Sağlıkta son teknoloji

Son Güncelleme: 29 Mayıs 2012 - 5:27 0 Yorum Yazar:

kütüphane 1İğnesiz insülin aşısı
Dünya üzerinde milyonlarca şeker hastası her gün insülin almak için iğne oluyorlar. Şeker hastaları 1998 yılı içinde gerçekleştirilen bir teknoloji sayesinde artık iğne yaptırmak yerine Inhale Therapeutic Systems firması tarafından geliştirilmekte olan yeni bir sistem sayesinde iğne olmak yerine insülin tozunu nefes yoluyla içlerine çekerek alabilecekler. Üç yıl içerisinde piyasada satışına başlanacak aletin enjekte edilen insülin kadar etkili olacağı belirtiliyor.

Gençlik iksiri mi?
Texas Üniversitesi Güneybatı Tıp Merkezi 1998 yılı Ocak ayında adını yeni bir buluşla duyurdu: Telomerase adı verilen bir enzim insan hücrelerine verildiğinde, hücrelerin ömrü uzuyordu. Bölünme yaşını geçen hücrelerde bile hücre bölünmesini sağlayan enzimin ileride hücrelerin yaşlanması sorununu ortadan kaldırıp kaldırmayacağı önümüzdeki yıllardaki araştırmalarla ortaya çıkacak. Ancak henüz uzun ömürlü hücrelerin insanlarda daha uzun ve daha sağlıklı bir hayata yol açıp açmayacağını kanıtlayabilmiş değil.

Salmonella derdine son
Özellikle kümes hayvanlarında bulunan ve insanlar tarafından yenildiğinde yiyecek ve kan zehirlenmelerine yol açan salmonella virüsü artık kimseyi korkutmuyor. Her yıl milyonlarca kişinin zehirlenmesine yol açan virüsün ortaya çıkmasını sağlayan 29 farklı mikrobu birden ortadan kaldıran sprey şeklinde bir ilaç 1998 yılı içerisinde tavuk çiftliklerinde yeni doğmuş yavrular üzerinde kullanılmaya başlandı. İlaç yetişkin kümes hayvanlarında da yüksek bir tedavi oranı sağlamayı başardı.

FAKO’lu katarakt ameliyatı
Son yıllarda hızla gelişen fakoemulsifikasyon (FAKO) tekniği, katarakt ameliyatlarında en çok tercih edilen yöntemdir. Halk arasında ‘lazerli katarakt ameliyatı’ olarak bilinir.

FAKO’lu katarakt ameliyatı nasıl yapılır?

FAKO yöntemiyle yapılan katarakt ameliyatlarında, gözde 3 mm’lik küçük bir kesi yapılır. Bu kesiden gözün içine, en son teknoloji ile üretilmiş FAKO cihazı vasıtasıyla ultrasonik ses dalgaları gönderilerek kesifleşmiş mercek parçalanır ve emilir. Daha sonra yeni lens yerleştirilir ve kesi küçük olduğundan dikiş konulmadan ameliyat tamamlanır. Dikiş olmadığı için ‘dikişsiz katarakt ameliyat’ı olarak da adlandırılır. Uzman bir kadro tarafından uygun teknolojik donanımlı merkezlerde yapılmalıdır.

FAKO’lu ile katarakt ameliyatının özellikleri nelerdir?
• 15-20 dakika sürer.
• Özel bir mikroskopla yapılır.
• Hasta herhangi bir şey hissetmez.
• 3.5 mm gibi küçük bir kesi aralığından yapılır.
• Gözün bütünlüğü bozulmaz.
• Ameliyat sonrası görme klasik cerrahiye göre çok daha net olur.
• Operasyon sonrası daha hızlı iyileşme sağlanır.

Sağlıkta son teknoloji ile Benzer Yazılar:

29 Mayıs 2012 Saat : 5:27

Sağlıkta son teknoloji Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------