Yasak, Huzur Sokağı’nın Yerini Aldı

Son Güncelleme: 12 Nisan 2014 - 6:36 0 Yorum Yazar:

yasak başlamaya hazırAtv’nin yeni dizisi “Yasak”, 11 Nisan Cuma akşamı ilk bölümüyle izleyici ile buluşuyor.

Yapımcılığını Erol Avcı’nın, yönetmenliğini ise bugüne kadar pek çok uzun soluklu ve başarılı dizinin yönetmenliğini üstlenmiş olan Kudret Sabancı’nın yaptığı dizinin başrollerinde Fikret Kuşkan, Deniz Çakır ve Burak Yamantürk yer alıyor.

Senaryosunu Volkan Sümbül, Emre Özdür, Meryem Gültabak ve Ali Demirel’in yazdığı dizinin çekimleri Beykoz Kundura Fabrikası’na kurulan sette gerçekleştiriliyor.

Osmanlı’nın son yıllarında bir konakta geçen dizi, farklı hayat ve sınıfların birbirine karıştığı, aşkın ihtiras, hırs ve hayallerle yeniden anlamlandığı bir hikâyeyi anlatıyor.

YASAK 1. Bölüm Özeti: Nazım Bey (Fikret Kuşkan), İstanbul’un önde gelen tüccarlarından biridir. Karısının ölümünden yıllar sonra, kendi zengin çevresinin dışından bir kadına, kendisinden hayli genç ve güzel Calibe’ye (Deniz Çakır) âşık olur, onunla evlenmeye karar verir. Konağın evlilik çağındaki güzel kızı Asude (Ezgi Eyüboğlu), düğüne dair her şeyin kusursuz olması için çabalar, ancak aileye yeni katılacak gelin konusunda şüpheleri vardır. Bu hisleri, konağın komşusu Münevver Hanım (Buket Dereoğlu) da paylaşmaktadır çünkü Münevver Hanım’ın oğlu Ali Fuat (Hakan Yufkacıgil), Nazım Bey’in ortağıdır ve uzun zamandan beri Asude’ye âşıktır.

Calibe’nin evinde de düğün telaşı sürer. Calibe’nin ailesi, akraba olmadıkları halde çocuklarından ayırmadan büyüttükleri doktor Nejat’ın (Burak Yamantürk) Fransa’dan dönmesini ve düğüne yetişmesini arzu etmektedir. Calibe ise bu bekleyişten rahatsızdır… Calibe ve Nejat kimse bilmeden fırtınalı bir aşk yaşamışlar, birbirlerine evlenmek üzere söz vermişlerdir. Calibe, Nejat’ı hayal kırıklığına uğratacağını bile bile zengin bir hayatı tercih eder, o dönmeden evlenmeye karar verir. Ancak bilmediği bir şey vardır, Nejat, düğüne bir gün kala her şeyden habersiz İstanbul’a doğru yola çıkar.

Yapımcılığını Erol Avcı’nın, yapımını TMC’nin üstlendiği, yönetmenliğini Binbir Gece, Aliye ve Zerda gibi dizilerin yönetmeni Kudret Sabancı’nın yaptığı, Türkiye’nin ilk kadın romancısı Fatma Aliye’nin Muhadarat romanından esinlenilerek yola çıkılan “Yasak” dizisinin senaryosunu Emre Özdür, Volkan Sümbül, Ali Demirel ve Meryem Gültabak kaleme alıyor.

Yaklaşık 1 yıl süren senaryo çalışmaları ve dört aylık detaylı set hazırlıklarının ardından çekimleri Beykoz Kundura Fabrikası’nda başlayan “Yasak” bu akşam ATV ekranında izleyicisiyle buluşacak.

Hikayesi Osmanlı döneminin son yıllarında geçen “Yasak”ın kadrosunda Fikret Kuşkan, Deniz Çakır ve Burak Yamantürk’ün yanı sıra Ezgi Eyüboğlu, Hakan Yufkacıgil, Gürbey İleri, Buket Dereoğlu, Tuğçe Kumral gibi başarılı oyuncular da rol alıyor.

Karaköy liman meydanı yeniden yapıldı

Beykoz Kundura Fabrikası’ndaki on dönümlük alana setler kurulan dizi için, Karaköy limanı da adeta yeniden inşa edildi. 1000 metrekarelik alanda yeniden kurgulanan liman meydanına ayrıca Fikret Kuşkan’ın canlandırdığı Nazım karakterinin şirket binası için 600 metrekarelik yapı kuruldu.Burak Yamantürk’ün oynadığı Nejat karakterini İstanbul’a getiren tren de döneme uygun olarak yeniden tasarlandı.

Kostümler için titiz hazırlık

Dönemi yansıtmak için titiz bir çalışma yürütülen Yasak’ın, kostümleri de özel bir önemle hazırlandı. Dizinin kostümleri için set içerisinde 300 metrekarelik bir dikim atölyesi kurulurken, yaklaşık 2 ay içerisinde bin adet kostüm dikti. Kostüm ve aksesuarlar için yaklaşık 3500 metre kumaş kullanıldı.

ÖN HAZIRLIK

• Senaryo çalışmaları yaklaşık 1 yıl sürdü.
• 4 ay süren ön hazırlık çalışmalarının ardından set çekime hazır hale geldi.
• Dizi içerisinde yer alacak görsel efekt sahneleri için dönemin görsellerinden yola çıkılarak hazırlanacak görüntüler için 25 kişilik ekip yaklaşık 4 aydır çalışmalar sürdürüyor.

PRODÜKSİYON EKİBİ

• 75 kişilik dekor ekibi
• 15 kişilik kişilik tasarım ve terzi ekibi
• 90 kişilik set çekim ekibi
• 25 kişilik görsel efekt ekibi

ATÖLYELER

• 300 metrekarelik kostüm dikim atölyesi
• 250 metrekarelik dekor ekip hazırlık alanı

PRODÜKSİYON NOTLARI

• Dizinin çekim mekanları Beykoz Kundura Fabrikası’nda yaklaşık 10 dönümlük arazi üzerine kuruldu.
• Nazım karakterinin köşkü 1500 metrekarelik alana; 12 ana mekan olmak üzere kuruldu.
• Döneme uygun dekore edilen köşkün iç tasarımı Mısır ve Konya-Beyşehir’den getirilen malzemelerle hazırlandı.
• 1000 metrekarelik alana Karaköy Liman meydanı yapıldı.
• Karaköy Liman meydanına ayrıca; 600 metrekarelik alan Nazım karakterinin şirket binası kuruldu.
• Harici mekanlar için ayrıca 6 adet köşk fasatı inşaa edildi.
• Dizinin ilerleyen bölümlerde göreceğimiz Hastane dekoru ve Kapalıçarşı’nın bir kısmı da hazırlıkları devam ediyor.
• Nejat karakterini İstanbul’a getiren tren de döneme uygun şekilde yeniden tasarlandı.
• Döneme ait çizimlerden yola çıkılarak 15 adet at arabası hazırlandı.
• Görsel efekt sahneleri için 1000 metrekare blue box ve green box alanları yapıldı.

• 3500 metre kostüm kumaşı
• 1000 adet kostüm dikildi
• 1000 metre dekor kumaşı
• 2 ton dekor boyası
• 500 metreküp ahşap malzeme

Nazım Bey ve Calibe’nin evliliği: bir yanda aşk, bir yanda hırs

Dönemin önde gelen iş adamlarından Nazım Bey, eşinin ölümünden sonra uzun yıllar süren yalnızlığını, tüm beklentilerin aksine memur bir babanın kızı olan Calibe’nin aşkıyla unutur.Hiç düşünmeden Calibe ile evlenmeye karar veren Nazım Bey, bu evlilikle birlikte Calibe’nin geçmişini de hayatına sokacağını bilmemektedir.

Calibe, bir yanda önüne dünyaları seren, ona kendini değerli hissettiren hayran olduğu kocası Nazım Bey, diğer yanda ise yıllarca evlilik hayali kurduğu çocukluk aşkı Nejat’ın arasında kalır.

Yasak, bir kadının hırsını, bir adamın yalnızlığından aşkın büyüsüyle kurtuluşunu, bir başka adamın ise hayal kırılığı ile mücadelesini ve aslında her gün yıkılsa da yenisi kurulan hayalleri anlatıyor.

Ve bu aşk düğümü çözülmesi zor bir hal alıyor, çünkü aşkta adalet olmaz…

Yasak 1. bölüm özeti;

Yapımcılığını Erol Avcı’nın, yönetmenliğini ise bugüne kadar pek çok uzun soluklu ve başarılı dizinin yönetmenliğini üstlenmiş olan Kudret Sabancı’nın yaptığı dizinin başrollerinde FİKRET KUŞKAN, DENİZ ÇAKIR ve BURAK YAMANTÜRK yer alıyor.

Senaryosunu Volkan Sümbül, Emre Özdür, Meryem Gültabak ve Ali Demirel’in yazdığı dizinin çekimleri Beykoz Kundura Fabrikası’na kurulan sette gerçekleştiriliyor.

Osmanlı’nın son yıllarında bir konakta geçen dizi, farklı hayat ve sınıfların birbirine karıştığı, aşkın ihtiras, hırs ve hayallerle yeniden anlamlandığı bir hikayeyi anlatıyor.

Yasak, Huzur Sokağı’nın Yerini Aldı ile Benzer Yazılar:

12 Nisan 2014 Saat : 6:36
  GENEL

Yasak, Huzur Sokağı’nın Yerini Aldı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------------------------------------------------------- ------   SPONSOR BAĞLANTI ------