Penguenler, Kurtlar Vadisi’ne karşı

Son Güncelleme: 11 Eylül 2013 - 10:34 0 Yorum Yazar:

gürkan uygun 99Türkiye’nin en başarılı dizisi hangisi” diye sorsanız ben hiç düşünmeden “En başarılılarından bir tanesi Kurtlar Vadisi” derim. 11 sezondur hangi kanala giderse gitsin gerçek bir fenomene dönüşmüş durumda. Üstelik yıllar içinde transfer olmadığı kanal da kalmadı. Dizi izleyicisini gittiği kanala taşımakla kalmıyor yaptığı sinema filmleriyle de hem izleyicisini hem de yapımcıları maddi manevi mutlu ediyor. Bu yıl yeni sezonunda ilginç bir slogan ortaya atıyorlar. 

Penguenleri izlemek istemiyorsak, gerçekleri Kurtlar Vadisi’nden izleyecekmişiz. Yeni tanıtım öyle diyor!
Dizinin başarılı senaristleri ve yapımcıları gündemi yakından takip ettikleri için en kışkırtıcı sloganı da her zamanki gibi bulmuşlar.
Zaman zaman filmlerde veya dizi filmlerde biz gazeteciler gerçeklik duygusunu verebilmek için yer alıyoruz. Bundan yıllar önce Kurtlar Vadisi’nin bir bölümünde ben de rol almıştım. O dönem komplo teorisyenlerinin diline pelesenk olan ‘Büyük Ortadoğu Projesi’ adında bir zırvalık vardı. Ben de rol icabı bu ‘Büyük Ortadoğu Projesi’yle ilgili (yanılmıyorsam sonradan öldürülecek) yüzlerce ‘kahramandan’ biri olan Baron ile 5n1k stüdyosunda bir söyleşi yapmıştım. İtiraf edeyim izleyicilerin kafasını hayli karıştıran ve neyin gerçek neyin hayal olduğu konusunda pek çok soru işareti uyandıracak bir performans sergilemiştik.

Kurtlar Vadisi’nde hakkın rahmetine kavuşan ‘kahramanlardan’ biri de hatırlarsanız Memati rolündeki Gürkan Uygun’du. Gürkan geçen gün gazetemizden İpek İzci’ye çok konuşulan bir röportaj verdi. Uygun bu röportajının bir yerinde Kurtlar Vadisi fenomenini özetleyen güzel bir cümle kuruyordu. “… zamanla insanlar sizi bir yere getirince, soruyorlar: ‘Bu konuda ne diyorsunuz?’ Sallıyorum, anlatıyorum, ‘Şöyle olur, böyle olur bu işler’ filan” diyormuş. Kurtlar Vadisi fenomenini bu kadar içeriden ve bu kadar net özetleyen bir cümle bulmak kolay değil.
En son Gürkan Uygun’un Memati olarak fırtına gibi estiği yıllarda bir gece kulübünün tuvaletinde rastlayan arkadaşım şaşkınlıkla gelip “Abi, Memati ile aynı pisuara işedik düşünebiliyor musun” diye sorduğunda, okumuş yazmış bir mimar bile böylesine etkileniyorsa acaba kahvede pişpirik oynayıp mahallede duvarın üzerinde arkadaşları ile takılan genç kitle gözünde nasıl görüyordur diye düşünmekten kendimi alamamıştım.

Nicedir haberlere inanmayıp dizi filmlerden hayatı takip ettiğimiz bir ülkede yaşıyoruz. Hayatın içinde haberlerin gücü zayıfladıkça, dizi kahramanlarının rolü güçleniyor. Bugün bir haber programının slogan cümlesi olabilecek ‘gerçekleri öğrenmek’ klişesinin Kurtlar Vadisi tanıtımlarında kullanılması rastlantı değil. Tam tersi biraz da böylesi bir atmosferin ürünü. Bugün artık Kuzey Irak’ta başlarına çuval geçirilen askerlerimizin öcünü illa gerçek hayatta almamıza ya da Türkiye’nin ABD’ye meydan okumasına gerek yok. Çekiyorsunuz bir Kurtlar Vadisi Irak filmi alıyorsunuz kitlenin gazını. Benzer bir durumu Mavi Marmara olayında da yaşadık. Türk Rambosu Polat Alemdar İsrail’den öyle bir hesap soruyordu ki İsrail özür dilemese bile sıradan vatandaş için mesele çoktan kapanıp gitmişti.

Gezi olaylarının zirveye çıktığı bir dönemde Necati Şaşmaz’a Başbakanlık kapılarını açtıran da kuşkusuz toplumun gözündeki Polat Alemdar imajının gücüydü. O talihsiz basın toplantısı olmasa muhtemelen bu ziyaret sokakta bambaşka yankılanabilirdi. Ama ah o kedi gözü yok mu…
Neyse, konuyu dağıtmayalım!

Muhtemelen Gezi olaylarının arkasındaki çakma kukuletalı faiz lobilerinin toplantılarını, dış güçlerin sinsi oyun planlarını, Otporu motporu hepsini bu sezon Kurtlar Vadisi’nde izleyip öğreneceğiz. Böylece bugüne kadar Gezi olaylarında bulunmayan dış mihraklar canlı, diyaloglarıyla ete kemiğe bürünmüş bir şekilde karşımıza çıkacaklar. Gezi’nin aslında nasıl bir ‘oyun’ olduğunu tüm Türk halkına anlatacaklar. Üstelik bu sefer Necati Şaşmaz’ın sesinden değil Polat Alemdar’ın kendine güvenen sesinden. Recai Şaşmaz’ın güçlü kaleminden. Anlayacağınız Gezi sonrası binbir dereden su getirerek doldurulamayan büyük bir boşluk da böylece dolacak. Bir tek Gezi de değil Suriye’den Mısır’a kadar hükümetin gerçeklerle dolduramadığı pek çok mesele dizi icabı ‘halledilecek.’

Bütün bunları anlatırken böylesine bir başarıdan dolayı dizinin yapımcılarını ya da senaristlerini veya oyuncularını suçlayacak değilim. Tam tersi hepsini tebrik etmek gerekiyor. Yanarım da bizim penguen belgeseline yanarım. Geçen gün yeni sezon hazırlıkları için görüştüğüm CNNTÜRK Genel Müdürü Barış Tünay’a “Bu sezon penguen belgeselini yayımlayacak mısınız” diye sordum.
“Valla belgesel şahane ama görünen o ki yayımlamayacağız” dedi.
Yani izlemek isteseniz de bu yıl penguen belgeseli yok.
Gerçekleri nereden izleyeceğinizin adresini de artık biliyorsunuz zaten!

http://www.radikal.com.tr/yazarlar/cuneyt_ozdemir/penguenler_kurtlar_vadisine_karsi-1149514

Penguenler, Kurtlar Vadisi’ne karşı ile Benzer Yazılar:

11 Eylül 2013 Saat : 10:34
  GENEL

Penguenler, Kurtlar Vadisi’ne karşı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------