Ülkemizde demokrasi

Son Güncelleme: 26 Mayıs 2012 - 10:05 0 Yorum Yazar:

kütüphane 1Ülkemizde çok partili yaşamın 1950 seçimleriyle başladığı savunulur. Bu tarihten sonra aşağı yukarı her on yıl boyunca oluştırulmaya çalışılan demokrasi çeşitli nedenlerle askıya alındı…

Demokrasinin her on yılda bir askıya alınması zaten demokratik bir geçmişi de bulunmayan, demokrarasi ve demokratlık kavramlarıyla tanışmamış olan toplumumuz üzerinde de olumsuz etkiler yapmıştır. ( 61 müdahalesini burada biraz farklı görüyorum; bu konu biraz daha farklı olarak değerlendirilmelidir diye düşünüyorum.)

50 seçimlerinden sonra iktidara gelen görüşle birlikte özellikle iktidar-ana muhalefet sertleşmesi, iktidarın yürürlüğe koyduğu anti-demokratik yasalar, ülkede muhalefete ve sesini yükseltmeye başlayan gençliğe karşı sürdürdüğü baskılar 1960 devrimini gündeme getirmişti. Sonra yeni anayasa, yepyeni bir demokratik ortam, bu ortamda yeşeren ilerici ve devrimci düşünce ve örgütlenmeler siyasal iktidarları ve devleti farklı yapılanmalar içine itmiştir. Bu ortam terörün ve “sokak çatışmalarının” başladığı yıllardır aynı zamanda… Bu durum önce 12 mart müdahalesine sonra da 12 Eylül’e yol açtı.. !2 Eylül sonrasında ülkede yeni bir siyasi anlayış egemen oluyordu. Dünyadaki konjonktüre de uygun bir şekilde sol ve “sosyal demokrat” kesim bocalama devresine giriyor, İslami akımların güçlenmesi gündeme geliyordu… Aynı tarihlenmeler içinde PKK olayı da ülke gündemine yerleşmişti. Bir yandan İslami akımların yükselişi, diğer yanda Türk ve Kürt milliyetçiliğinin zirveye vurması ve hala bir türlü toparlanamayan bir sol anlayış ülkenin acıklı bir fotoğrafını oluşturuyordu… Kısaca özetlediğimiz böyle bir siyasi geçmişimiz var… Ve bu siyasi geçmiş bir türlü sağlıklı değerlendirilemiyor. Bu siyasi geçmişten bir türlü ders alınamıyor. Hala demokrat değiliz ve hala şiddetten medet umuyoruz.

Oysa demokrasi en yalın biçimiyle en “uç”ta olan düşüncenin özgürce dile getirilebilmesi, demokratlıksa en beğenmediğiniz bir düşüncenin özgürce dile getirilmesinden yana taraf olmanızdır. Sadece “ortada” olan düşüncelerin ve siyasal ideolojilerin egemenliği üzerine kurulu bir demokratik hayat er geç şiddete bulanır. Ülkemizde on yıllardır süregelen şiddetin bir nedeni de bu ortamın bir türlü sağlıklı bir şekilde oluşturulamamasıdır. PKK olayının yıllardır sürüncemede kalabilmesinin bir nedeni de budur.

Birlikte yaşama özlemlerinin somutlaşabilmesi nasıl bir zemindeki birlikteliğin sözkonusu edildiğine bağlıdır. Düşüncelerin, demokratik hak ve özgürlüklerin kuşkuyla karşılandığı koşullar her zaman şiddete davetiye çıkaracaktır.

Ülkemizde demokrasi ile Benzer Yazılar:

26 Mayıs 2012 Saat : 10:05
  GENEL

Ülkemizde demokrasi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------