarını karşılayacak büfeler yer almaktadır. Milli Park Genel Müdürlüğüne ait Altındere günübirlik kullanım alanındaki bungalowlarda konaklanabilir.
İli : TUNCELİ
Milli Parkın Adı : MUNZUR VADİSİ MİLLİ PARKI
Ulaşım : Doğu Anadolu Bölgesi’nde Tunceli sınırları içerisinde yer alan Munzur Vadisi Milli Parkı Tunceli’ye 8 km. uzaklıktadır.
Kaynak Değerleri : Karasu ve Murat çöküntü alanları arasında yükselen Munzur Dağlarının jeolojik yapısı, metamorfik, volkanik ve tortul kayaçlardan meydana gelir. Kuzeyde 3300 m ye kadar yükselen bu dağlık alan Mercan ve Munzursuyu vadileri ile büyük ölçüde parçalanmıştır. Mercan vadisinin 1.30 m den yukarı kesimlerinde buzul gölleri, dağlardan Ovacık düzlüğüne gelindiğinde kaynayan gözeler, vadi boyunca dökülen küçük şelaleler Milli Parkın peyzajının ilgi çekici örnekleridir. Mili Parkta tepeler ve yamaçlar meşe ormanları ile kaplıdır. Vadi tabanında ise ceviz, kızılağaç, dişbudak, karaağaç, çınar, kavak, söğüt ve çalı türlerinden meydana gelen zengin bir bitki örtüsü görülür. Sarp ve dik yamaçlar ise çıplaktır. Yaban Hayatı; kurt, tilki, ayı, kınalı keklik gibi türlerin yanında dağkeçisi, çengel boynuzlu dağkeçisi , vaşak, susamuru, çil keklik, keklik, kaya kartalı gibi nadir türlerin de barınmasına imkan sağlamakta; Munzur Vadisi ve Mercan suyunda bol miktarda Alabalık bulunmaktadır.
Görülmesi Gereken Yerler : Mercan Vadisinin yukarı kesimlerinde buzul göllerini bu göller oluşturduğu Peyzaj görüntülerini, dağlar Ovacık düzlüğüne inildiğinde kaynayan gözeleri ve küçük şelaleri görülmeye değer kaynak değerleridir.
Mevcut Hizmetler : Milli Park içerisinde günübirlik rekrasyonel faaliyetlerden piknik, doğa yürüyüşleri ve isteğe bağlı olarak primitif kamping yapılabilir. Ziyaretçilerin kendi imkanlarıyla primitif kamping imkanları sözkonusudur.
İli : YOZGAT
Milli Parkın Adı : YOZGAT ÇAMLIĞI MİLLİ PARKI
Ulaşım : İç Anadolu Bölgesinde , Yozgat İlinin güneyinde uzanan tepeler üzerinde yer alan Milli Park , Yozgat’a 5 km. uzaklıktadır.
Kaynak Değerleri : Milli Park İç Anadolu’da insan etkisi ile meydana gelen (antropojen) step içerisinde yer alan, sayılı relikt (kalıntı) ormanlardan biridir. Ortalama yüksekliği 1350 m. olan sahadaki arazinin morfolojik özelliklerini tepeler , sırtta ve vadilerde parçalanmış dalgalı düzlükler meydana getirmektedir. Tabiatın; iklim , toprak-su dengesinin değişmesi ile ortaya çıkan kısıtlamalara, tabii kaynakların bugün tükeneceğini unutmuş görünen insanların yanlış,ve aşırı arazi kullanımlarının eklenmesi Milli Park ve çevresinde, geniş alanları kaplayan ormanlardan yoksun bozkır peyzajlarını meydana getirmiştir. Eski çağların bakir ormanlarından günümüze bu karaçam korusu ulaşabilmiştir. Karaçam, meşe ve ardıç ağaç toplulukları Milli Park’ın bitki örtüsünü meydana getirmektedir. Bu milli parkın tabii kaynak değerlerinin yanında rekreasyon ihtiyacını karşılaması bakımından büyük önemi bulunmaktadır.
Görülmesi Gereken Yerler : Milli Park’ın 40 km. kuzeyinde bulunan Hititlerin başşehri Boğazköy, Alacahöyük, Sarıkaya Kaplıcaları, yakın çevresindeki diğer önemli turizm merkezleri olarak görülmeye değer yerlerdir.
Mevcut Hizmetler : Milli Park’ta günübirlik kullanıma yönelik tesisler mevcuttur.

Milli Parklarımız ile Benzer Yazılar:

19 Mayıs 2012 Saat : 7:07
  GENEL

Milli Parklarımız Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------