Şive komedisi yapmıyorum

Son Güncelleme: 15 Aralık 2013 - 6:35 0 Yorum Yazar:

Erkan Köse röportajOyuncu Erkan Köse, bugünlerde pek çok kişi için ‘Doksanlar’ adlı diziyi izleme sebebi… Kendisi ‘şive komedisiyle güldüren adam’ olarak anılsa da o itiraz ediyor ve “Şive komedisi, karakterlerin, kentli yazı dilinin dışında bir ağızla, kelimeleri yanlış telaffuz etmesinin güldürüsüdür. Benim karakterlerimse fikir ve mizah üretmekte” diyor.

‘DOKSANLAR’ dizisinde canlandırdığı Patlak Emin rolüyle, diziyi izleme sebebim Erkan Köse. Bir doğaçlama dâhisi. İç Anadolu şivesiyle hayat verdiği ‘Emin’ karakteri çoktan bir ekran fenomeni oldu. Dizide yazdığı maniler de ünlü olan Köse, AKŞAM Pazar için de bir dörtlük yazdı… Yazdığı manide dediği gibi sohbetine ulak olduk.

Arzu etmiş mülakata almışlar
Rampa kurup tam tepeden dalmışlar
Zapt etmeyip dört bir yana salmışlar
Ulak olup sohbetime; AKŞAM Pazar’ı.

Yeni bir şova başlayacaktınız TRT’de. Ama ertelendiğini duyduk, doğru mu?
Ertelenmedi. O şovu geri çektik. Eserimizde revizyon adı altında deformasyona müsaade etmeyiz. Yüksek kalitede bir mizah herkesin iştahını kabartıyor ama “Bizde bunu kaldırabilecek sadır var mı?” diye soran pek az ne yazık ki. Sazı çalamayacaksan, ne perdeye dokun ne teli incit.

‘Doksanlar’ dizisi nasıl gidiyor, memnun musunuz ekip arkadaşlarınızdan?
Dizinin yönetmeni Uğur Yağcıoğlu çok sevdiğim bir arkadaşım. Ekip deseniz iyi, azimli, dürüst, emekçi… Deniz Oral ve Mehmet Ulusoy canlarım, Derya Şensoy minik manolyam, Beste Bereket kır çiçeğimdir. Hepsini çok severim.

‘Doksanlar’ dizisi şöhretinizi artırdı. Şöhretle imtihanından geçti mi Erkan Köse?
Geçtim… Bu yaşıma kadar hayat hep kötü davrandı, hâlâ da davranmakta. Şöhretle kendisini kaybedecek biri değilim.

Sizin için ‘Doksanları izleme sebebi’ diyorlar. Bazen ben de sırf sizin sahnelerinizi izlemek için bakıyorum diziye. Bunları duyunca ayaklarınız yerden kesiliyor mu?
Çok teşekkür ederim. Ayaklarım yerden kesilmedi. Farkındalığını geliştirmiş kişiler, hastalıklı ruh hallerinden hicap duyarlar. Ama halkın sevgisinden çok çok mutlu oluyorum tabii.

Doğaçlama yeteneğinizi kullanıyor musunuz?
Diziyle anlaşırken tek şartım vardı. Kendi mizahımı yapabilmek. Bundan asla taviz vermem. ‘Gecekondu’da da böyleydi, ‘Doksanlar’da da böyle. Birol Güven, yazar egosunu kontrolü altına alabilmiş biri. Karakteri oluştururken dayatmada bulunmadı. Yüzde 80’i oynarken, o anda çıkıyor.

Şive komedisiyle güldürmek zordur; bunu başaran ender insanlardansınız…
Şive komedisi yapmıyorum. Karakterlerin, kentli yazı dilinin dışında bir ağızla, kelimeleri yanlış telaffuz etmesinin güldürüsüdür şive komedisi. Benim karakterlerimse fikir ve mizah üretmekte.

Sinan Çetin’in çektiği Paris Hilton’lu sinema filmi ‘Yarmani’nin akıbeti ne oldu peki?
Evet, öyle bir çalışmamız oldu. Yıllarca sürdü. O süreçte ben duyurulacak olgunluğa erişmesini beklemiş, ilan etmemiştim. İyi ki de etmemişim.

Başka sinema projesi var mı?
Piyasanın en çok teklif alan kişilerinden olduğumu sanıyorum. Maşallah diyelim. Ama çok seçiciyim. Müşkülpesent ya da mecra değil, en iyiyi arayan bir komedyen olarak bakın bana.

‘İsmi Yazılamayan Şov’ ,‘Gecekondu’, sonra diziler geldi. Bu yolculuk bizim burada yazdığımız kadar kolay mıydı?
Çok ama çok zordu. Büyük sıkıntılar çektim. İstikbalinizi hiçe saymak gibi bir şey. Hayat akıp giderken, akranlarınız bir bir düzenini kurarken, görünüşte boş işlerin peşinde koşmaktır yaptığımız. Buradan İrfan Şahin’e teşekkürler… Başlangıçta bana inanarak, herkese rağmen desteklemiştir.

Sizi yaptığınız işlerle biliyoruz sadece. Biraz anlatsanıza kendinizi…
Ankara’da orta halli bir ailede büyüdüm. Köylü-kentli kolajı… Her iki kültürü de tanıma imkânım oldu. Çocukluğunuzun nasıl geçtiği sizin karakterinizle alakalıdır. Refah içinde mutsuz, yokluk içinde mesut bir hayatınız olabilir.

Yeteneğinizi nasıl keşfettiniz?
Doğuştan mizahla ilgiliyim ben. 5 yaş komikliklerim hâlâ anlatılır. Hâl böyle olunca başka bir hayat düşünemezsiniz.

Güldürmeyi bilen adamların hayatlarında aslında büyük travmalar olduğu söylenir. Sizin de böyle bir hikâyeniz var mı?
Mutsuz bir adamımdır. Travmalarımdan bahsetmeyi sevmiyorum.

Çok geniş bir insan gibi görünüyorsunuz.Ne üzer sizi, neyin yokluğu etkiler?
Yalanı kabullenemem. İnanmışsam her şeyi yaparım. Majestik zevklerim olmadı hiç. Onu bırakın futbol, bilardo, tavla bile bilmem. Bağımlılıklarım yoktur. Yokluğuna alışamayacağım şeyleri hayatıma sokmam. Bunu, gayret ederek değil de içimden gelerek yaparım.

Parayla aranız nasıl? Yokluğu ne ifade ediyordu, varlığı ne ifade ediyor?
Çok kazanmıyorum. Başarı eşittir para değil bizim sektörde. Şükür, çorba çıkıyor. Parayla aram iyi değildir zaten. Mesela içerik dayatmalarına “Eyvallah” deyip şovu yapsaydım, çok iyi kazanacaktım. Beni sevenleri hayal kırıklığına uğratmamak paradan daha önemli. Mizaha olan sevgim, sadakatim büyük. İhtiyacım olduğunda maddi imkânım olsun isterim elbette. Sarf ederim de. Cimrileri hiç sevmem. Zenginden pek hoşlanmam. Otoriteyle çatışık bir adamım. Bir zenginin karşısında eğilsem hayatımın yarısını gitmiş sayarım. Parasını aklı zannedenleri hep bozagelmişimdir.

Şive komedisi yapmıyorum ile Benzer Yazılar:

15 Aralık 2013 Saat : 6:35
  DİZİ

Şive komedisi yapmıyorum Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------