On yıl oldu

Son Güncelleme: 22 Ağustos 2012 - 11:56 0 Yorum Yazar:

baybulOn yıl oldu.  El Kaide’nin ABD’nin kalbini vurmasının üzerinden 10 yıl aktı. Ve dün ajanslar bu saldırının sorumlusu Usame Bin Ladin’in öldürüldüğünü geçiyordu.El Kaide bizim de canımızı yaktı. İstanbul’da yaptığı saldırılarla yüzlerce can aldı bu örgüt..

Hiçbir gerekçe; ekonomik, sosyolojik, politik açıklama terörü doğrulamaz. Buna karşılık vahşet ve yaşanan dehşet de terörün kaynakları hakkında sorular sorulmasını, bu soruların dünya siyaseti içinde ele alınmasını engellemez.

Usame Bin Ladin’in öldürülmesi, bunun muhtemel sonuçları bu soruları sormak için vesile…

El Kaide’nin lideri Usame Bin Ladin’in acımasızlığına, terör ve terörizmin yeni tanımına işaret ettiğine hiç şüphe yok.

Ancak aynı kişiyi, başka bir dünyanın kahraman olarak gördüğüne de şüphe yok. Yıllar içinde arkasından yas tutulacak kadar simge isim haline gelmiştir Bin Ladin.

Bu çelişkili durum asıl soruna, iki farklı dünya arasında politik ve toplumsal nitelikli bir çatışmanın ve tarafların varlığına işaret etmektedir.

Bu durumda şu sorulara yanıt aramak doğal olur:

Şiddeti destekleyen taraf nasıl bir taraftır?

Saldırının geldiği yer nasıl bir yerdir?

Yanıt ana hatlarıyla ortada…

Bu taraf, yani saldırının geldiği yer, çağdaş medeniyetin insan hakları, demokrasi ve refah unsurlarının koruması dışında kalan bir alandır. Çağdaş medeniyetin ürettiği cürufların, eşitsizliklerin, adaletsizlerin tam ortasındaki alandır.

O zaman bu tür saldırıları engellemek için tedbir almanın, saldırganı en ağır şekilde cezalandırmanın yanında, adaletsizlik ve eşitsizlikler dünyasına el atmak, olmadı bu dünyayı gözden geçirmek kaçınılmazdır.

Zira terörizm ve terörist, zaman zaman anonim olmakla birlikte, temelde hem ulusal sınırlar içinde hem uluslararası sahada ezilen, dışlanan kültürler içinden ürüyor.

Bugün dünyada 1,2 milyar insan günde 1 doların altında bir parayla geçiniyor. Her dört çocuktan birisi açlık sınırında bulunuyor. 1960’ta dünya nüfusunun en zengin yüzde 20’sinin geliri en fakir yüzde 20’sinin gelirinin 30 katıyken, bu fark 1995’te 82 kata, 1997’de 225 kata çıkmış bulunuyor. Şu an itibariyle en zengin 225 kişinin geliri, dünya nüfusunun yüzde 47’sinin, yani 2,5 milyar insanın gelirine eşit.

Doğu’dan Orta Doğu’ya ve Afrika’ya Müslümanlar bu ezilen dünyanın tam ortasında bulunuyor. Sadece ekonomik olarak değil, karşı karşıya kaldıkları siyasi ve kültürel yaptırımlarla da dışlanmışlığı hissediyorlar.

İslami kimliğin globalleşmesinin, şiddeti ayrıcalıklı araç kılan bir direnç ve direniş biçimine bürünmesinin kökünü biraz da burada aramak gerekiyor.

Asgari ekonomik imkanın, onurun, değerin kaybı ya da tehdidi hemen her zaman başka bir toplumsallaşma üretir.

Şiddeti adaletsizlik tahrik eder.

Görmemiz gereken şudur:

Terör eylemleri, dünya ve bölge düzeninin, o düzeni kurmak ve korumak için geliştirilen yöntem ve politikaların sosyolojik ve ekonomik bedeli olarak karşımızdadır.

Üstelik bu bedel sadece ekonomik ve kültürel değil; aynı zamanda ahlaki ve siyasi…

Unutmamak gerekir ki, terörü silah medeniyeti besler.

Soralım:

El Kaide’yi üreten bizzat ABD değil midir? Afganistan’ın Sovyetler Birliği’ne karşı verdiği savaşta Usame Bin Ladin ABD tarafından beslenip silahlandırılmadı mı? Kendi imparatorluğunu tescil etmek uğruna Ortadoğu’daki mevcut koşulları azdıran Bush olmadı mı?

Terör eylemlerinin arkasında, dışlanmış kesimlerden önemli bir kitle desteği bularak, siyasi ve ideolojik bir ifade aracı haline dönmesini sağlayan, Bush vari politikalar olmadı mı?

Ne yazık ki tarihi akıl değil, silahlar yazıyor… Ali Bayramoğlu

On yıl oldu ile Benzer Yazılar:

22 Ağustos 2012 Saat : 11:56
  GENEL

On yıl oldu Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------