Türkiyenin en çok ihraç ettiği ürünler

Son Güncelleme: 26 Mayıs 2012 - 9:46 0 Yorum Yazar:

kütüphane 1Bizdeki lokomotif sektör tekstil ve konfeksiyon sektörüdür. 15 milyar dolarlık bir ihracatımız var. Fakat bu sektörün yanı sıra özellikle son yıllarda öne çıkan otomotiv sektörümüz var. Otomotiv sektöründe % 45- 50’lere ulaşan bir artışımız var. Elektrik – elektronik sektörü % 40’ların üzerinde ihracat artışı sağlanan bir sektör. Aynı şekilde demir – çelik sektöründe çok yüksek oranlı ihracatımız söz konusu. Makine imalat da yüksek ihracat sağladığımız diğer bir sektör.

Peki neler ithal ediyoruz?

İthalatta çok farklı bir dağılım söz konusu. Ama genelleme yaparsak %16- 17’lik kısmı sermaye malları, % 67’lik kısmı ara mallar ve %14’lük kesim ise tüketim malları ithal ediyoruz.

Peki hükümet özel sektörü desteklemek için ne gibi çalışmalar yapıyor?

Özel sektörü desteklemek için uyguladığımız bir takım programlar var. Ticaret heyetleri düzenliyoruz. Yurt dışından alım heyetleri getiriyoruz. Yurt dışında sıklıkla fuarlar düzenleniyor. Ticaret heyetleri, alım heyetleri ve fuarlar o ülkelerle ticaretin gelişmesinde çok önemli birer faktör. Bunun dışında doğrudan ihracatçılarımıza yönelik uyguladığımız devlet yardımları programları var yani bir firma yurt dışındaki bir fuara katılmak istediği zaman onun katılım masraflarının bir kısmını devlet karşılıyor. Aynı zamanda yurt dışında bir ofis açtığı zaman, o ofisin bir takım masraflarının devlet tarafından karşılanması söz konusu. Yine tekstil ve konfeksiyon alanında moda ve marka teşvikleri dediğimiz modacılarımıza ve marka yaratmak isteyen firmalarımıza doğrudan maddi destek verdiğimiz programlarımız var. Toplam ihracata yönelik devlet yardımları yıllık 200 milyon dolarlık bir tutarı buluyor.

Türkiyenin en çok ihraç ettiği ürünler ile Benzer Yazılar:

26 Mayıs 2012 Saat : 9:46
  GENEL

Türkiyenin en çok ihraç ettiği ürünler Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------